Lvice U16 vyhrály skupinu a vyzvou Nizozemsko

Česká ženská basketbalová reprezentace kadetek do šestnácti let bez porážky vyhrála svou základní skupinu na evropském šampionátu divize A. Svěřenkyně Richarda Fouska v litevském Kaunasu přehrály po Francii a Turecku i Belgii, tentokrát 55:41 a v úterním osmifinále vyzvou od 20:15 poslední tým skupiny B Nizozemsko.

Belgičanky sice v prvních dvou duelech dostaly od Turecka i Francie výprask, před osmifinálovou bitvou si ale chtěly spravit chuť. Ani jednomu z týmů se příliš nedařilo střelecky, byla to tak bitva o každý koš. Největší událostí prvního poločasu tedy bylo, když si Belgie v první čtvrtině a Češky v té druhé dokázaly vypracovat pětibodové vedení, oba celky ale o své náskoky přišly.

Chleba se lámal ve třetí čtvrtině, kdy se Lvicím k dobré obraně přidal poprvé i lepší útok a český náskok poprvé narostl do dvouciferných čísel. Belgičanky se pokoušely o obrat, ale po rychlých osmi bodech v úvodu poslední desetiminutovky za posledních sedm minut utkání nevstřelily ani bod a Češky si tak výhru bez větších problémů uhlídaly.

Lvicím nevadilo ani horší doskakování, když při slabší střelbě dovolily Belgii 19 útočných doskoků. Belgičankám pokazilo šanci na lepší výsledek jedenadvacet ztracených míčů. Ani jedna česká hráčka nedala dvouciferný počet bodů, hned šest Češek ale zaznamenalo mezi šesti a sedmi body. Ve čtvrtečním čtvrtfinále čeká na český tým Nizozemsko, v případném středečním čtvrtfinále vítězný tým z dvojice Maďarsko – Litva.

David Zdeněk (asistent trenéra reprezentace U16):„Dvě výhry nad silnými soupeři nám dávaly jistotu prvního místa ve skupině už před posledním utkáním. Hlavním cílem vedle výhry tak bylo rozložit zátěž na celý tým a rozehrát hráčky s menším vytížením. Možná i vědomí 1.místa nás nechalo méně ostražitými, a tak více než pohledný basketbal šlo o bitvu s vlastním odhodlání. Znovu jsme si pomohli zlepšený výkonem ve druhé půli a přes všechny potíže holky vybojovaly další výhru a skvělé první místo ve skupině A. To nám zajišťuje nejlepší pozici pro osmifinále a za soupeře čtvrtý tým skupiny B Nizozemí. Tam už půjde o vše, tak držte palce.“

Belgie - Česká republika 41:55 (12:10, 22:24, 33:43)

Billiaert 14, Franquin 8 – Zeithammerová, Mikšíková a Fišerová po 7, Hajnová, Zdeňková a Kubíčková po 6, Fučíková a Malíková po 4, Finková a Chromá po 3, Pokorná 2, Stloukalová 0

TH: 12/9 – 11/7

Trojky: 4 - 6

Doskoky: 58 – 46

Zisky: 8 - 13

Ztráty: 21 - 12

Asistence: 15 - 16

Fauly: 15 - 11