KP TANY odrazilo nápor a je třetí

Čím dál víc se rýsuje pavouk blížícího se play off Chance ŽBL. Ve třetím z pěti kol nadstavbové části potvrdily pozici třetího týmu tabulky hráčky KP TANY Brno, když na domácí palubovce velmi slušně zaplněné STAREZ Arény přehrály Hradec Králové 79:63 a zvládly tak napodruhé svou účast ve speciální Family Game. Východočešky tak definitivně skončí páté a ve čtvrtfinále už vyhlíží sérii play off s pražskou Slavií, Brňanky se můžou chystat na Chomutov.

Lvice z Hradce Králové si cestu za vyrovnanější bitvou zkomplikovaly zdravotními problémy. Nechyběla totiž jen pivotka Klára Vojtíková, ale také reprezentační rozehrávačka a strůjkyně jediné letošní výhry nad Brnem Kateřina Zeithammerová. Bez ní doznala hra Hradce velkých změn a postupem duelu se její absence stále více projevovala.

V úvodu ale předváděl Hradec velmi dobrý výkon. Na prvotní nástup Brna a vedení 9:4 zareagovaly hostující hráčky bodovou smrští a série 17:5 vyvrcholila trojkou Julie Vydrové a sedmibodovým vedením hostujících hráček v osmé minutě. Hradec se ale do konce čtvrtiny už neprosadil a série devíti bodů KP TANY znamenala další otočení skóre. Domácí favoritky se dostávaly postupně do provozní teploty a získávaly náskok, který posunula Dominica Hynková trojkou těsně před přestávkou poprvé do dvouciferných čísel. Právě ona byla s jedenácti body a šesti doskoky nejužitečnější hráčkou první půle, na druhé straně kontrovala s patnácti body zkušená Kristýna Čuperková.

Povedený nástup do druhé půle znamenal pro KP TANY navýšení náskoku až k šestnácti bodům v polovině třetí čtvrtiny, než přišel nápor ze strany Hradce a snížení na devítibodový rozdíl. Podobně probíhala i poslední čtvrtina, kdy nejprve Královopolanky přitlačily a vyšponovaly svůj náskok až na v zápase maximální dvaadvacetibodový rozdíl (75:53 tři minuty před koncem), aby Hradec ukázal, že zápasy nevzdává a stáhnul rozdíl na třináctibodovou ztrátu.

Domácímu celku pomohla větší agresivita ke 27 trestným hodům, jenže Brňanky jich více než polovinu zahodily, musely tak využít i lepší doskakování a střelbu z pole. Nejvíce bodující hráčkou zápasu byla hostující Pamela Effangová s 22 body, sedmnáct přidala její spoluhráčka Čuperková. KP TANY mělo nejlepší hráčky ve čtrnáctibodové Anežce Kopecké, třináct bodů s osmi doskoky a šesti asistencemi zapsala Dominica Hynková a podobný zápis s 13 body a 8 doskočenými míči měla ve svém třetím utkání za Brno americká pivotka Tylinn Carter.

Pamela Effangová (hráčka Sokol Hradec Králové): „Co se týče kondice, tak jsme skvěle připravené, ale utkání proti KP jsou jedny z nejlepších v lize. Je to pro nás rival, těžký soupeř a mě obrovsky mrzí, že dneska jsme byly ty horší. V doskakování bylo Brno lepší. Byla tam obrovská vůle jít si za míčem. Z vlastní zkušenosti se mi stalo, že hráčce ani nevylétl míč z ruky a druhá už tam je na doskoku. Je to jejich síla, ale to jsme věděly, takže je pro nás troch zklamání, že jsme to nezvládly víc redukovat. Nadstavbu bereme jako přípravu na play off, ladíme formu a věřím, že vygraduje právě v play off proti Slavii. Věřím našemu týmu.“

Dominica Hynková (hráčka KP TANY Brno): „Myslím si, že proti Hradci je motivace větší než proti ostatním týmům, protože už spolu máme zažitých spoustu smolných i vítězných zápasů. Nemyslím si, že by Chomutov byl o moc horší soupeř než ty z vrchní poloviny tabulky, takže to bude o nás, jak k tomu přistoupíme a jak budeme hrát.“

Marcela Krämer (trenérka KP TANY Brno): „Jsme rády, že jsme navázaly na loňskou sezónu a jsme tam kde loni. Plus je, že máme zdravý tým, protože loni to dopadlo pro nás špatně. Hráčkám říkám, že každá má u svého jména spoustu kolonek, které musí splnit. Obrana a doskakování je otázkou vůle, k tomu nemůžete nikoho donutit a naštěstí trénuji holky, které tam chtějí chodit. EuroCup je pro nás neskutečná zkušenost, protože to hrály holky, které někde seděly na lavičce nebo vůbec neměly šanci. Konfrontace s Evropou je něco, co vám nikdo nevezme. Jsem šťastná, že se sešlo tolik fanoušků, protože každý chce v neděli radši vařit oběd a je super, že přijelo tolik lidí. Děkujeme jim.“

Peter Bálint (trenér Sokol Hradec Králové): „Je to těžký zápas. Nám chyběly dvě hráčky, ale myslím, že jsme to celkem zvládli. Udělali jsme dvouminutovku v prvním poločase, kdy jsme vypadli z rytmu, v druhém poločase to byly tři minuty, a to stačilo KP k tomu, aby se dostalo do pohodlného vedení a pak si zápas pohlídalo. Jsem spokojený kromě těch pěti minut. Máme na čem stavět a touhle bojovností budeme ještě letos trápit kohokoliv z první čtyřky. Není špatné, že budeme hrát ještě se Slavií. Máme v podstatě o jeden zápas play off víc. Pro nás je dobře, že budeme vědět co čekat, i když soupeř také, ale je to výhodnější, že máme přípravu na play off už v posledním zápase ligy.“