KP padlo v EuroCupu, Trutnov poprvé slaví v prodloužení

Trojce zápasů se českých ženských týmů se odehrála v rámci středečního programu. Premiéru v novém ročníku EuroCupu si odbyly hráčky KP Brno, které bohužel nestačily na silný polský Gorzow. Ve Středoevropské lize CEWL odehrál rumunský tým Satu Mare druhý zápas ve dvou dnech proti českým týmům, tentokrát podlehl Ostravě. A v dohrávce třetího kola RENOMIA ŽBL urval Trutnov první výhru v sezóně proti Strakonicím.

KP narazilo v Polsku

Basketbalistkám KP Brno nevyšel vstup do druhé nejprestižnější evropské pohárové soutěže EuroCupu. V úvodním duelu letošního ročníku podlehly na palubovce silného polského celku Investinthewest Enea Gorzow 57:93. Putování EuroCupem pro Brňanky pokračuje za týden doma s tureckou Ankarou.

Královopolankám bohužel nevyšel už vstup do utkání, když inkasovaly prvních jedenáct bodů v řadě za sebou, než se poprvé prosadila Emily Potter. To udalo zápasu ráz, polský tým nabídnutým vedením nepohrdl a náskok kontroloval. V sedmé minutě to bylo 20:4 a Brňanky působily hodně zaskočeně. Pak ale přišel lepší úsek svěřenkyň Dušana Medveckého a po vyhrané druhé čtvrtině se v poločase dostaly na rozdíl šesti bodů, o pár minut dříve to bylo dokonce jen o bod. Definitivní zlom však nastal ve třetí čtvrtině, kterou domácí favoritky ovládly 30:9 a rozhodly o své výhře, kterou v poslední čtvrtině kontrolovaly.

Brno vůbec nedokázalo zastavit Američanku Kahleah Cooper v dresu Gorzowa, která nastřílela 33 bodů a doskočila 11 míčů. Nejlepší střelkyní Brna byla Potter se 14 body, do dvouciferných čísel se dostala ještě Michaela Stará se 13 body.

V druhém pohárovém duelu čtvrtečního programu zdolala Ostrava ve Středoevropské lize CEWL rumunský tým Satu Mare po dramatické koncovce 71:70. Rumunský tým tak po včerejší porážce se Žabinami nestačil na druhý český tým během 24 hodin.

"Zpočátku si Američanka Copper dělala co chtěla, potom začala naše druhá sestava agresivně bránit a vypadalo to, že jsme se dostali zpět do zápasu. Ale soupeř přitlačil v obraně, na to nejsme z ligy zvyklí, a samozřejmě měl v Copper rozdílovou hráčku, takovou my nemáme," hledal příčiny porážky trenér KP Dušan Medvecký.

První výhra Trutnova až v nastavení

Zápas o první výhru v novém ročníku RENOMIA ŽBL vyšel lépe Trutnovu, které v dohrávce třetího kola zvítězil na domácí palubovce nad Strakonicemi až po prodloužení 88:76. Duel byl po většinu průběhu velmi vyrovnaný, povětšinou však vedly domácí Východočešky, které v deváté minutě vedly sedmibodovým rozdílem 20:13. Pak dokázaly zareagovat i na nápor soupeřek a tři minuty před přestávkou vedly po šestce Anny Rylichové dokonce o osm bodů. Pak se ale Strakonice ještě zlepšily a v polovině třetí čtvrtiny šly po minisérii poprvé od samého úvodu do vedení. Vyrovnaná bitva gradovala v poslední čtvrtině, do které Strakonice vstoupily šňůrou 10:2 a vybojovaly si mírný náskok. Ani ten však ale na rozhodnutí nestačil, protože Trutnov přitvrdil v obraně a zoufalý nápor dokonala vyrovnáním trojkou z rychlého protiútoku minutu před koncem Kateřina Kozumplíková. V posledních útocích si ani jeden tým nedokázal vytvořit střeleckou pozici a rozhodovat tak muselo prodloužení.

Do nastaveného času vstoupily lépe domácí hráčky, kterým se dařily rychlé protiútoky a pěti body v řade donutily Strakonice k timeoutu. Střelecké trápení hostujících hráček v prodloužení zápas nakonec rozhodlo, když první body v nastavené pětiminutovce daly Strakonice až 58 sekund před koncem, a to už na zvrat nestačilo.

Nejlepší střelkyní Trutnova byla s 22 body Aneta Finková, double double za 14 bodů a 13 doskoků přidala Bailee Cotton. Strakonice vedla šestnáctibodová Kateřina Galíčková, jedenáct jich přidala Kateřina Kuncipálová.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov): „Rozhodlo, že jsme se nevzdali. Tři minuty před koncem jsme prohrávali o devět bodů, to už by některé týmy zabalily. My jsme se nevzdali. To mě strašně těší. Moc mě také těší, že jsme vyhráli. Ale netěší mě, že jsme se do takového stavu v zápase dostali. Naším problémem je, že začneme hrát až v momentě, kdy nám teče do bot, až poté ze sebe dostaneme maximum. První poločas jsme měli pod kontrolou, škoda, že jsme nevedli o více bodů než pět. Do třetí čtvrtiny jako bychom vůbec nenastoupili. Byla to soutěž o to, kdo udělá větší chybu. Strakonice postupně začaly věřit ve vítězství, šly do toho naplno a myslím si, že během druhého poločasu byly jednoznačně lepší. Na konci normální hrací doby jsme našli síly a dovedli zápas do prodloužení. V něm už jsme dominovali.“

Petr Martínek (trenér BK U19 Chance Strakonice): „Utkání se mi velmi těžko hodnotí. V našem týmu zavládlo zklamání, slzy a smutek. Před koncem jsme vedli o devět bodů, ale zápas šel do prodloužení, ve kterém měly domácí hráčky více sil a více štěstí. Týmy byly vyrovnané, ale rozhodlo štěstí domácího týmu. Naše holky musím pochválit, v Trutnově odehrály znamenité utkání. Myslím, že po návratu reprezentantek 3x3 z Číny bude naše forma stoupat. Věřím, že štěstí se v dalším utkání otočí na naši stranu a budeme šťastní zase my.“