Lvice přehrály i Němky

Neporažené jsou zatím české basketbalistky na přípravném turnaji v Istanbulu. Po domácím Turecku přehrály dnes Němky 56:51 a v sobotním duelu budou od 15 hodin proti Lotyšsku hrát o turnajové prvenství.

Druhé utkání na turnaji v Istanbulu zvládly Češky odehrát dříve, než se jejich poslední soupeřky Lotyšky dostaly ke svému prvnímu duelu. Pro duel s Německem se do sestavy vrátily včerejší absentérky Effangová, Voráčková a Vyoralová, volno tentokrát dostalo trio Zeithammerová, Holešínská a Březinová.

Vstup do zápasu českému týmu vůbec nevyšel, když hned třikrát zapomněl na trojce volnou Alinu Hartmann a za stavu 3:11 si trenérka Ptáčková rychle brala oddechový čas. Nezastavitelná střelba ale Němkám naštěstí dlouho nevydržela a Češky se poctivou obranou v čele s aktivní Veronikou Voráčkovou rychle vrátily na kontakt. Ve zlepšeném výkonu pokračovaly i ve druhé čtvrtině, kdy se nejprve třemi bloky během necelé minuty blýskla osmnáctiletá Emma Čechová a po trojce Gabriely Andělové šel český tým poprvé do vedení. To se podařilo udržet až do konce druhé čtvrtiny, kterou trojkou uzavřela sváteční střelkyně Eliška Hamzová.

Po přestávce český tým pokračoval v nastavené obraně. Na obou stranách se hrálo hodně tvrdě, přesto se střílelo minimum šestek, ale oba celky se s nastaveným metrem od rozhodčích dokázaly srovnat. Ani jednomu z týmů se právě kvůli obraně nedařilo střelecky, Němky i Češky proměnily jen lehce přes třetinu svých pokusů z pole, z obroučky vypadávaly i trestné hody. Až osmibodový český náskok v polovině poslední čtvrtiny nestačil pro klidnou koncovku, když se Lvicím rozklepala kolena, a naopak Německo se šestibodovou sérií dostalo na dostřel. Po oddechovém čase trefila důležitou střelu Tereza Vyoralová, pak se blýskla blokem a košem po útočném doskoku Čechová závěr si Češky zvládly pohlídat.

Německo – Česko 51:56 (18:17, 25:31, 39:44)

Bessoir 18, Hartmann 13, Degbeon 5 - Čechová 10, Andělová a Voráčková po 8, Hamzová 7, Sklenářová 6, Stoupalová, Vyoralová a Effangová po 4, Šípová 3, Kopecká 2

Fauly: 12 – 15

Petr Treml (asistent trenérky českého týmu): „Je to určitě příjemná výhra. Bylo to jiné utkání než včera, daleko tvrdší a dynamičtější. Hráčky ale ukázaly, že se s tím umí vypořádat. Věděli jsme o jejich střelkyních, bohužel tam na začátku zápasu zůstaly volné, ale pak se výrazně zvýšila intenzita. Na obou stranách to bylo hodně tvrdé, rozhodčí to pouštěli, ale určitě to neublížilo hře, naopak nás to dostalo do hry. Bylo hodně ztrát, ale způsobila to na obou stranách obrana, která byla daleko intenzivnější než v tom včerejším utkání. Výkony Emmy Čechové v obou utkání a dnes obzvlášť byly dominantní hlavně na obrané polovině, což je potěšující. Má toho ještě hodně před sebou, potřebuje zesílit, zpevnit se, ale o to víc je skvělé, že už v tomhle věku se dokáže prosazovat na téhle úrovni.“

Emma Čechová (pivotka českého týmu): „Oproti včerejšku byly Němky mnohem víc tvrdé, byly i vyšší než včera Turecko. Tím to pro mě bylo pod košem trochu těžší, ale jinak jsem se vždy snažila mít před hráčkou ruku, aby na ní nešla přihrávka a někdy se to podařilo. Obecně to pro mě bylo těžší, možná i proto, že jsem hrála víc minut. Naposledy jsem hrála dva zápasy za sebou snad na Evropě U18 loni v létě, kdy se hrají dokonce tři, stejně jako tady. Dala jsem si odpoledne šlofíka a bylo to v pohodě. Bylo to cítit, že jsem na konci úplně nemohla, ale nebylo to nic hrozného. Na začátku jsme se musely rozehrát, dostat do tempa a přijít na to, jak je bránit, možná měly Němky i víc štěstí, pak jim trojky už nepadaly. Někdy mi hráčka trochu utekla, tak jsem se bála, ale bloky mi vyšly dobře, což mě zachránilo na poslední chvíli.“