Lvice U16 zdolaly na úvod ME Francii

Česká ženská basketbalová reprezentace kadetek do šestnácti let vstoupila úspěšně do evropského šampionátu divize A. Svěřenkyně Richarda Fouska v litevském Kaunasu na úvod přehrály silnou Francii 56:51 a nakročily k dobrému nasazení pro osmifinálové boje. Nejlepšími střelkyněmi vítězek byly se 14 body Simona Fišerová a Klára Stloukalová.

Češky se jednoho z favoritů turnaje nezalekly, daly prvních sedm bodů zápasu, o chvíli později vedly 10:2 a Francouzsky vypadaly hodně zaskočeně. Pak se ale probraly, do konce první čtvrtiny srovnaly a v té druhé udržely českou ofenzivu jen na sedmi bodech.

V úvodu druhé půle odskočily Francouzsky jedinkrát na rozdíl deseti bodů a v tu chvíli to zase vypadalo špatně s českým týmem. Lvice se díky střelbě dua Fišerová – Stloukalová dostaly postupně zpět do hry, až bylo devět minut před koncem posedmé v zápase vyrovnáno. Francie si pak vybrala slabší chvilku a pět minut nedala ani bod, v defenzivním zápase si ale český tým vybojoval jen pětibodové vedení. Francouzsky se ještě přiblížily na 53:51, ale pak odpověděla košem Simona Fišerová a v hektických posledních dvou minutách už padl jediný bod po šestce z ruky Kateřina Zeithammerové v úplném závěru.

Ve vyrovnaném duelu rozhodovaly maličkosti, takže Češky těžily z jedné trojky navíc, o dva více proměněných trestných hodů i patnácti útočných doskoků. Český tým měl jen dvě dvouciferné střelkyně, Klára Stloukalová přidala ke 14 bodům i devět doskoků.

David Zdeněk (asistent trenéra ČR U16): „Skvělý začátek a famózní konec. Tak by se dal shrnout průběh úvodního utkání. Všichni jsme v tuto chvíli plni emocí, unavení, ale šťastní. Holky v úvodu přesně plnily taktické pokyny, odvážnou hrou dokázaly Francii zaskočit a utéct na 10:2. Poté přišlo polevení v obraně a zvýšené úsilí Francouzek a rázem byla hra i skóre vyrovnané. Ve druhé čtvrtině jsme pod tlakem začali kupit chyby. Agresivní obrana soupeřek a hra 1na1 nám činila velké problémy. My naopak volili spíše střely z venkovního prostoru a ty nebyly přesné. Do druhého poločasu jsme nevstoupili nejlépe a skóre narostlo v náš neprospěch na 35:25. Holky v tento moment ukázaly obrovský charakter. Bojovností a odvahou začaly snižovat vedení soupeře. V poslední části pozornou obranou dovolily Francii jen 5 bodů a samy nebojácným útokem nejenže vyrovnaly, ale získaly i vedení, které dokázaly udržet. Pochvalu za kolektivní pojetí zaslouží celý tým přesto svým výkonem vyčnívaly Šimča Fišerová s Klárkou Stloukalovou. Obě zatížily konto Francie 14 body, k tomu Klárka přidala 9 doskoků a Šimčo 6 doskoků a 6 zisků. Cenit si musíme i ovládnutí podkošového prostoru v bodech i na doskoku. Díky pozdnímu času je nyní potřeba dobře zregenerovat. V tom má náš zítřejší soupeř z Turecka menší výhodu. Doufejme, že tato výhra holkám naleje do žil kromě potřebného sebevědomí i energii. Velké poděkování patří skvělým českým fanouškům, především z řad rodičů, za vytvoření bouřlivé, takřka domácí atmosféry!“

O druhou výhru zabojují Češky v sobotu od 16:45 v zápase proti Turecku.

Francie - Česká republika 51:56 (16:16, 30:23, 46:41)

Moctar 10, Bussiere a Kessler po 8 – Fišerová a Stloukalová po 14, Kubíčková 7, Zeithammerová 5, Fučíková a Zdeňková po 4, Finková 3, Malíková a Mikšíková po 2, Chromá 1, Pokorná a Hajnová 0

TH: 14/7 – 14/9

Trojky: 2 - 3

Doskoky: 40 – 44

Zisky: 14 - 13

Ztráty: 20 - 21

Asistence: 18 - 15