KP stačilo deset minut, Strakonicím dvě šestky

Handicap se po domácím čtvrtfinále dostal nad propast ukončení sezony. Ve Strakonicích viděli diváci opravdu netradiční prodloužení, které však vykouzlilo úsměv na tvářích domácích.

BK Handicap Brno - KP Brno 54:70 (16:19 30:33 37:52)

Na konci února vstupovaly na palubovku Rosničky jako favorité na vítězství v Nilfisk FINAL 4, i když výhodu domácího prostředí měl Handicap. Tehdy se ale domácí hráčky dokázaly vzepřít papírovým předpokladům. Dnes se chtěly pokusit o něco podobného, protože do utkání vstupovaly s mankem jednoho zápasu ve čtvrtfinálové sérii.

Jenže Handicap se opět musel obejít bez pivotky Palušné. Podkošová sestava se s tím celkem dobře popravala, ale domácí jen těžko hledaly střelkyně z dálky. Celkem v zápase trefily o čtyři trojky méně. KP tak o svém druhém vítězství v sérii rozhodlo po změně stran. Ve třetí čtvrtině inkasovalo pouze sedm bodů.

Hostující celek nasměrovaly k výhře klasické opory. Eva Kopecká potvrzuje dobrou formu posledních dnů, Marina Solopová nevzdá žádný souboj a double-double za 18 bodů a 12 doskoků si připsala Tereza Pecková. Na domácí straně se snažila čtvrtfinálový trhák soupeřek 15 body. Kateřina Sedláková zapsala 11 doskoků, ale střelecky vyšla na prázdno.

Viktor Pruša, BK Handicap Brno: „Opět hrozně náročné utkání po fyzické i psychické stránce. Po prvním čtvrtfinále jsme si vyříkali některé situace v obraně a pravdou je, že to zlepšení se projevilo nejen na počtu obdržených bodů, ale i opticky při jejich samotném řešení. Bohužel jsme se dnes po celý zápas potýkali s nízkou úspěšností střelby ze střední a dlouhé vzdálenosti a to jsme přitom při absenci podkošových hráček byli odkázáni právě na ni. Proti agresivní a důsledné obraně KP se bez pozice 5 hraje strašně těžko a bylo náročné si otevřené střely vůbec vytvářet. Když se k tomu přidalo několik neproměněných „šoupáků“ z pod koše, neměli jsme se dnes v útoku na čem chytnout. Přesto hráčky bojovaly do poslední vteřiny a opět ukázaly charakter – toho si moc cením. Kdyby se nám při dnešní obraně dařilo v útoku jako v prvním zápase série, mohlo to dnes vypadat možná jinak. To však ale bohužel nebyl dnešní případ. Nicméně nic jsme nevzdali a nevzdáváme ani za stavu 0:2 v náš neprospěch.“

Marian Svoboda, KP Brno: „Poslední dobou hrajeme zápasy, že náš první poločas je se soupeři vyrovnaný a ve druhém poločase odskočíme. Je pravda, že to dneska bylo strašně těžký utkání. Já jsem na to holky upozorňoval, že to bude strašně kontaktní, a že to bude o těch fyzických i morálních sil. Myslím si, že nás hodně brzdily útočné doskoky domácích, že jsme tam s tím měli obrovské problémy a oni měli ty tři střely navíc každý útok, takže tam jsme trochu ztrácely. V poločase jsme si k tomu něco řekli a až na pár výjimek, což je normální, tak jsme tu nějakou převahu získali. Začali jsme lépe bránit a ono se to ukázalo i v tom útoku.“

Stav série: 0:2

U19 Chance - SBŠ Ostrava 63:62 prodl. (11:27 29:35 39:51 61:61)

Zdálo se, že již jistě zachráněná Ostrava vstoupí do skupiny play-out pravou nohou. Strakonice rozhodně nebyly v utkání favoritem a to i přes absenci J. Williams v ostravském dresu. První čtvrtina tomu také odpovídala. SBŠ jí ovládla 27:11, ale pak se začal zápas vyvíjet ve vlnách. Ještě před závěrečnou čtvrtinou měla Ostrava náskok 12 bodů.

Pak se ale začaly dít věci. Ostrava se jen těžko prosazovala v útoku, a tak šly domácí dokonce do šestibodového vedení. To jim drželo ještě minutu a půl před koncem. Pak se ale Ostrava jala zachraňovat zdánlivě ztracený zápas. 30 sekund před z trestných hodů vyrovnala Butts.

Diváci se mohli těšit na prodloužení. Jenže v něm nepadl ani jeden koš ze hry. Domácí nastavených pět minut vyhrály v málo vídaném poměru 2:1. Mohou se tak radovat ze druhého vítězství v sezoně.

Jiří Johanes, U19 Chance: "V podstatě celý zápas jsme dotahovali ztrátu, ale v závěrečné části jsme se dostali do vedení. Jenže pak přišlo několik hrubých chyb, které bychom dělat neměli. Jde to na vrub malé zkušenosti hráček. Na druhou stranu je třeba říci, že Ostrava nebyla lepší. Našim holkám se dařilo a připsaly si skalp soupeře, za nějž hrají cizinky, které jsou fyzicky úplně někde jinde. My jsme však v obraně podali perfektní týmový výkon, kdy jsme je ubránili. Vítězství je ocenění za celoroční práci, situace není jednoduchá, protože s porážkami jde dolů motivace i nálada."

Tibor Jány, SBŠ Ostrava: "Strakonice ve druhých částech obou poločasů trochu přitvrdily hru, získaly několik míčů a smazaly náš náskok, který jsme si těžko vypracovali. V závěru se pak rozhodovalo v trestných hodech, soupeřky daly o jeden více než my, díky čemuž se dostaly sice do těsného, ale potřebného vedení. Stav se poté nezměnil, takže domácí tým zvítězil šťastně o jediný bod."