Levhartice loupily v Hradci

Pěti zápasy pokračovalo ve středu dění v Chance ŽBL. Pozici neporažených celků uhájily brněnské týmy KP a Žabiny, stejně jako pražský suverén USK. Drama se zrodilo na Slavii, odvetu za vyrovnanou čtvrtfinálovou sérii si přichystal Chomutov.

USK Praha stále trápí zdravotní problémy, ale ani to nevadilo při další jasné ligové výhře. Pro tu si dojely obhájkyně titulu na palubovku Slovanky, tentokrát ne do Benešova, ale už do haly na Třebešíně. USK kraloval od prvních minut a nakonec zvítězil 105:60.

Favoritky navzdory běžné praxi dovolily soupeřkám vedení úvodním košem zápasu, ale ani zdaleka se netrápily, jako naposledy proti Ostravě. Okamžitě dvěma koši otočily skóre, za první čtvrtinu nasázely jedenačtyřicet bodů a vedly třiadvacetibodovým rozdílem. Mohly si tak i přes nespokojenost trenérky Natálie Hejkové ve druhé čtvrtině lehce oddechnout a dovolily Slovance kontrolovat rozdíl ve skóre. Ani ve zbytku zápasu už nebyl výkon USK nějak extrémně přesvědčivý, i tak ale dokázaly hostující hráčky mírně navyšovat vedení a nenechaly soupeřky nijak rozstřílet. I přes polevení překonaly hráčky USK v poslední čtvrtině stobodovou hranici a prostor dostala i dorostenka Karolína Petlanová.

Střelecky zářila v dresu USK Valériane Vukosavljevič, která se dostala na 28 bodů, přidala navíc i po šesti doskocích a asistencích. Skvělý zápas odehrála s 23 body Tereza Halátková. Tři dvouciferné střelkyně Slovanky vedla Američanka Destiny Campbell s 16 body.

Pouze v úvodní čtvrtině se trápily basketbalistky KP Brno doma proti Strakonicím. Zřejmě se sžívaly s prostředním menší haly Vodova, kde běžně zápasy nehrají, pak ale převzaly kontrolu a zvítězily 90:58.

Přitom Královopolanky do utkání vstoupily náporem, a když se konečně chytily střelecky, dokázaly si rychle vybudovat sedmibodové vedení. To ale neudržely a na přelomu první a druhé čtvrtiny dokonce po trestném hodu Anety Štenclové těsně vedly. To však domácí celek zdravě naštvalo, zasypaly soupeřky dvaatřiceti body a do půle jejich náskok překonal dvacetibodovou hranici. Když pak Brňanky přidaly i vydařenou třetí čtvrtinu, mohly si tak dovolit lehké polevení a vyrovnanou poslední čtvrtinu, během které si na obou stranách zahrály hráčky z lavičky.

Do zápasu naskočila při premiéře v dresu KP finská reprezentantka Alisa Sofia Pelander, která je náhradou pod košem za Ukrajinku Tetianu Havrylchyk, která bude v Česku působit pouze do konce října. Při svém debutu v ŽBL zaznamenala Pelander za třináct minut čtyři body a šest doskoků. Bodově se nejvíc dařilo domácí Petře Malíkové, která k 21 bodům přidala i osm doskoků, šestnáct bodů doručila Soňa Svetlíková. Jedinou dvoucifernou střelkyní Strakonic byla jedenáctibodová Štenclová.

Cennou výhru z palubovky haly Rokytka, kde je doma pražská Slavia, si veze celek SBŠ Ostrava. Ten v dramatickém duelu urval výhru 70:60, naopak Slavia po dvou úvodních výhrách padla v lize potřetí v řadě.

Zápas měl sice hodně dramatických momentů, tým ve vedení se ale naposledy měnil v úvodu druhé čtvrtiny. Prvních třináct minut to byla bitva o každý koš, kdy se měnilo vedení hned několikrát, pak už byla vpředu jen Ostrava. Svůj náskok si ale nijak výrazněji neuhlídala, v poločase byl rozdíl dvou bodů, v polovině třetí čtvrtiny dokonce ten úplně nejnižší. Ostrava šla z lepší pozice i do koncovky, kdy naději pro Slavii vykřesala trojkou Američanka Brandi Beasley. Její koš snížil rozdíl na čtyři body dvě a půl minuty před koncem. V závěru ale prokázala chladnější hlavu Ostrava, která trefila důležité střely včetně šestek a pohlídala si výhru.

