Lvice padly i s Chorvatskem a EuroBasket pro ně končí

České basketbalistky nezvládly na evropském šampionátu ani třetí zápas a po porážce s Chorvatskem 56:84 se s turnajem loučí už po základní skupině. Nevylepší tak umístění z předchozích dvou šampionátů z let 2017 a 2019, kdy také skončily na turnaji v nejkratším možném čase.

V jednou ze dvou pořadatelských měst šampionátu, francouzském Štrasburku se po týdnu nepřetržitého parna zatáhlo a těsně před utkáním se spustila bouřka, která naznačovala zamračenou předzápasovou situaci v tabulce pro oba soupeře. Vítěz se udržel v turnaji minimálně dalších 24 hodin a živí šanci na úspěch, poražený odjíždí zklamaný domů, což jsou bohužel české basketbalistky, které si na nejslabší duel na turnaji vybraly nejhorší možný moment.

Úvodní minuty byly ve znamení nervozity obou týmů, český výběr držely ve hře zkušené hráčky, na druhé straně roztáčela kolotoč akcí pick and roll rozehrávačka ZVVZ USK Praha Ivana Dojkičová. Chorvatky hrály velmi rychle až zbrkle dopředu a podle očekávání pálily hodně nepřipravených střel. Bohužel se jim dařilo slušné množství proměňovat, když Iva Slonjsaková zaznamenala jen za první čtvrtinu dvanáct bodů. V ofenzivní první čtvrtině udržela české naděje trojkou s klaksonem Veronika Voráčková, která se tady zatím z dálky spíše trápila.

Po krátké pauze se přeci jen útoky na obou stranách zasekly a začalo se hrát víc takticky. Češky pak dokázaly několikrát zrychlit hru a po koši Renáty Březinové z brejku na 29:29 si bral naštvaný chorvatský trenér oddechový čas. Po něm se ale Chorvatky sebraly a uzavřely poločas sérií 10:2. Český tým trápilo hlavně velké množství týmových faulů, naopak jejich soupeřky prakticky nefaulovaly.

Ani poločasová přestávka českému týmu nepomohla a bylo ještě hůř, když Chorvatsko zahájilo druhý poločas šňůrou jedenácti bodů a prakticky pohřbilo české naděje. Trenér Svitek se snažil, točil se sestavou, ale Chorvatky se dostaly do naprosté herní pohody a zápas bez potíží kontrolovaly. Hru trochu rozhýbala až mladá sestava, když rychlých sedm bodů zvládla Natálie Stoupalová, i tak byl ale po třech čtvrtinách rozdíl téměř třicetibodový.

Češky zápas ani v závěru nevzdaly a snažily se s rozdílem ve skóre něco udělat, Chorvatky měly ale duel plně ve své režii a prakticky ve čtyřech hráčkách český tým kompletně přestřílely. V rozhodnutém závěru se pěknými akcemi blýskly alespoň Kristýna Brabencová, Veronika Šípová nebo Eliška Hamzová, hráčky, na kterých může stát budoucnost národního týmu v dalších letech.

Český tým měl jedinou dvoucifernou střelkyni v Natálii Stoupalové, která zvládla 10 bodů, na osm se dostala Renáta Březinová, sedm dala kapitánka Romana Hejdová. Chorvatky táhla s 24 body Dojkičová, osmnáct přidala Slonjsaková, sedmnáct Tikvičová a třináct Begičová.

Štefan Svitek (trenér českého týmu): „Gratuluji Chorvatkám. Zasloužily si vyhrát, od začátku bojovaly, šly za svým cílem. Začátek zápasu a celý první poločas byl z naší strany slušný, ale pak nastoupil soupeř skvěle do druhé půle, získal vysoké vedení. Pak už jsme zápas nedokázaly zvrátit a je z toho vysoká porážka. Měli jsme tu hodně mladých hráček a každou minutu, kterou stráví na hřišti, je pro ně skvělá a důležitá lekce. Musíme jim v dalších letech dát ještě víc příležitostí na hřišti, tak snad se tady něco naučily.“

Renáta Březinová (hráčka českého týmu): „Je těžké po takovém zápase hodnotit náš výkon. Asi jsme nechaly hlavy někde mimo hřiště. Bylo to pro nás těžké, ve třetí čtvrtině se nám nedařilo vytvářet střelecké pozice, útok byl opravdu špatný. Musíme jen pogratulovat Chorvatsku a říct si, že je to jen sport.“