Jednadvacítka umí zařvat i na vicemistryně světa

Jen skončilo první semifinále Nilfisk FINAL 4, dostala se jeho nejzářivější postava do péče zdravotníka, který zkoumal její bolavé koleno. „Bylo to velice tvrdé utkání, souboje byly dost pouštěné a já si ze zápasu odnesla naražené koleno a odřený loket. Snad to ale není nic vážného, na finále bych měla být v pohodě,“ zahnala rychle obavy 21letá rozehrávačka KP Brno Gabriela Andělová, jež i přes 5 ztrát vystřihla v duelu se Žabinami parádní výkon. Šikovná a rychlá s míčem, schopná při spolupráci se dvěma vicemistryněmi světa zpod koše, z pole skoro neomylná (10/7), nepříjemná v obraně (2 zisky). Jako 18bodová top skórerka týmu, která byla s 9 body, 4 asistencemi a 4 doskoky jednou z klíčových postav rozhodné první půle (41-19), potvrdila, že prožívá skvělou sezonu. V té je zatím s 9 body třetí střelkyní sdíleně třetího celku tabulky ŽBL, navíc má 41procentní trojky a jen 1,5 ztráty za 25 minut.

Gábino, jak si vysvětlujete, že pohárové semifinále pro vás vypadalo tak snadné?
V rozhodující první půlce jsme se zvládly vyrovnat s nátlakovou obranou Žabin, líp jsme doskakovaly a měly jsme vyšší úspěšnost střelby. Přišlo mi, že ve druhé půli už to Žabiny trochu odevzdaly, nepadaly jim jednoduché koše i střely z dálky a my byly lepší, vycházely nám i protiútoky a další věci.

Letos to vypadá, že jste nejlepší brněnský tým právě vy.
Ano, myslím, že i tenhle zápas dokázal, že v Brně tuhle sezonu určitě kralujeme. Podle mě je KP lepší (než Žabiny) už druhý rok. Na druhé straně v letošní sezoně jsme vyhrály zatím dva vzájemné zápasy a zase bych Žabiny pro další souboje neodepisovala.

Vám se hlavně do poločasu dařilo na pick-and-rollech a při spolupráci s pivotkami. Měla přes vás hra jít hodně, když jste v obou poločasech přitopila i 9 body?
Nevím, jestli vyloženě přese mě, ale plán kombinovat s pivotkami tam byl, protože pod košem jsme měly v tomhle utkání převahu. Mně to tam napadalo, ale určitě jsem nebyla přímo ta, která by měla pod koš nahrávat a zakončovat.

Přiblížila jste se na jediný bod ke svému letošnímu maximu z ligy. Prožíváte po letním příchodu z Hradce kariérní sezonu?
Ano, sezona mi vychází. Je pro mě zatím nejvydařenější, jsem i v nejlepších letech a teď se to bude lámat, jestli jako jó, nebo né.

Lámat třeba směrem k reprezentaci?
No, tak to jsem úplně nemyslela. (směje se) Spíš ve smyslu, jestli budu dál hrát profesionálně basket.

Díky čemu jste se v KP oproti loňsku číselně zvedla?
Mám větší minutáž, než jsem měla v Hradci (o 2,5 minuty), a mám tady možná větší podporu. Jinak ale nevím. Snad ještě že v KP máme víc tréninků a možná je to znát.

Vy jste i přes vysoké vedení byla na hřišti ještě pět minut před koncem a nakonec byla jasně nejvytíženější hráčkou týmu s 32 minutami. Nechtěla jste si říct o oraz už dřív?
Tohle je na trenérovi. Tam se zrovna stalo, že jsem na hřiště musela, protože se holkám úplně nedařilo, tak to přišlo asi impulzivně. Asi za dvě minuty už jsem zase mohla dolů. Jinak se silami jsem byla v pohodě, fyzička je dobrá.

Jak se vám v 21 letech řídí hned dvě vicemistryně světa, tedy Edita Šujanová a Ilona Burgrová?
Je to pro mě rozhodně výzva. Vím, že holky už hrály s daleko lepšími rozehrávačkami, takže z toho mám někdy obavy. Holky jsou ale úplně v pohodě, a i když se někdy nějaká přihrávka nepovede, tak určitě hned nekřičí a nezazlívají mi to.

Už si je s postupem sezony dovolíte víc komandovat, říct, že měly být jinde a podobně?
No, já nejsem ten komandovací typ, i když bych měla. V tomhle mám rezervy. Když se někdy něco nepovede, tak už ale taky zařvu.

V semifinále jste měly mnohem početnější a hlasitější podporu z publika, bylo tu několik desítek vašich fanoušků. Bude to znát i ve finále?
To doufám, fanoušci byli suproví, měly jsme obří kotel a hrozně nám pomáhali. Doufám, že ve finále budou hlasitější než fanoušci Hradce.