KP konečně vyhrálo doma a postupuje do finále

Basketbalistky KP Brno jako první v semifinálové sérii s Nymburkem zvítězily v domácím prostředí a výhře ve čtvrtém utkání 73:64 slaví postup do finále. Do něj se vrací po čtyřiadvaceti letech a vyzvou suveréna základní části USK Praha. Nymburk čeká boj o třetí místo s Hradcem Králové.

V této sezoně ještě ani jednou nevyhrál ve vzájemném souboji rivalů domácí tým. Brňanky se však rozhodly tuto sérii ukončit. Domácí hráčky vedly v samém úvodu 7:2, ale pak se Nymburk probral a po vězšinu první čtvrtiny bylo skóre vyrovnané. Klíčová však byla druhá desetiminutovka, ve které si vybraly hostující hráčky dva slabší momenty, kdy se jim střelecky nedařilo a zápas jim utekl. Nejprve čekaly Středočešky téměř čtyři minuty na první koš z pole a na závěr čtvrtiny měly další střeleckou krizi, když na šestky Patricie Gallasové čtyři minuty před koncem navázala až Wellsová košem pár sekund před přestávkou. V tu chvíli už byl náskok Brna šestnáctibodový. Zřejmě po přestávkové bouři v šatně vstoupily nymburské hráčky do zápasu jako vyměněné a deseti body na úvod třetí čtvrtiny se dostaly zpět do zápasu. Brno však včas zareagovalo a nenechalo soupeře úplně srovnat skóre. Samo naopak na přelomu čtvrtin znovu zvýšilo na dvouciferný rozdíl. Středočeškám jakoby docházely síly a pět minut před koncem zvyšovala Edita Šujanova už na 70:51 a Nymburk vypadal odevzdaně. Ještě se hostující hráčky pokusily o poslední nápor, ale blíže než na devět bodů se nedostaly.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 20 body hostující Krystal Vaughnová, za Nymburk ještě přidala Chomenčuková 16 a Wellsová 13 bodů, neměly však podporu ostatních hráček. Brno střelbu lépe rozložilo, nejlepší z pěti dvouciferných střelkyň Brna byla Edita Šujanová s 18 body, další zkušená pivotka Ilona Burgrová přidala 13 bodů.

David Zdeněk, trenér KP Brno: "Na začátku nás brzdila přemotivovanost. Chléb se lámal ve druhé čtvtině, kdy jsme se chytili v útoku. Po změně stran Nymburk musel změnit hru, my naopak rozpačitě a staticky přihlíželi. Ale včas se podařilo nápor soupeře zastavit a dotáhnout zápas k vytouženému vítězství. Teď nás čekají oslavy, postup nám dá určitě sílu, aby tato parta udělala ve finále s USK co nejvíc půjde."

Edita Šujanová, hráčka KP Brno: "Radost se mísí s únavou. Důležité bylo naše nasazení a bojovnost, proti USK nemáme co ztratit."

Daniel Kurucz, trenér DSK Basketball Nymburk : "Sérii rozhodlo třetí utkání v naší hale, kdy jsme prohráli 84:87. V sobotu nám nevyšla druhá čtvrtina, kdy jsme špatně přistupovali k hráčkám Brna. A krutě jsme za to zaplatili. Brno hrálo v obraně tvrdě, bylo lepší. Nyní nás čeká boj o bronz, medaili chceme, druhý tým po základní části by neměl skončit čtvrtý. Ale Hradec Králové má výhodu, po rychlém vyřazení s USK se mohl v klidu připravovat."