Lvice odjedou na EuroBasket na vítězné vlně

S pozitivní bilancí zakončí české basketbalistky přípravu na evropský šampionát, který pro ně odstartuje příští týden. V posledním přípravném duelu zdolaly Češky na domácí palubovce Slovenky 74:58 a přípravu tak ukončily s bilancí čtyř výher a dvou porážek. EuroBasket 2021 lvice rozehrají příští čtvrtek proti Rusku.

S blížícím se šampionátem se snad postupně dává dohromady česká sestava, když se v ní poprvé v přípravě objevila křídelnice Veronika Voráčková, která laboruje s poraněným chodidlem, znovu naopak chyběla Alena Hanušová s bolavým kotníkem. Český tým předvedl parádní vstup do zápasu hlavně na útočné polovině, když svěřenkyně Štefana Svitka navázaly na skvělý týmový výkon ze závěru včerejšího duelu a brzy vedly po dvou trojkách Renáty Březinové 11:4. Navíc se dařilo i na obranné polovině, když se Slovenky snažily českou obranu napichovat nájezdy do koše, ty však nedokázaly proměňovat. Po koši Gabriely Andělové to bylo v závěru první čtvrtiny poprvé o deset bodů. V útočně bohaté první čtvrtině nakonec padlo 55 bodů.

Český tým v útočném rozletu zastavila až zónová obrana Slovenska včetně presinku po celém hřišti, na kterou lvice těžko hledaly recept a dvanáctibodový náskok z úvodu druhé čtvrtiny se rychle smrsknul na polovinu. V důležitých chvílích se ale prosadily Březinová s Kateřinou Elhotovou z dálky a Češky dál držely těsné vedení. Zlomový pro zápas pak byl závěr třetí čtvrtiny, kdy český tým utrhl těsné vedení až ke dvacetibodové hranici. Duel postupně ztrácel tempo, na hráčkách obou týmů byla viditelná únava z druhého utkání během ani ne 24 hodin. V poslední čtvrtině se už pak na obou stranách hodně střídalo, Češky dokonce skoro šest minut nedaly koš ze hry, ale ani to nestačilo Slovenkám ke zdramatizování závěru.

Teď ženy uvolní v hale Královka místo mužům pro přípravné zápasy proti Finsku, samy v pondělí odlétají do dějiště šampionátu, francouzského Štrasburku.

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Zvítězili jsme v poslední přípravě, ale důležitější je naše předvedená hra, když se nám dařila agresivní obrana, ze které jsme vyráželi do rychlých protiútoků. Super jsme zachytili začátek zápasu, kdy nám padly střely zpoza trojkového oblouku, získali jsme si náskok, který jsme pak kontrolovali prakticky celé utkání. Na hřišti se vystřídaly všechny hráčky a všechny plnily obranné útoky. Soupeře jsme nechali doskočit pod naším košem hodně míčů, ale jinak byl náš výkon dobrý.“

Česko - Slovensko 74:58 (31:24, 44:36, 64:46)

Body: Březinová 16, Voráčková 10, Elhotová a Hamzová po 9, Hejdová 8, Šípová 6, Reisingerová a Stoupalová po 4, Vyoralová a Andělová po 3, Brabencová 2, Pospíšilová 0 - Praženicová 13, Remenárová 11, Fekete 8

Doskoky: 33:39

Fauly: 18:19

Asistence: 21:11