Lvice U20 slaví návrat do elitní divize ME!

Česká ženská reprezentace do dvaceti let se vrací do elitní divize evropského šampionátu. V semifinále šampionátu divize B totiž přehrály Češky v rumunské Oredii domácí tým 65:62 a postupem do finále si zajistily jedno ze tří postupových míst. Nejlepší střelkyní vítězek byla s 16 body Lucie Hošková.

Svěřenkyně Kena Scalabroniho si na šampionátu v Rumunsku potrpí na drama. Z šesti zápasů hrály pětkrát vyrovnanou koncovku, všechny duely ale zvládly a mohou tak slavit postup. Zápas s Rumunkami ale patřil k těm nejtěžším na turnaji. Lvice sice ani jednou neprohrávaly, jednoduché to však opravdu nebylo.

Český tým znovu do zápasu skvěle vstoupil, udržel Rumunky na pouhých šesti bodech v první čtvrtině a skvělou obranou si vybojoval až třináctibodový náskok. Ten se však od poloviny druhé čtvrtiny začal pomalu vytrácet a před přestávkou už byly domácí hráčky zpátky ve hře.

Zápas jako na houpačce pokračoval, Češky znovu získaly dvouciferný náskok, ale nedokázaly ho udržet a před poslední čtvrtinou už byl znovu rozdíl pouze dva body. Lvice sice nepouštěly domácí hráčky hnané hlasitým publikem do vedení, ale ani se nedokázaly dostat do trháku.

Rozhodovala tak až úplná koncovka, ve které Karolína Šotolová nejprve trefila trojku, krátce poté přidala i trestný hod a půl minuty před koncem to bylo 62:57. Jenže na druhé straně odpověděla rozehrávačka Alina Podarová košem s faulem právě Šotolové. Podarová pak sice minula šestku, ale Rumunky si doskočily a hráčka s devítkou na dresu třináct sekund před koncem snížila na rozdíl jediného bodu.

Lvice po time outu vyhazovaly na útočné polovině, Veronika Voráčková však při přijetí přihrávky přešlápla půlící čáru a Rumunky mohly dokonce jít do vedení. V divoké sekvenci ale Rumunsko nedokázalo vyhodit do pěti sekund a radující se Češky na střídačce málem zranil padající reklamní banner. V závěrečné šestkové loterii dvakrát uspěla Tomancová a Podarové na druhé straně nahození na útočný doskok nevyšlo. Češky tak mohou slavit návrat do elitní divize poprvé od roku 2015. Nic na tom nezmění ani nedělní finále s Běloruskem od 18:30.

Česká republika - Rumunsko 65:62 (15:6, 29:23, 44:42)

Hošková 16, Tomancová 14, Pospíšilová 11, Šotolová 9, Vitulová 7, Voráčková a Rylichová po 4, Gallasová, Smutná, Zítková a Natabou 0 – Parau 19, Podar 16, Armanu 14

TH: 14/12 – 15/10

Trojky: 3 - 6

Doskoky: 42 - 37

Zisky: 11 - 10

Ztráty: 18 - 18

Asistence: 15 - 11

Fauly: 15 - 16