Jasné výhry Žabin a USK

Páteční program patnáctého kola ŽBL nabídl divákům dvě utkání a v obou dvou se dočkali fanoušci překonání stobodové hranice. Už tradičně stovku překonal mistrovský USK Praha, který zvítězil v Ostravě 125:43. Premiérovou stovku v tomto ročníku si připsaly hráčky Žabin Brno, které v derby zdolaly Technic 102:55.

Hladká výhra USK

Asi nikdo nečekal, že by Ostrava mohla konkurovat USK a přesně podle toho zápas probíhal. Ostrava nastoupila do utkání už podruhé bez dvou Američanek, které v týmu strávily první část sezony, ale zato s novou posilou také z USA Cassie Peoples, která naposledy působila v německém Wasserburgu. Peoplesová se hned v prvním utkání za nový tým blýskla jako nejlepší střelkyně Ostravy s 16 body a jediná dvouciferná hráčka svého týmu. Naopak v dresu USK se do dvouciferných čísel dostalo devět z deseti hráček a Zahui skončila na devíti bodech. Střeleckou hvězdou USK byla Marta Xargay se 17 body. Favorit hned první čtvrtinu vyhrál o třináct bodů a v následujících dvou desetiminutovkách udržel soupeře pod deseti body ve čtvrtině a dal utkání jasný ráz. Pražanky vedly až o hrozivých 84 bodů a další stobodovou ostrostřelbou si pojistily první místo v tabulce.

Natália Hejková (trenérka USK): „Z naší strany to byl celkem vydařený zápas. Trošku jsme si zkoušely i nové věci, ale hlavně mě těší, že mladé hráčky odehrály hodně minut.“

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „USK pokud hrálo v té nejsilnější sestavě, kterou tady mohli mít, tak si vytvořili dostatečný náskok. Další střídající hráčky vždy s podporou nějaké zkušené hráčky pak navíc dokázaly vytvořit takový tlak, že jsme měli nezvykle vysoký počet ztrácených míčů. 39 ztrát je ukazovatelem toho, co svítilo na skóre.“

První stovka v derby

První stobodový příděl v této sezoně si připsaly na své konto hráčky Žabin, které zdolaly v městském derby Technic 102:55. Žabiny povzbuzené úspěšným působením na jednom z turnajů EEWBL o minulém víkendu do zápasu vlétly v plné síle a od začátku soupeře jasně přehrávaly. V první čtvrtině nasázely 30 bodů a držely mírné vedení, k jasné výhře nakročily v druhé desetiminutovce, kterou ovládly 29:12. Nakonec vedly favoritky až o 47 bodů a od druhé čtvrtiny měly zápas pod kontrolou. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 20 body Whitney Baysová, která navíc přidala i 11 doskoků. Na druhé straně se prosazovala s 19 body a sedmi doskoky Tereza Zítková.

Aneta Půlpánová (asistentka trenéra Technic Brno): „Tak do dnešního zápasu jsme vstoupily docela dobře. První čtvrtina byla docela vyrovnaná a hrál se, myslím, pěkný koukatelný basket. Pak jsme trošku polevily, přestalo se nám dařit a přestaly jsme dávat body. Soupeř nás přejel a už jsme se do zápasu nevrátily. Za všechno hovoří 25 ztrát, které si prostě nemůžeme dovolit, ale bohužel tam byly. Gratuluji soupeři k dobrému výkonu a že nás takto přejel. My budeme muset víc trénovat a doufat, že se to nebude opakovat.“

Viktor Pruša (trenér Basket Žabiny Brno): „Dnes proti soupeři v malém brněnském derby jsme potvrdili roli favorita a tímto povinným vítězstvím jsme splnili dnešní úlohu. I fakt, že jsme poprvé v sezoně překročili 100 bodovou hranici, je příjemný. Do rotace jsme dostali všech 11 hráček, včetně dorostenek. Myslím si, že to byl až do 3. čtvrtiny poměrně pohledný zápas, který se fanouškům musel líbit. Poslední údaj, který je pro mě asi nejpříjemnější je 22 asistencí, což znamená, že jsme hráli kolektivně a byli jsme trpěliví z pohledu útoku. Také jsme rád, že jsme dnes pošetřili síly na Český pohár, který hrajeme v pondělí v Karlových Varech.“