Lvice U20 jsou na ME blízko k postupu do elitní divize

Česká ženská reprezentace do dvaceti let vyhrála bez porážky svou základní skupinu na evropském šampionátu divize B v rumunské Oredii. Na závěr skupiny B Češky po dalším dramatickém průběhu zdolaly Dánsko 67:63 a v semifinále vyzvou Litvu nebo Rumunsko. Nejlepší střelkyní Češek byla s 22 body Julie Pospíšilová.

Lvice mohly jít do posledního zápasu v základní skupině s klidem, protože už měly jistý postup do semifinále z prvního místa, i tak ale nechtěly přijít o neporazitelnost na turnaji. Dánky už byly naopak jistě poslední ve skupině, když podlehly i Islandu, kterému Češky nastřílely stovku.

Proti svěřenkyním trenéra Scalabroniho se ale Dánky vytáhly a dlouho držely vyrovnaný stav. I když český tým dobře zvládl vstup do druhé čtvrtiny a utekl do dvouciferného vedení, Dánky se nevzdaly a až čtrnáctibodovou ztrátu bod po bodu stahovaly. Ve třetí čtvrtině pak trochu laxně hrající český tým udržely na dvanácti bodech a dostaly se zpět do zápasu.

V závěrečné desetiminutovce se podařilo Dánsku dokonce vyrovnat, ale skóre neotočily a Češky naopak bodovou sérií odskočily zpět do jedenáctibodového vedení. Dánky ještě zazlobily a v poslední minutě se vrátily na rozdíl tří bodů, a dokonce střílely vyrovnávací trojku. Při té byla faulována Dánka Langerová a mohla srovnat, proměnila však osm sekund před koncem pouze jednu šestku, Patricia Gallasová byla čáře trestného hodu klidná a pojistila svému týmu výhru.

Nejlepší zápas na turnaji zahrála Julie Pospíšilová, která nasázela 22 bodů, vysoký standard potvrdila sedmnácti body Lucie Hošková a Češky zvládly i nevydařený zápas Veroniky Voráčkové, která zůstala na třech bodech a osmi doskocích. Dánsko vedla Hoeghová s 18 body.

Pro postup do divize A stačí českému týmu vyhrát jeden ze dvou následujících duelů. První pokus budou mít v sobotu od 17:15.

„Průběh turnaje pro nás není překvapením, bylo jasné, že zápasy budou tvrdé a těžké. Kromě zápasu s Islandem každý zápas vyžadoval maximální nasazení a 100 % koncentraci. Hráčky udělaly maximum k získání prvního místa ve skupině. Náš cíl tady na turnaji bylo hrát dobrý basketbal a posunout kategorii U20 do A divize a nyní máme 2 šance, jak to dokázat. Všechny týmy v semifinále mají stejný cíl a tudíž bude potřeba podat 100 % výkon, abychom ho splnili,“ řekl k průběhu základní skupiny americký kouč českého výběru Ken Scalabroni.

Česká republika - Dánsko 67:63 (21:17, 40:28, 52:48)

Pospíšilová 22, Hošková 17, Vitulová 10, Zítková 6, Gallasová 4, Smutná a Voráčková po 3, Tomancová 2, Šotolová, Rylichová a Natabou 0 – Hoegh 18, Svanholm 12, Langer 11

TH: 6/5 – 20/10

Trojky: 4 - 5

Doskoky: 34 - 34

Zisky: 15 - 7

Ztráty: 17 - 22

Asistence: 18 - 13

Fauly: 15 - 15