Lvice a KP finišují pro druhé místo, rekordní Vyo

Boj o důležité body a co nejvýhodnější postavení před play-off vrcholí. Dnes své partie rozehrála většina celků z vyrovnané špičky tabulky. A šlo opravdu o hodně. Především zápas mezi KP Brno a pražskou Slavií sliboval zajímavou podívanou a bitvu o zachování šancí na druhé místo. Pozornost na sebe v sobotu strhla i Tereza Vyoralová, která se jala přepisovat historické tabulky soutěže.

Sokol ZVUS Hradec Králové - BA Karlovy Vary 78:54 (28:17 47:29 61:42)

Dlouho to vypadalo, že Hradecké lvice kráčí bez problémů za druhým místem v tabulce. Jenže ve chvíli, kdy jim do konce základní části chyběly dva zápasy, mají se co otáčet, aby naději na výhodnější postavení pro play-off udržely před dotírajícími soupeři. K tomu potřebují vítězit. Výjimkou nebyl ani zápas proti karlovarské BA, v němž navíc mohly spoléhat na výhodu domácího hřiště.

To Karlovy Vary bojují o holou účast v play-off. Na osmé místo ztrácejí jedno vítězství a tak se jim také každý bod hodí. Jenže dneska je nepodržela defenziva. Te nevydržela nápor domácích a jen za první čtvrtinu inkasovala 28 bodů. V dalším průběhu se sice zlepšila, ale na dobrý výsledek to nestačilo. Západočešky navíc pohrdaly body zdarma z trestných hodů, když proměnily jen čtyři z 15 možných.

To Hradec si počínal mnohem lépe prakticky ve všech aspektech hry a bez problémů si došel pro vítězství. Gabriela Andělová se 13 body sice prohrála střelecký sesterský souboj, když Andrea hájící barvy soupeřek nastřílela bodů 16, ale větší radost mohla se spoluhráčkami sdílet v šatně přeci jen Gabriela.

Romana Ptáčková, Sokol ZVUS Hradec Králové: „Odehrály jsme výborný první poločas a to se ukázalo jako rozhodující. Bohužel mě nemile překvapil náš výkon v průběhu druhého poločasu, kde holky úplně polevily v koncentraci. Je to škoda, přece nemůže být problém zvládnout hrát celých čtyřicet minut. Před utkání jsme přišly o Kláru Rosenbaumovou a bylo důležité, jak zvládnou utkání naše hráčky na perimetru. Výborné utkání odehrály obě střední rozehrávačky a Kristýna Minarovičová. Pod košem byla výborná Josi Bura, která svým výkonem stoprocentně zastoupila Kláru. Pro nás to bylo strašně důležité utkání s ohledem na druhé místo po základní části. Proto jsme se důkladně připravily a vyplatilo se nám to, i když si myslím, že Vary dokáží odehrát lepší utkání. Nám to však v poslední době také moc nejde a do ideální herní pohody nám něco chybí. Na tom musíme do začátku play-off zapracovat a hlavně si musí každá hráčka uvědomit, o co na hřišti jde, a být koncentrovaná.“

Karel Drahokoupil. BA Karlovy Vary: „Přijeli jsme do Hradce s cílem překvapit a překvapeni jsme byli my na lavičce. Na něco jsme holky připravovali a nic z toho na hřišti k vidění nebylo. Opět máme v zápase minusové šestky a celkově naše hra byla strašně neurovnaná. Hradec má velice zkušený tým a utkání jasně ovládl. Sice nevidíme holkám do hlav, ale myslím si, že nám moc nepomohla na psychiku ta nepovedená koncovka z utkání s Trutnovem, jelikož to bohužel nebyla první taková koncovka. Co se týče play-off, nejprve musíme porazit Slovanku. No a pak samozřejmě budeme sledovat utkání Ostravy s Trutnovem. Když ho vyhraje Ostrava, tak budeme muset jet bojovat do Nymburka a pokusit se o velké překvapení, ta síla soupeře je jinde.“

KP Brno - BLK Slavia Praha 86:65 (22:18 42:41 65:53)

Úkol pro domácí KP Brno zněl jasně. Nejen vyhrát, ale ideálně rozdílem větším než deset bodů. Jen tak mohly Brňanky nad svým soupeřem získat výhodu do finiše ve vyrovnaném čele tabulky. Samozřejmě, Slavia vstupovala do utkání s opačným cílem. Když ne získat dva body, tak alespoň ubránit náskok z prvního vzájemného utkání.

