Lvice U20 si zahrají o evropský titul

Fantazie! České basketbalistky do dvaceti let přehrály v semifinále evropského šampionátu v maďarské Šoproni Francii 65:63 a zahrají si o titul. V sobotním finále se střetnou od 20:15 se Španělskem.

Od první minuty šla ze zápasu jasně poznat jeho důležitost a také fakt, že se oba celky už v průběhu turnaje setkaly. Na hráčkách byla vidět nervozita v útoku, v obraně ale zároveň dokázaly daleko lépe číst akce soupeřek a jejich silné stránky tak, aby žádný z týmů neutekl do většího náskoku. Jako první šly do trháku Češky, když za stavu 12:12 daly devět bodů v řadě a dokázaly chvilkově zaskočit Francii v závěru první čtvrtiny. Francouzky se ale nenechaly zaskočit na dlouho, okamžitě zareagovaly a v polovině druhé čtvrtiny bylo srovnáno. Nakonec pak svěřenkyním Romany Ptáčkové nevyšel závěr první půle a Francie se dokonce poprvé dostala do vedení.

Výrazněji se skóre neposouvalo ani po přestávce. Převládaly tvrdé obrany, které nepouštěly soupeřky do lehčích zakončení, oba celky si navíc slušně hlídaly obranný doskok. Po většinu třetí čtvrtiny těsně vedla Francie, až se Lvicím podařilo na přelomu posledního hracího období vyrovnat. Z nervozity velkého okamžiku se v poslední čtvrtině objevovaly až úsměvné situace, kdy z velkého nasazení vznikaly nečekané chyby na obou stranách. Jediné jasnější body, které se dařilo na obou stranách vytvářet bylo z trestných hodů. Krásný a dramatický zápas vrcholil až v úplné koncovce. Lehce přes dvě minuty před koncem byl český náskok dvoubodový, když ho navýšila dalekonosnou trojkou Valentýna Kadlecová a donutila Francii k oddechovému času. To ale zdaleka nebylo všechno. Největší francouzská hvězda Pauline Astier v poslední minutě odpověděla stejnou mincí a bylo to zase jen o dva body. Po české šestce a francouzském koši to bylo necelé čtyři sekundy před koncem o jediný bod, ale to už bylo příliš pozdě na obrat a chladnokrevná Kadlecová zkušeně jednu šestku dala a druhou nahodila, aby Francie neměla šanci na obrat. Ta se stala nejlepší hráčkou duelu, když nastřílela 23 bodů, jedenáct bodů a šest asistencí přidala Kateřina Zeithammmerová, ale všechny hráčky přispěly svým dílem. Kompletní statistiky najdete na oficiálním webu turnaje.