Lvice U16 zvládly drama s Tureckem a jsou bez porážky

Česká ženská basketbalová reprezentace kadetek do šestnácti let je i po druhém utkání na evropském šampionátu divize A bez porážky. Svěřenkyně Richarda Fouska v litevském Kaunasu navázaly na včerejší výhru nad Francií, když po velkém obratu přehrály Turecko 62:60 po prodloužení. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 22 body Petra Malíková.

Byl to zápas dvou absolutně odlišných poločasů, který přiváděl početnou skupinu českých fanoušků nejprve k šílenství a v závěru pak k bezmezné radosti. Lvice se totiž v úvodu zápasu jako by zapomněly v šatně a držely se ve hře jen prvních pár minut, pak se dopustily několika ztrát a soupeř začal navyšovat vedení. Náskok tureckého týmu se ve druhé čtvrtině přehoupl přes deset bodů a krátce před přestávkou to bylo dokonce o osmnáct (18:36).

O poločase zřejmě trenér Fousek svým svěřenkyním rázně domluvil a do třetí čtvrtiny nastoupilo snad úplně jiné družstvo. Češky přitlačily v obraně, nutily Turecko do těžkých střel a ztracených míčů a samy začaly z velkého náskoku ukrajovat. Za třetí čtvrtinu dovolily Lvice Turecku jen tři body a před poslední desetiminutovkou byl český tým v nejtěsnějším vedení.

Čtvrté období bylo na body hodně skoupé a oba celky se tak nadřely na každý koš. V lepší pozici byly v závěru Češky, které osmdesát sekund před koncem po šestkách Kateřiny Zeithammerové šly do pětibodového vedení. Pak už ale český tým neskóroval, Gulceliková snížila z šestek a osmnáct sekund před závěrečnou sirénou proměnila vyrovnávací trojku Erdoganová. Češky mohly v závěru zápas zlomit na svou stranu, ale Zeithammerová s Fučíkovou své šance neproměnily.

Následovalo prodloužení, do kterého Češky vstoupily třemi rychlými koši a donutily Turecko k oddechovému času. První turecký koš přišel až dvě minuty před koncem, o minutu později už však bylo po českých chybách a šestkách Yilmazové vyrovnáno. Lvice šly v hektickém závěru znovu do vedení po koši Malíkové, na druhé straně odpověděla Erdoganová. Rozhodující koš padl necelou půlminutu před koncem, když se prosadila Simona Fišerová a Češky už závěr ubránily.

V českém týmu se dařilo s 22 body Petře Malíkové, málo vídaných 19 doskoků vybojovala Monika Fučíková. Tím jen potvrdila českou dominanci na doskoku poměrem 66:47. Turnaj pro Češky pokračuje třetím zápasem ve třech dnech v neděli, kdy se utkají Lvice od 20:15 s Belgií.

David Zdeněk (asistent trenéra reprezentace U16):„Co víc si přát než mít po dvou dnech na kontě 2 vítězství s tak zvučnými soupeři. Nutné však mít stále na paměti jakým způsobem se obě výhry zrodily. Jestliže proti Francii bylo z týmu cítit již před rozskokem obrovské odhodlání a energie, dnes nám právě tyto vlastnosti v prvním poločase chyběly. Turecké hráčky měly až příliš volného prostoru a ten dovedly bezezbytku využít. V poločase bylo potřeba změnit naše mentální nastavení a přístup. Hned od prvních vteřin to byl ten tým z předešlého dne. Dravostí a obětavostí holky ukrajovaly ze 14- ti bodového vedení. Šňůra 16:0 zcela otočila vývoj takřka ztraceného utkání. Ve 4.čtvrtině se podařilo získat mini trhák, ale lídr tureckého týmu Derin Erdogan, si po nedorozumění v obraně 18 sekund před koncem trojkou vynutila prodloužení. Z holek znovu sálala soudržnost a nadšení a už si nechtěly nechat ujít možnost dalšího vítězství. Úvod prodloužení se vydařil. Získaly jsme šestibodové vedení. Turecko, ale opět dokázalo vyrovnat díky chybám v rozehrávce. V úplném závěru holky sehrály perfektní spolupráci a Šimča Fišerová po nezištné přihrávce od Péti Malíkové rozhodla o další cenné výhře. Při pohledu na statistiky musíme ocenit úžasných 19 doskoků Moniky Fučíkové. Ta odehrála takřka 42 minut a přidala vedle šesti bodů i šest asistencí. Ostrými dnes pálila její parťačka Péťa Malíková. Ta k 22 bodům přidala 9 doskoků, Kačka Zeithammerová dala 11 bodů a měla také 9 doskoků, kapitánka Simča Fišerová získala pro tým 10 doskoků, 6 asistencí a 3 zisky, navíc přidala 8 bodů. Vedle těchto opor musíme za druhý poločas opět pochválit celou lavičku. Každá hráčka se ať už bodem či doskokem podílela na úžasném obratu. Díky patří opět skvělým rodičům!

Česká republika - Turecko 62:60 po prodloužení (11:18, 24:38, 42:41, 50:50)

Malíková 22, Zeithammerová 11, Fišerová 8, Fučíková 6, Zdeňková 5, Hajnová, Mikšíková a Stloukalová po 2, Finková, Pokorná a Kubíčková 0 – Erdogan 20, Gulcelik 12

TH: 18/14 – 35/22

Trojky: 4 - 4

Doskoky: 66 – 47

Zisky: 9 - 9

Ztráty: 17 - 15

Asistence: 20 - 11

Fauly: 22 - 16