Královna Vacková pod Špilberkem, USK podle plánu

Obě série semifinálových soupeřů pokračují. Zatímco ta vítězná ZVVZ USK Praha se dala očekávat, natáhnutí úspěšné série hostujících týmů v brněnském derby se čekalo o něco méně.

Královna Vacková vládla pod Špilberkem

V základní časti platilo, že v brněnském derby je domácí palubovka nevýhodou. To se jako první snažily zlomit hráčky Králova pole. I přes dosud vyrovnanou bilanci vstupovaly do série jako favoritky právě hráčky KP, zvláště, když nad dvěma klíčovými hráčkami Žabin visely otazníky. U Kateřiny Zohnové bylo jasné, že do zápasu po zlomenině ruky nezasáhne. Nejasno tak bylo kolem Petry Záplatové.

Zkušená rozehrávačka nakonec do zápasu naskočila a to hostím dodalo potřebný klid. Žabiny vstoupily do utkání rázně a nezalekly se ani ztraceného náskoku. Na začátku druhé čtvrtiny si ho vzaly zpět a chvílemi na hřišti dominovaly. Jejich náskok se blížil až k 15 bodům, což samozřejmě domácím hráčkám nevonělo.

Čekalo se, co KP do druhého poločasu vymyslí. Bylo jasné, že musí zabrat hned po změně stran, chce-li dvojciferný náskok soupeře smazat. Chvílemi to vypadalo, že by domácí mohly dostat zpátky do hry, ale Žabiny, ač jsou mladším týmem v sérii, si vývoj zápasu zkušeně pohlídaly. KP se trápilo v útoku a v obraně nechávalo volná okénka, která soupeř nekompromisně trestal.

Nad všechny čněla Michaela Vacková, která si první semifinále prakticky ukradla pro sebe. Na koš KP vyslala hned sedm tříbodových střel, z nichž šest bezchybně našlo cíl. Když k této úžasné produkci přidala ještě 14 doskoků, nebylo o nejlepší hráčce s užitečností 30 pochyb. Žabiny se mohly spolehnout na produkci své lavičky. Ta přestřílela tu domácí v poměru 25:7.

V závěru se domácí celek ještě snažil se zápasem něco udělat a vytáhl obranu, ale na zvrat bylo již pozdě, i když se Žabiny dopustily pár ztrát. Zápas pak stylově zakončila svou šestou trojkou Vacková. Série se v sobotu stěhuje na Rosničku a Královo pole se bude snažit, aby úspěšná série hostí ještě neskončila.

Sabína Oroszová, pivotka KP Brno: "Potopila nás naše obrana a špatná úspěšnost střelby. Ve druhé čtvrtině jsme doplatily na hloupé chyby, Žabiny daly laciné koše. V sobotu se pokusíme sérii vyrovnat, je třeba se však poučit z chyb. Máme špatné začátky, dotahujeme a někdy na to doplatíme. Musíme se snažit o lepší vstup do zápasu."

Martin Pospíšil, trenér KP Brno: "Bojovný zápas, který neměl velkou basketbalovou kvalitu. Soupeře jsme posadili na koně ve druhé čtvrtině, kdy jsme absolutně vybouchli v situacích jedna na jednu. Věděli jsme o silných stránkách Žabin. Jejich střelecká  potence z perimetru byla opět na vysoké úrovni. Ztratili jsme výhodu domácího prostředí, soupeř může jít do trháku. Bylo to však první utkání a uděláme všechno proto, abychom se připravili precizně na druhé pokračování."

Viktor Pruša, trenér BK Žabiny Brno: "Bravurně jsme zvládli náš taktický plán, dále to bylo o soudržnosti, bojovnosti a charakteru našich hráček. Pokud jde o trojky, my na nich máme založenou hru, všichni to vědí. Vytvářeli jsme si dobré pozice a úspěšnost 38,5 % jsme si zasloužili."

USK začal semifinále 40 asistencemi

Před prvním semifinále mezi obhájkyněmi ligového zlata a aktuálními vítězkami Českého poháru se řešilo, jak dlouho dokáží Lvice s favoritem držet krok. Odpověď je zhruba pět minut. Pak začal náskok domácích strmě narůstat až na hrozivých 19 bodů po první čtvrtině. Lvice se dokázaly trochu oklepat z úvodního direktu a chvíli hrály s domácími vyrovnaně.

Jakmile ale trenérka Hejová, která bude v srpnu uvedena do Síně slávy FIBA, vrátila na hřiště trojici Kateřina Elhotová, Teja Oblak a Alyssa Thomas, začal opět náskok pražského celku narůstat. Po změně stran byla blízko triple double Thomas, která nakonec během necelých 25 minut posbírala 18 bodů, 10 doskoků a 7 asistencí. V celkové užitečnosti překonala v prvním semifinále i dnešní hvězdu Žabin Vackovou.

Na hradecké straně konkurovala pořádně snad jen Petra Kulichová, která po 10 bodech a 6 doskocích skončila s užitečností 19. Pražanky nakonec nastřílely deset trojek a připsaly si 40 asistencí, což je vyrovnání jejich čtvrtého nejlepšího výkonu aktuální sezony.

Pavel Kubálek, ZVVZ USK Praha: "Jsme moc rádi za výhru a myslím, že jsme do semifinálové série nastoupili úspěšně. Všechny naše holky si zaslouží pochvalu za to, s jakým přístupem do zápasu nastoupily."

Romana Ptáčková, Sokol Nilfisk Hradec Králové: "USK na nás nastoupilo se svou koncentrovaností a velice dobře bránily, což nás dostávalo do těžkých pozic a z toho rezonovalo 27 ztrát. Na druhou stranu jsme ten zápas pojaly tak, že se vystřídala celá lavička včetně dorostenek a byla to pro ně skvělá zkušenost."

Vítězné ostravské loučení

To samé místo, ti samí soupeři, jen o den později. Tak SBŠ Ostrava zakončila svou letošní pouť Ženskou basketbalovou ligou. A vlastně i stejným výsledkem. Dnes už Ostravanky byly ve Strakonicích i v zápise vedeny jako hostující celek, ale ani to je nezastavilo na cestě za vítězným loučením. A stačila jim k tomu vlastně jedna hodně povedená čtvrtina. Druhou desetiminutovku vyhrály 26:11 a dostaly se tak do výhody, kterou už domácí nesmazaly.

Na svůj úchvatný skonanský výkon ze včerejška navázala Asheil Tac, která si opět připsala osm útočných doskoků. V obraně přidala dalších šest, a tak dnes skončila „jen“ na čtrnácti. Zahraniční posily Ostravy se opět postaraly o většinu bodů svého týmu, když všechny nastřílely dvouciferný počet. Dnes se k nim přidala ještě jedenáctibodová kapitánka Rašková.

Domácí Housková si ve svém šestém zápase sezóny připsala poprvé výrazný bodový výsledek, když zaznamenala 21 bodů, ale to na vítězství bylo málo.