KP zlomilo SBŠ, drama pro Žabiny

Sobotní program RENOMIA ŽBL ovlivněný koronavirovou epidemií nakonec nabídl fanouškům dva zápasy a znovu oba duely byly pro diváky u obrazovek velmi zajímavé. KP Brno se podařilo zlomit nepříjemnou Ostravu, brněnské Žabiny zase zaskočily v Praze silnou Slavii.

KP zlomilo nepříjemnou Ostravu

Basketbalistky brněnského KP dokázaly v jedenáctém kole ŽBL bez větších problémů na domácí palubovce zdolat Ostravu 79:57. Nepotvrdilo se tak pravidlo letošního ročníku, podle kterého mají brněnské týmy s Ostravou potíže. KP hrající bez Evy Kopecké pustilo soupeřky do vedení jen v úvodních minutách, pak převzalo iniciativu a už v závěru první čtvrtiny se jejich náskok blížil dvoucifernému rozdílu. Když pak Ostrava nedokázala zareagovat ani ve druhé čtvrtině, Královopolanky pokračovaly v pohodovém výkonu a své vedení navyšovaly. Podobný trend byl na hřišti k vidění i po přestávce, takže se rozdíl v polovině třetí čtvrtiny blížil třiceti bodům a domácí hráčky si tak mohly dovolit prostřídat i částečně polevit v koncentraci. SBŠ sice předvedla solidní výkon pod košem a ztratilo méně míčů, hostující hráčky však srazila úspěšnost trojek (3/22) a hlavně tragická úspěšnost šestek (6/19). Na pozici nejlepších střelkyň zápasu se srovnaly s 19 body domácí Kateřina Zohnová (6/6 z pole) a hostující Nikolina Zubac. V domácím dresu přidala 15 bodů Veronika Remenárová, za hosty dala 10 bodů Tereza Motyčáková. Své první ligové minuty odehrála sedmnáctiletá odchovankyně KP Veronika Koppová.

Jakub Nevrlý (asistent trenéra KP Brno): „Kontrolovaly jsme celý zápas od začátku do konce. Ubránily jsme elitní ligovou střelkyni, která se ale i tak prosadila, což bylo pro nás jediné nebezpečí. I přesto jsme ale utkání zvládli. Spokojenost je s tím, že si zahrály všechny hráčky, některé úplně poprvé a dostaly šanci okusit basketbalovou ligu.“

Iveta Rašková (trenérka SBŠ Ostrava): „Do utkání jsme šly po dlouhé pauze, protože jsme měly čtrnáctidenní výpadek, kdy nám vypadávaly soupeři kvůli karanténě. Je to škoda, protože jsme byly na vlně, naposledy proti Žabinám jsme odehrály výborný zápas a teď jsme čtrnáct dní jen trénovaly. V prvním poločase to bylo hodně znát, protože jsme špatně bránily. Dostaly jsme 48 bodů. Bylo vidět, že jsme pak nesložily zbraně, pořád jsme bojovaly. Stejně jako v prvním zápase jsme soupeře přestřílely, ale naše úspěšnost byla hodně mizerná. Naopak domácí tým výborně střílel za tři. V poločase měly 50 %, pak se trochu zhoršily. To nás sráželo. Vždy jsme bojovaly, pak přišly dvě slepené trojky. Musím říct, že jsme bojovaly do konce, což je sympatické. Tady se těžko hraje, KP je velmi kvalitní tým, ale kdybychom lépe střílely, tak ten výsledek mohl být přijatelnější. Chtěla bych poblahopřát domácímu týmu a doufám, že už nebudeme mít teď takové pauzy.“

Drama v Edenu pro Žabiny

Druhý zápas dne si pro fanoušky připravil velké drama až do úplného závěru, které není pro fanoušky ženské ligy úplně běžné. Po bitvě si nakonec výhru připsaly hostující Žabiny, které zdolaly domácí Slavii 76:70.

Po vyrovnané první čtvrtině dokázala Slavia vstoupit do druhé desetiminutovky sérií 8:0, kterou si získala mírný náskok. Ten po koši s faulem Kamily Hoškové vzrostl až na třináct bodů, Žabiny ale okamžitě kontrovaly osmi body v řadě včetně šestky za technickou chybu domácího trenéra a vrátily se do přestávky do hry. Ve třetí čtvrtině se střelecky probrala hostující rozehrávačka Eliška Hamzová a prakticky sama dostala svůj tým až na vyrovnaný stav, závěr třetí čtvrtiny ale vyšel přeci jen lépe Slavii, která držela nejtěsnější vedení. O vítězkách se rozhodovalo až v úplném závěru, když za prakticky vyrovnaného stavu trefila hostující Michaela Vacková dvě slepené trojky a následně čarovala Hamzová, která svými nájezdy hodně trápila obranu Slavie. Pražanky udrželo v zápase i přes slabší doskakování lepší střelba a také menší počet ztrát, k výhře to ale nakonec nevedlo.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 26 body domácí Hošková, které pomáhaly hlavně s 19 body Lenka Bartáková (tentokrát jen dvě asistence) a s 15 body a 10 doskoky Petra Bakajsová. Žabiny dovedla k výhře i přes šest ztrát Eliška Hamzová, když zvládla 22 bodů a 10 doskoků, šestnáct bodů doručila Michaela Vondráčková a 14 bodů s 12 doskoky Vacková.