První poločas výraznou nápovědu k rozřešení hádanky nepřinesl. O něco blíže ke svému cíli byly Pražanky, které po 20 minutách ztrácely na domácí jediný bod. Jen druhý poločas se odehrál jednoznačně v režii KP. A hlavní postavou byla Tereza Pecková. Zkušená univerzálka nasypala za celý zápas soupeřkám do koše 26 bodů a přidala 8 doskoků a dvě asistence.

Také díky jejímu příspěvku se vedení Brňanek ještě před koncem třetí části hry vyhouplo nad kýžených deset bodů. Šanci už KP nepustilo a může tak dál stíhat Hradec Králové na druhé příčce tabulky, o což prakticky Slavii připravilo. Zápas navíc byl důležitý i pro boj o vavříny z Českého poháru. Už za dva týdny se oba celky střetnou znovu. Tentokrát na téměř neutrální půdě brněnské Rosničky v semifinále Nilfisk FINAL 4.

Marian Svoboda, KP Brno: "Šlo o hodně, postupně jsme překonali nervozitu a zlepšeným výkonem ve druhém poločase jsme Slavii i s kvalitními oporami jednoznačně přehráli. Naše vítězná série je nádherná, chceme aby pokračovala. Ale bude to zatížení na hranici únosnosti, kromě play off ŽBL hrajeme ještě dvě Final Four."

Martin Stavěl, BLK Slavia Praha: "V první půli jsme měli dát o 20 bodů víc. Po přestávce Brno využilo výškovou převahu, nám chyběl doskok."

ZVVZ USK Praha - U19 Chance 116:27 (30:7 61:17 81:24)

O vítězi utkání na pražské Královce nemohlo být pochyb. Strakonice byly už předem v souboji s bezchybným ZVVZ USK Praha bez nadějí na zisk dvou bodů. Jenže co se nečekalo, že se budou přepisovat historické tabulky ŽBL. Vlastně tedy vyrovnávat. Postarala se o to Tereza Vyoralová.

Rozehrávačka Pražanek, která získává nejen čím dál víc cenných euroligových minut, ale také zkušenosti od španělské matadorky Laiy Palau, si podmanila zápas proti outsiderovi. Přesně před dvěma měsíci se shodou okolností zkušená učitelka české žákyně zapsala na první místo historických tabulek, když v zápase proti KP Brno nasbírala 17 asistencí.

Proti Strakonicím se podobný kousek podařil Tereze Vyoralové. Její asistence pomohly k drtivému vítězství 116:27. K 17 finálním přihrávkám navíc přidala i 12 bodů a zapsala tak ceněný double-double. Od 11. února tak má ŽBL hned dvě nejlépe asistující hráčky v jednom zápase. Obě ze ZVVZ USK Praha a obě díky 17 asistencím z letošní sezóny. Jak dlouho pražské duo na čele tabulek vydrží?

Natália Hejková, ZVVZ USK Praha: „Nechali jsme oddechnout vytížené a zraněné opory. I přes to jsme získaly vysoké vítězství. Jsme rádi, že se mladé hráčky chytily a gratuluji k 17 asistencím Vyoralové.“

Petr Martinek, U19 Chance: „Pro všechny kluby je těžké hrát na USK, i když dnes seděly jejich opory, které vůbec nenastoupily. Gratulace k vítězství a hlavně aby to ve středu dopadlo stejně jako dnes.