Lvice U18 otočily duel se Srbskem a vyhrály skupinu

Česká ženská reprezentace do osmnácti let ve svém poslední v základní skupině evropského šampionátu přehrála Srbsko 79:44 a do osmifinále půjdou z prvního místa. Svěřenkyně Viktora Pruši dokázaly zareagovat na nepříznivý úvod zápasu, a nakonec zvítězili výrazným rozdílem, což jim v minitabulce se Španělkami a Srbkami zajistilo první příčku ve skupině.

Lvice už před zápasem věděly, že hrají o co nejlepší nasazení pro vyřazovací boje a potřebují proto nejen zvítězit, ale také co nejvyšším rozdílem. I tak měly ale vstup do utkání katastrofální a po šesti minutách ztrácely 2:16. Pak se dokázaly trochu zlepšit, ale i tak prohrávaly po první čtvrtině dvouciferným rozdílem.

Od druhé desetiminutovky ale jako by na hřiště nastoupila dvě naprosto odlišná družstva nebo si celky vyměnily dresy. Češky zavřely svou obrannou polovinu, nedovolily Srbkám pět minut skórovat a sérií sedmnácti bodů v řadě se ujaly vedení. Srbsko ještě první nápor zachytilo a do poločasu se českého týmu udržely, od druhé půle ale vůbec nestačily.

Za celou třetí čtvrtinu trefily Srbky pouze jednu střelu za tři body a tři trestné hody a s pouhými šesti nastřílenými body nemohly náhle rozjetým Češkám konkurovat. Ty nasázely dvaadvacet bodů a získaly poklidný náskok. V poslední čtvrtině pak rozloženým soupeřkám utekly až na šestatřicetibodový rozdíl a v závěru mohly šetřit síly na další boje.

Český tým se tolik nedostával na čáru trestného hodu, ale zato méně ztrácel míče, a hlavně dominoval na doskoku, což bylo hlavně zásluhou Anežky Kopecké a jejích 14 doskočených míčů, ke kterým přidala i 20 bodů. O bod méně dala Simona Sklenářová, osmnácti body je doplnila Kateřina Galíčková, která přidala i devět doskoků a při jejím pobytu na hřišti Češky vyhrály zápas o neuvěřitelných 52 bodů.

V úterý mají Češky volno, ve středu od 14:15 vyzvou v osmifinále poslední celek skupiny D Irsko.

Česká republika - Srbsko 79:44 (8:21, 31:28, 53:34)

Kopecká 20, Sklenářová 19, Galíčková 18, Halátková 12, Frgalová 3, Žílová, Dudáčková a Jindrová po 2, Holubová 1, Merhautová, Miklíková a Ondroušková 0 – Nedeljkov 9, Olič 8

TH: 16/11 – 26/14

Trojky: 6 - 4

Doskoky: 50 – 32

Zisky: 13 - 7

Ztráty: 13 - 23

Asistence: 25 – 12

Fauly: 23 - 19