Lvice rázně nakročily směrem k ME 2019

Česká ženská basketbalová reprezentace má za sebou úspěšný týden. Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka zvládly bezchybně další dva zápasy kvalifikace o EuroBasket 2019. Po čtyřech zápasech tak vedou svou kvalifikační skupinu G a postup na nejbližší kontinentální šampionát je tak už velice blízko. Pojďme si v krátkém souhrnu připomenout, jak poslední zápasy probíhaly.

Lvice se k druhému kvalifikačnímu oknu sešly v pondělí pátého února s vědomím, že první dvě výhry na palubovce Německa a doma se Švýcarskem jsou dobrým startem. O to větší výzva je čekala v sobotu desátého února, kdy na Královku dorazily úřadující bronzové medailistky z loňského evropského šampionátu Belgičanky. Oba týmy se musely obejít bez podkošových opor, když Belgii chyběla velezkušená pivotka Ann Wauters z tureckého klubu Yakin Dogu, Češky zase postrádaly naturalizovanou Američanku ve službách Fenerbahce Istanbul Kiu Vaughn.

Vstup do utkání před do posledního místa zaplněnou Královkou Lvicím nevyšel. Jako by se jim lepila na paty lehká nervozita z důležitosti zápasu, ve kterém šlo nejen o první místo ve skupině, ale také o důležitý krok směrem k postupu na EuroBasket. Nedařilo se střelecky, přicházely nedůslednosti na doskoku, a navíc se Belgičankám rozstřílely hlavní hvězdy. Jak podkošová opora Jekatěrinburgu a Washingtonu Emma Meesseman, tak křídelnice Avenida a dcera trenéra Belgie Kim Mestdagh. Tyto dvě nastřílely v první čtvrtině 18 z 20 bodů svého týmu a přestřílely Češky 18:12.

Pak ale konečně ze Lvic opadla nervozita, přitlačily v obraně a začaly bouřící tribuny využívat ve svůj prospěch. Tradičně skvělá byla pivotka ZVVZ USK Praha Alena Hanušová, velmi důležité ale byly i minuty teprve osmnáctileté naděje Veroniky Voráčkové. Ta dokázala rozhýbat českou obranu, připsala si v rychlém sledu dva bloky a dva získané míče a Češky z rychlých protiútoků stahovaly náskok soupeřek.

Od druhé půle začaly Lvice silného soupeře přehrávat a budovat si mírný náskok. Na Češkách byla vidět hlavně obrovská chuť duel vybojovat ve svůj prospěch a Belgičankám ujížděl vlak. Nebýt koše s faulem Meesseman v závěru třetí čtvrtiny, byl náskok ještě pohodlnější.

Rozhodovalo se tak až v poslední desetiminutovce. V té byly Češky blízko zlomení zápasu, ale Meesseman si to nenechala líbit a dotáhla svůj tým zpět na rozdíl tří bodů. Blíže to však nešlo, a když se půl minuty před koncem prosadila Romana Hejdová, mohly tribuny začít slavit.

Česká republika – Belgie 53:48 (12:20; 27:27; 46:40)

Hanušová 16, Elhotová Kat. a Štěpánová po 8 – Meesseman 23, Mestdagh K. 10, Linskens a Vanloo po 6

V tu chvíli už stál před Češkami o něco lehčí úkol. Zdolat Německo, které mělo po třech utkáních na svém kontě jedinou výhru, a to vydřenou nad Švýcarkami. Lvice však dobře věděly, že se v úvodním duelu celé kvalifikace v německém Saarlouis s domácími hodně nadřely a že výhra nebude vůbec zadarmo. K týmu se připojila Kia Vaughn, první nominaci si vybojovala opora ligového Hradce Králové Renáta Březinová, naopak ze sestavy kvůli lehkému zranění vypadla mladá Julie Reisingerová.

I na valentýnskou středu uvítala Češky velmi slušně zaplněná hala na Královce, která si před utkáním užila předkrm v podobě přátelského duelu Lvic U18 se stejně starými Němkami. Svěřenkyně trenéra Pruši na Německo nestačily 49:65.

Druhý duel byl v českém podání o něco lepší. Hlavní hvězdou zápasu byla znovu Alena Hanušová. Ta si s Němkami dělala prakticky, co chtěla a vždy, když Češky potřebovaly skórovat, věděly, komu dát míč do ruky. V první půli vypadaly hostující hráčky trochu vystrašeně, nedařila se jim střelba a Lvice v pohodě kontrolovaly dvouciferný náskok.

Ten se skvělým nástupem do druhé půle vyšplhal až na 26 bodů a vypadalo to na jasnou záležitost. Češky pak ale lehce polevily v obraně, Němky se chytily střelecky a nebýt Hanušové, mohly se dostat ještě daleko blíž než na jedenáct bodů. Na víc už ale hostující hráčky neměly a Lvice bez větších problémů závěr kontrolovaly. Alena Hanušová byla hlavní hvězdou zápasu, když přidala k 26 bodům i devět doskoků a šest asistencí, sedmi získanými míči se blýskla rozehrávačka Lenka Bartáková, Renáta Březinová dala ve svém reprezentačním debutu devět bodů.

Svěřenkyně trenéra Svitka se tak hodně přiblížily evropskému šampionátu, který si Češky mohou už definitivně zajistit sedmnáctého listopadu výhrou ve Švýcarsku. Kvalifikaci pak uzavřou o čtyři dny později v Belgii.

Česká republika – Německo 82:67 (19:10; 38:23; 60:46)

Hanušová 27, Hejdová 10, Březinová, Elhotová Kat. a Štěpánová po 9 – Schaake a Greunke po 14, Ilmberger a Brunckhorst po 12

Štefan Svitek (trenér ČR): „Jsem velmi spokojený. Oba zápasy jsme hráli s nadšením, s velkým nasazením a hráli jsme dobře. Gratuluji holkám za to, co tady během tohohle reprezentačního bloku předvedly. Belgie ukázala svou sílu na začátku zápasu, když vstoupila do duelu velmi sebevědomě. Pak už jsme se ale srovnali a předvedli heroický výkon, za který jsme si zasloužili vyhrát. Německo nás trochu potrápilo ve třetí čtvrtině, kdy jsme polevili v koncentraci na obranné polovině a Němky se chytily střelecky. Jinak si ale myslím, že jsme zápas kontrolovali. Čeká nás ještě jedna fáze kvalifikace a musíme se na ní připravit. Určitě nepojedeme do Švýcarska s tím, že je nám jedno, jak to tam dopadne.“