Jasné výhry favoritů přinesly čtyři "stovky"

Úvodní kolo nového ročníku ŽBL nabídlo jasné výhry všech favorizovaných týmů. Hladké vítězství získaly čtvři nejlepší celky loňského ročníku, tři z nich navíc překonaly stobodovou hranici. Doplnily je Žabiny Brno, které si poradily s U19 Chance také se stovkou. Na svou šanci čeká Slavia, která v prvním kole nehrála a do ŽBL tak vstoupí až sobotním domácím duelem s Teamstore Brno.

Úvodní kolo nového ročníku ŽBL nabídlo jasné výhry všech favorizovaných týmů. Hladké vítězství získaly čtvři nejlepší celky loňského ročníku, tři z nich navíc překonaly stobodovou hranici. Doplnily je Žabiny Brno, které si poradily s U19 Chance také se stovkou. Na svou šanci čeká Slavia, která v prvním kole nehrála a do ŽBL tak vstoupí až sobotním domácím duelem s Teamstore Brno.

Strakonice v Brně trápily ztráty

Loňské vicemistryně z týmu KP Brno potvrdily proti U19 Chance v prvním kole ŽBL roli favoritek a zvítězily 85:49. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 15 body Anna Sládková.

Zápas nabral jasný směr už v úvodních minutách, když favorit brzy utekl do vedení 15:2 a od té doby zápas kontroloval. Od konce první čtvrtiny se vedení Brňanek pohybovalo konstantně kolem dvaceti bodů a Strakonice neměly síly na zvrat. Trápilo je hlavně 26 ztracených míčů, ztrácely i v doskakování a hráčky z lavičky přispěly pouze sedmi body.

K patnáctibodové Sládkové se přidaly Michaela Stará s 11 body a duo Edita Šujanová – Ludmila Dudáčková s 10. U19 Chance vedla Kristýna Tomšicová se 13 body, na deseti se shodly kapitánka Alena Jeništová a Eliška Petrušková.

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Povinné vítězství. Domluvenou taktiku jsme plnili v první čtvrtině, ve zbytku zápasu se mi náš výkon už tolik nelíbil. Čeká nás ještě hodně práce."

Petr Martínek (trenér U19 Chance): „V prvním poločase se pro nás zápas vyvíjel vzhledem ke kvalitám soupeře celkem dobře. Po změně stran se ale tlak Brna zvýšil, měli jsme potom příliš ztrát. Máme řadu nových hráček, zapracováváme je do týmu a důležitější pro nás asi budou jiná utkání než s KP."

Mistryně na úvod přeskákaly Trutnov

Obhájkyně titulu ZVVZ USK Praha vstoupily do nového ročníku ŽBL jednoznačnou výhrou nad Trutnovem 107:48. K té nejvíce přispěly osmnáctibodové Alena Hanušová a Leticia Romero.

Pražanky vyhrály první čtvrtinu 27:6 a jak je už v ligových zápasech pravidlem, mohly dát dostatek prostoru všem střídajícím hráčkám. Soupeře ničily hlavně na doskoku, který domácí hráčky ovládly 58:25, o což se nejvíce zasloužila Marija Režan, která přidala k 16 bodům i 13 doskoků. Pražský tým nakonec vedl až o 66 bodů a připsal si první stovku v sezoně hned v prvním kole.

Sedm dvouciferných střelkyň doplnily ještě dvanáctibodová Tereza Vyoralová, která se vrací po zranění kolene, jedenáct přidala nová posila Renáta Březinová. Trutnov střelecky držely s 11 body Jordan Adams a Tereza Šípová.

Michal Martišek (trenér LOKO Trutnov):„První půle byla z naší strany možná až moc zakřiknutá. Bylo vidět že některé hráčky jsou mírně nervózní, byl to jejich první zápas za Trutnov a bály se dělat věci, které by měly proti kvalitnímu soupeři. V druhé polovině určitě nastalo zlepšení a mnohé nám vycházelo. Pro nás to byl 4. zápas v tomto složení a vzhledem ke kvalitě soupeře si myslím že výsledek je v pořádku.“

Pavel Kubálek (asistent trenéra ZVVZ USK Praha):„Po prvním zápase jsme rádi, že se nahřiště dostaly všechny hráčky, které byly na lavičce. Jsme velice rádi, že se nám podařilo do hry zapojit i Alyssu Thomas. Je tu strašně krátce, ale i tak ukázala že může být velkou oporou našeho týmu. Doufejme že se nám bude dařit a budeme hrát pěkný basket.“

První stovka Lvic

I čtvrtý tým loňské sezony Hradec Králové si připsal v úvodním kole hladkou výhru. Lvice zdolaly Slovanku 106:46 i díky dvaceti bodům Pamely Effangové.

