Hrdinka Zeithammerová rozhodla a Lvice U16 si zahrají semifinále ME

Česká ženská basketbalová reprezentace kadetek do šestnácti let postoupila na evropském šampionátu divize A do semifinále a čekají ji bitvy o medaile. Svěřenkyně Richarda Fouska v litevském Kaunasu ve velkém čtvrtfinálovém dramatu přehrály Maďarsko košem Kateřina Zeithammerové z úplného závěru 51:48 a v pátečním semifinále vyzvou od 18 hodin Turecko.

Od čtvrtfinálového duelu se čekala velká bitva a fanoušci se dočkali. V úvodu měly navrch Češky, které udržely v první čtvrtině Maďarsko na pěti bodech a získaly náskok, který na začátku druhé čtvrtiny vzrostl až na 13 bodů. Pak se ale česká ofenziva zastavila, Maďarky se chytily a do přestávky otočily skóre.

Maďarský celek měl navrch po většinu třetí čtvrtiny i část čtvrté desetiminutovky a vedl až o sedm bodů, ale lvice se nevzdaly a bojovným výkonem se dostaly zpět do hry. Zářila hlavně Kateřina Zeithammerová, která trojkou poslala Češky čtyři minuty před koncem do vedení. Češky pak dvakrát vedly o čtyři body, naposledy minutu před koncem po koši Nikoly Zdeňkové, ale Maďarky šestkami a následným košem čtrnáct sekund před koncem srovnaly. Všechno směřovalo k prodloužení, ale Češky perfektně zahrály nacvičenou akci po oddechovém čase a Kateřina Zeithammerová dvě sekundy před koncem košem s faulem rozhodla. Maďarky už neměly timeout a český tým mohl začít slavit.

Lvice přežily i naprostý výpadek na čáře trestného hodu, odkud se prosadily jen dvakrát (jednou Zeithammerová v koncovce) ze sedmi pokusů. Převahu měly naopak Češky v trojkách, na které přehrály Maďarsko 5:0. Český tým vybojoval výhru i s jedinou dvoucifernou střelkyní, čtrnáctibodovou Zeithammerovou. V semifinále vyzvou v odvetě ze základní skupiny Turecko, které ve druhém zápase na turnaji přehrály 62:60 po prodloužení.

David Zdeněk (asistent trenéra kadetek U16):„Výborný úvod v podobě neprostupné obrany vystřídal ve druhé části delší výpadek, ze kterého jsme se dlouho nemohli dostat. V poslední čtvrtině holky ukázaly že stávající výsledky nebyly náhodné. Znovu dřely na obranné polovině a zlepšenou hrou v útoku jsme získaly malé vedení. Závěr byl pro silné povahy. Domluvený závěr vyšel na jedničku a Kačka Zeithammerová ukázala že patří ve své kategorii k top hráčkám! Postup mezi čtyři nejlepší týmy Evropy je skvělý pocit, ale že všech je cítit, že chtějí dokázat ještě víc.“

Česká republika - Maďarsko 51:48 (11:5, 23:25, 32:36)

Zeithammerová 14, Malíková 8, Zdeňková 7, Fišerová 6, Chromá a Fučíková po 4, Finková a Kubíčková po 3, Mikšíková 2, Hajnová, Stloukalová a Pokorná 0 – Madar 17, Keita a Rakita po 10

TH: 7/2 – 7/6

Trojky: 5 - 0

Doskoky: 42 – 47

Zisky: 6 - 9

Ztráty: 15 - 15

Asistence: 12 - 20

Fauly: 9 - 15