KP s asistentkou, Strakonice měly smůlu

Sobota v ŽBL nabídla tři duely desátého kola. KP Brno si v prvním zápase bez trenéra Zdeňka jasně poradilo se Slovankou, USK bez větších potíží přestřílelo Hradec Králové a U19 Chance bylo proti Slavii dlouho blízko výhře než ztratilo poslední čtvrtinu.

První výhra pro asistentku

Basketbalistky KP Brno přehrály v desátém kole ŽBL na domácí palubovce Slovanku hladce 88:42. Svou první a jedinou výhru tak zaznamenala zastupující hlavní trenérka a dosavadní asistentka Andrea Kuklová. Vedení v pondělí představí nového zřejmě zahraničního kouče po Davidu Zdeňkovi, který se po dohodě s vedením klubu bude soustředit na kategorii U19.

Brňanky změna trenéra nerozhodila a do zápasu vstoupily s jasným cílem potvrdit roli favorita. Slovanka se držela jen v úvodních minutách, pak však přišla bodová série domácích hráček a ty získaly dvouciferné vedení. Mladoboleslavský celek se ještě pokusil zabojovat, ale ve druhé čtvrtině vstřelily jen sedm bodů a před poločasovou přestávkou narostl náskok nad 20 bodů. Velmi dobrý výkon KP pokračoval i v druhé půli a domácí hráčky tak bez problémů dokráčely k výhře.

Střeleckou hvězdou zápasu byla Aneta Mainclová, která se blýskla 24 body a 11 doskoky, Dovilé Saurazité přidala 17 bodů, Michaeka Stará 12. Za Slovanku se prosadilo střelecky jen šest hráček, se dvanácti body je vedla s 12 body Monika Satoranská.

Kateřina Novotná (trenérka Slovanka MB): „Nebyl to náš povedený zápas, soupeř nás převyšoval ve všech individuálních činnostech. Můžu mít radost jen z pár úseků hry. Na Slavii nebo v Nymburku jsme bojovaly mnohem lépe, v Brně se nám nedařily jednoduché věci. Citelně chyběla Vorlová, má problémy se zády.“

Andrea Kuklová (trenérka KP Brno): „Naše družstvo podalo zodpovědný a koncentrovaný výkon, soupeři toho v podstatě moc nedovolilo. Navíc spoustou hezkých akcí hráčky bavily diváky.“

Nepovedená druhá čtvrtina

USK Praha si zajel pro výhru do Hradce Králové, kde přehrál místní Lvice 97:65. Domácí tým do zápasu velmi dobře vstoupil a většinu první čtvrtiny vedl. První desetiminutovka skončila vyrovnaným skóre 25:25, Lvice ještě vedly po trojce Kláry Marečkové ve dvanácté minutě, pak však přišla série USK 17:0 a zápas se začal udávat očekávaným směrem. Po přestávce se domácí hráčky zlepšily a odehrály solidní třetí čtvrtinu, pak však hostující tým znovu zabral a jen těsně nepřekonal stobodovou hranici.

Pražanky rozložily zátěž mezi jedenáct hráček, na pozici nejlepší střelkyně se sešla dvojice Alena Hanušová – Marija Režan, které nastřílely po 18 bodech. Letošní lídr USK Alyssa Thomas se dostala na 17 bodů a 12 doskoků. Poražené domácí vedla s 12 body Josipa Bura.

Miroslav Volejník (asistent trenérky Hradec Králové):„Začátek utkání byl vyrovnaný. Hradec Hrál dobře, měl velké procento střelby, ale pak se bohužel projevila zkušenost USK a dovedli si to k pohodovému utkání. My jsme pak začali dělat spoustu chyb a přestalo nám to padat z dálky. Ale i tak je to pro nás přijatelný výsledek.

Natália Hejková (trenérka USK Praha):„Zápas nakonec skončil třicetibodovým rozdílem, ale nezačali jsme dobře a vlastně celý zápas to nebylo nic moc. Projevila se na nás únava z cesty do Jekatěrinburgu. Doufám, že v dalších dnech pořádně potrénujeme, protože během reprezentační přestávky jsme na to neměli čas.“

Blízko první výhře

Strakonický U19 Chance byl velmi blízko první výhře, nakonec ale nestačil na Slavii Praha 83:86. Hostující hráčky měly doposud bilanci 0-8, v Edenu ale velmi dobře začaly a už v závěru první čtvrtiny vedly dvouciferným rozdílem. Slavia se v úvodu druhé čtvrtiny dostala zpět do hry, pak ale spáchaly domácí hráčky několik chyb a náskok hostujícího týmu znovu vzrostl. Ještě patnáct minut před koncem to bylo po koši Kristýny Tomšovicové 59:49 pro hosty, pak ale Slavia zabrala a minutu před koncem třetí desetiminutovky otočila domácí Petra Bakajsová trojkou na 65:63. Pak měly domácí hráčky více ze hry a tři minuty před koncem si vybojovaly sedmibodový náskok. Strakonický tým ještě zabojoval a dvakrát se dostal na rozdíl tří bodů, dál už to ale nešlo.

Slavia měla dvě jasné střelecké hvězdy, na 21 bodů se dostaly Brandi Windgate a Dominika Pohunková, devatenáct bodů přidala Petra Bakajsová. Poražený tým táhla s 20 body Karolína Fadrhonsová, sedmnáct bodů a 10 doskoků přidala Alena Jeništová.

Martin Stavěl (trenér Slavia Praha):„S naší rozsáhlou marodkou musíme být rádi za jakékoli vítězství. Vítězství bylo ubojované, soupeř nás trápil celé utkání, koncovku jsme ale už měli pod kontrolou.“

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Na Slavii jsme odehráli vyrovnané utkání až do úplného závěru, v podstatě se dá říct, že rozhodly detaily. Nemám u sebe technický zápis, ale důležité byly určitě trestné hody. Slavii jsme byli troufnu si říct celých 40 minut vyrovnaným soupeřem, nakonec jsme prohráli, ale musím celý tým pochválit, protože jsme předváděli velmi hezký basketbal.“