Lvice potvrdily svou převahu až ve druhé čtvrtině. V té první se trápily na obranné polovině a inkasovaly čtyřiadvacet bodů. Pak ale přepnuly na vyšší rychlost, druhé období ovládly 34:9 a zlomily duel ve svůj prospěch. Po přestávce vedly domácí hráčky až o šedesát bodů, a i ony dokráčely k hladké výhře se stovkou.

Šest hráček Hradce se dostalo přes deset bodů, k Effangové se přidaly ještě Klára Vojtíková se 15 body, Josipa Bura a Kateřina Zavázalová se 14 body a Michaela Matušková s Kristýnou MInarovičovou po deseti. Slovanku táhla zkušená pivotka Tereza Vorlová se 13 body.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové):„Pro nás to byl dobrý soupeř na začátek, protože jsme se se poprvé sešli v kompletním složení, takže mohly hrát i hráčky, které neodehrály žádné přípravné zápasy. V první čtvrtině jsem nebyla spokojena s naší obranou a obranným doskokem, což se během utkání zlepšilo a pak jsme se dostaly do hry, do rychlého protiútoku, a i střelecká produktivita byla dnes z naší strany slušná.“

Jiří Toušek (trenér Slovanka MB)„My jsme v tuhle chvíli v jiné fázi přípravy než Hradec, protože jsme díky reprezentaci 3 na 3 neměli ani jeden den v září mužstvo pohromadě a stále mi chybí dvě hráčky z perimetru ze tří, což rezultuje v to, že to družstvo si obtížně vytváří šance a hraje pasivně v útoku. Takže jedna věc je, že to skóre odpovídá tomu, že na perimetru byl věkový průměr dnes asi osmnáct let, druhá věc je, že protože jsme se rozhodli hrát bez cizinek, tak se holky musí naučit na sebe vzít odpovědnost a naučit se překonat obranu i ve venkovním zápase.“

Jedna čtvrtina Brnu nestačila

Bronzový medailista z loňské sezony Nymburk si zajel pro úvodní výhru v novém ročníku na palubovku Brna, kde přehrál místní Teamstore 102:55. Nejlepší střelkyní zápasu byla se 14 body Tereza Krakovičová rozená Pecková.

Podobně jako ve většině ostatních duelů prvního kola se rozhodovalo už v úvodu zápasu. Nymburk přestřílel v první desetiminutovce Brňanky 33:12 a získal poklidný náskok. Ten se podařilo v úvodu druhé půle dostat nad třicetibodovou hranici, a i když pak Brno střelbou z dálky trochu zazlobilo a dokázalo vyhrát třetí čtvrtinu, bylo to nakonec až o kulatých padesát.

Středočešky potvrdily svou sílu rozloženou ofenzivou, pět hráček dalo alespoň deset bodů. Ke Krakovičové se přidala čtveřice Romana Stehlíková (13), Johanna Prytz (12), Alena Huňková a Michaela Krejzová (po 10).

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno): „Dnešní zápas byl na začátek sezony dost náročný, soupeř hrál krásný basketbal a potrestal každou naši chybu, kterých dnes bylo opravdu dost. Ale holky se určitě poučí a příště to bude lepší.“

Dan Kurucz (trenér Nymburk):„My jsme si zřejmě mysleli, že se zápas hraje jen na dvě čtvrtiny a ve třetí čtvrtině jsme přestali hrát. Vůbec jsme nebránily střelbu za tři body, což domácím pomohlo a zápas byl alespoň potom zajímavější. Myslím, že jsme vyhráli celkem jednoznačně, ale je vidět, že když hráčky nebudou bránit na sto procent, tak můžou prohrát čtvrtinu úplně s kýmkoliv.“

Žabiny na přejely Ostravu

Basketbalistky Žabin Brno přehrály v úvodním duelu nového ročníku ŽBL Ostravu hladce 101:54. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 19 body reprezentační posila Žabin Petra Záplatová, která stihla 19 bodů.

