Lvice po velkém obratu do finále, USK pohodovým krokem

V nejkratším možném čase známe finalistky Ženské basketbalové ligy. Bude se reprízovat závěrečná série z přeloňské sezony. Rozhodly o tom dnešní třetí semifinálové zápasy. Jenže zatímco USK si pro finále došel pohodovým krokem, Lvice v Hradci Králové vybojovaly takřka ztracené utkání.

Sokol ZVUS Hradec Králové - KP Brno 78:73 (14:23 30:44 53:62)

Basketbalistky Sokola ZVUS Hradec Králové zdolaly ve třetím semifinálovém souboji Ženské basketbalové ligy Brno Královo Pole 78:73 a postupují do finále. V něm vyzvou úřadující šampionky USK Praha.

Hostující hráčky vlétly do zápasu plné elánu prodloužit ještě sérii do čtvrtého utkání a v sedmé minutě vedly po trojce Kopecké poprvé dvouciferným rozdílem. Ve druhé čtvrtině převaha pokračovala a náskok narostl až na sedmnáct bodů. Po přestávce začala velká stíhací jízda domácích, ale Brňanky odolávaly a před poslední čtvrtinou ještě vedli o devět bodů. Rozhodovalo se však až v závěru, šest minut před koncem trefily domácí hráčky tři rychlé trojky a srovnaly skóre. Brno ale zabralo, a ještě minutu a tři čtvrtě před koncem po šestce Peckové vedlo o čtyři body. Pak však přišly velké chvíle domácí Minarovičové, která za stavu 71:73 pro hosty trefil nejprve rozdílovou trojku a následně i rozhodující koš. Hostující Solopová následně minula trojku a oslavy v Hradci mohly začít.

Domácí hráčky sice spáchaly více ztrát, ale lépe střílely z pole, a hlavně ovládly klíčovou statistiku doskoku. Tam přeskákaly své soupeřky 42:32. Hradecké hráčky velmi dobře rozložily body mezi celou sestavu, nejlepší bylo trio s jedenácti body Minarovičová, Ovsíková a Pazderová. Brno mělo v posledním semifinále oporu v osmnáctibodové Maddenové, čtrnáct bodů přidala Kopecká.

ZVVZ USK Praha - DSK Basketball Nymburk 84:39 (15:3 34:11 59:22)

Nepříjemný rekord si na Královce vyrovnaly hráčky DSK Basketball Nymburk. Stejně jako v prvním semifinálovém utkání za první poločas nastřílely pouze 11 bodů, přičemž v první čtvrtině dokázaly skórovat pouze třemi body. Defenziva ZVVZ USK Praha tak v domácím prostředí opět dostala skálopevné rozměry a nasměrovala velkého favorita do finále soutěže.

USK jednoznačně dominoval v úspěšnosti střelby, na čemž se výrazně promítlo také to, že hodně svých útoků zakončovaly domácí basketbalistky z podkošového prostoru. Útočnou mizérii Nymburka částečně vylepšila závěrečná čtvrtina, která na konto hostí přinesla 17 bodů. Nic to ale nemohlo změnit na pohodovém postupu pražského celku do finále.

Nymburk se nyní musí připravit na zajímavý souboj o bronz, kde ho čeká KP Brno. Brňanky sice odehrály o poznání vyrovnanější semifinálové zápasy, ale po třech vyrovnaných koncovkách podlehly Hradci Králové v sérii 0:3 na zápasy.

Pavel Kubálek, ZVVZ USK Praha: "Některé hráčky ukázaly stoupající formu. První půlka v obraně byla dobrá, 11 bodů."

Daniel Kurucz, DSK Basketball Nymburk: "My jsme proti USK mohli hrát lepší zápas, stejně jako ten druhý. Dokonce první polovina ukázala, že můžeme hrát i vyrovnaně. Dobře jsme bránili, ale měli jsme desetiprocentní střelbu, která byla částečně způsobenou dobrou obranou USK. Měli jsme ale hodně volných střel po hodně dobré rozehrávce, ale koš byl zakletý. Ve druhé půli se ukázalo, že naše rotace osmi hráček (zbytek je zraněný), nestačila kondičně proti USK, který dobře točil a ukázal, že je u nás nejlepším týmem. S výsledkem spokojený nejsem, ale je to realita věci."