SBŠ si odváží vítězství i přes pětadvacet ztracených míčů oproti pouhým čtrnácti chybám Slavie, a to zejména díky lepší střelbě za dva body i mírně lepšímu doskakování. Střeleckou hvězdou večera v Praze byla hostující Američanka Megan Mullings, která k 25 bodům přidala také 12 doskočených míčů a pět zisků (i sedm ztrát), na sedmnáct bodů se dostala Adéla Smutná. Hned čtyři hráčky Slavie se dostaly mezi deset a třináct bodů, nejlepší bylo třináctibodové duo Beasley – Čípková.

Zatím stoprocentní sezónu prožívají i Žabiny Brno, které si tentokrát poradily na Rosničce s Trutnovem 85:59 hlavně díky velmi dobré ofenzivě.

Domácí tým na soupeřky z Trutnova vlétl, důsledně bránil a po necelých pěti minutách šel díky koši Natálie Stoupalové poprvé do dvouciferného náskoku. KARA se dokázala minisérií ještě v úvodní desetiminutovce přiblížit, závěr čtvrtiny už ale znovu patřil Žabinám, které devítibodovou šňůrou znovu zlomily odpor soupeřek. Trutnov pak odehrál velmi dobrou druhou čtvrtinu, ve které domácí hráčky hodně zlobil, a ještě v úvodu třetí čtvrtiny to bylo po back2back trojkách Trutnova pouze o dva body. Na toto snížení ale odpověděly Žabiny sérií 13:2 a z té se už hostující hráčky nesebraly. V závěru třetí čtvrtiny přerostl náskok dvacetibodovou hranici, a když pak Trutnov za poslední čtvrtinu dal jen devět bodů, nemohlo být o vítězkách pochyb.

Jak už bývá u zápasů Žabin zvykem, hrálo se hodně rychle a také s chybami, oba celky se složily na devětačtyřicet ztracených míčů. Brňanky zářily ve střelbě za dva body, i díky devatenácti bodům z brejků měly za dva body úspěšnost téměř šedesát procent. Žabiny se opíraly bodově o zkušené rozehrávačky – Michaela Vondráčková s Petrou Záplatovou se shodly na čtrnácti bodech. Trutnov vedla s 15 body Michaela Gaislerová.

Překvapení se zrodilo v Hradci, kam si v repríze loňské krásné čtvrtfinálové série přijely pro výhru chomutovské Levhartice. Ty dokázaly v play off přehrát Hradec dvakrát u sebe doma, teď poprvé zvítězily nad Lvicemi 71:64.

Dramatické utkání plné zvratů odstartovaly lépe Levhartice Chomutov, které vedly od úvodu po celou první čtvrtinu. I přes zlepšenou hru Hradce vydrželo těsné vedení až do přestávky. Boj o každý koš pokračoval i po přestávce, kdy se skóre vyrovnalo a oba celky se střídaly ve vedení. Už to vypadalo, že Hradec zapíná k obratu, když se před poslední čtvrtinou ujal vedení. Poslední desetiminutovka ale patřila poměrem 19:11 Levharticím.

V důležité chvíli faulovala minutu a půl před koncem domácí Čuperková hostující Elišku Brejchovou při střelbě za tři body. Brejchová navýšila náskok Chomutova na osm bodů a prakticky zápas rozhodla. V koncovce předvedl Hradec festival nepříliš dobře připravených střel za tři body, z nichž se ujala až těsně před koncem trojka Michaely Matuškové, ta však nic nezměnila na konečné výhře Levhartic.

Chomutov soupeřky z Hradce přeskákal jasně 52:37, což byl jeden z klíčových faktorů výhry. Navíc zahrála parádní zápas Američanka Najai Wynn-Pollard, která nastřílela 31 bodů a doskočila deset míčů, žádná její spoluhráčka se nedostala přes deset bodů, s devíti skončila Monika Satoranská. Hradci nestačilo devatenáct bodů od dua Čuperková - Zeithammerová.