Jaký zápas nabere směr bylo jasné už od samého úvodu. Ambice Žabin směřují k elitní čtveřici, mladý celek Ostravy se postupně bude snažit zúročit zkušenosti nabrané v loňském ročníku. Brňanky vedené nezastavitelnou Záplatovou si hned v úvodu vypracovaly dvouciferný náskok a kralovaly skoro ve všech herních činnostech. Záplatová byla téměř bezchybná a za první čtvrtinu zvládla nasázet sedmnáct bodů včetně dvou trojek. Definitivní jistotu dodala Žabinám druhá desetiminutovka, ve které se otřesený celek Ostravy zmohl pouze na čtyři body (dva koše Anežky Kopecké) a zápas mu definitivně utekl. Po lehkém polevení ve třetí čtvrtině Brňanky v závěru znovu zabraly a hned v prvním duelu ročníku překonaly stobodovou hranici.

Hvězdou zápasu byla rozehrávačka Záplatová, která k 19 bodům přidala i 6 zisků. Doplnily ji spoluhráčky Matuzonyté a Webb s 16 body, kapitánka Klára Křivánková stejně jako Lenka Šoukalová nastřílely po deseti bodech. Anežka Kopecká vedla Ostravu s 12 body, Anna Kubíčková přidala 10 bodů.

Ostrava má ve druhém kole pauzu, Žabiny pokračují pokračuje ŽBL v sobotu proti Hradci Králové.

Viktor Pruša (trenér Basket Žabiny Brno):„Z pohledu výsledku jsou první zápasy v ŽBL vždy všelijaké. Dnes jsme tento zápas s přesvědčivým skórem zvládli. Na něčem pracujeme a chceme dosáhnout určité úrovně. Cením si 38 bodů z rychlého protiútoku, na kterém máme naši hru postavenou, ale na druhou stranu přechodová fáze, která by více méně měla být naše alfa omega hry, ještě nebyla v tom měřítku. Celkem 21 asistencí. To je druhý aspekt hry, který bychom chtěli předvádět. Toto jsou dva kladně hodnocené faktory. Nejsem rád za náš výkon v lichých čtvrtinách, obzvláště ve třetí. Absolutně jsme ztratili tempo hry a za stavu +40 jsme se přizpůsobili soupeři. To, co jsme si řekli, že chceme hrát, tak jsme místo toho odchodili. Dovolili jsme Ostravě 14 doskoků. Ale v konečném důsledku jsem moc rád za body z venku.“

Stanislav Onuška (trenér SBŠ Ostrava):„V první řadě gratuluji Žabinám k zaslouženému vítězství. Mě způsob hry Žabin nepřekvapil, protože už v minulé sezóně jsem hodně sledoval český basket, zejména jsem byl častým návštěvníkem právě v Brně. Připravovali jsme se na hru soupeře, a i přes to jsem na našich mladých hráčkách viděl, že jsou zaskočené. Měli jsme obrovský problém na rozehrávce. V přípravě jsme hráli velké množství rychlých protiútoků, bohužel dnes jsme se k nim pomalu ani nedostali, protože většinou jsme rozehrávali po koši. Z těch 38 protiútoků, co zmiňoval kolega, bylo opravdu hodně z nich po ztrátách na oblouku. S tímto tlakem jsme si dnes neporadili. Suma sumárum já jsme rád, že jsme tento zápas neodevzdali a že jsme po poločase zvedli hlavu. Styl hry Žabin se ve světě moderního basketbalu běžně hraje. Já to své mladé hráčky učím a chci, aby hráli co nejagresivněji. No máme se dnes z čeho poučit a z čeho dále stavět. Nehodnotil bych však náš výkon jako celozápasový propadák, protože tam byly i pasáže, na které se dívat dalo. Velmi slabí jsme byli pod košem, tam jsme to, co jsme předváděli v přípravných utkáních nebyli schopni přetavit do nějaké individuální činnosti, ale to bylo dáno i tím, že Brno dnes dobře agresivně zahrálo na všech postech.“