Lvice v Polsku obrat nedotáhly

Výrazně oslabený a omlazený reprezentační výběr žen sehrál pod vedením trenérky Romany Ptáčkové přípravný duel v Sosnovci s domácím výběrem Polska. Češky v utkání hlavně sbíraly zkušenosti, a tak není výsledná porážka 65:72 nijak zásadní.

Pouze dvě hráčky z jedenáctky, která se podívala na palubovku proti Polkám, má zkušenosti ze seniorského národního týmu, a to Kateřina Zeithammerová a Petra Malíková. Jinak bylo utkání sérií premiér hráček, které se dosud objevovaly pouze v mládežnických výběrech. Přesto jedna z debutantek, pivotka brněnských Žabin Nela Nétková vyhrála úvodní rozskok tak šikovně, že rovnou nabila na první koš zápasu Malíkové. Od druhé minuty se ale Polky dostaly do vedení a náskok pohodlně navyšovaly. Na českých hráčkách byla kromě nesehranosti vidět i nervozita, Polky dorazila podpořit slušná návštěva. V nastaveném výkonu z první čtvrtiny pokračovaly Polky i v té druhé, a i díky rychlému střídání se objevovaly na české straně sestavy, které si úplně nerozuměly a vedení favoritek dál rostlo. Projevovalo se, že tři hráčky z polské sestavy nastupují v Eurolize za Polkowice, další jména se objevují v EuroCupu za Gdyni a další celky. Patnáctibodový rozdíl z první čtvrtiny narostl na startu druhého poločasu krátce dokonce na 22 bodů a vypadalo to, že si Polky duel bez větších problémů pohlídají.

Do druhé půle ale nastoupil výrazně oživený český tým, který hrál s velkou energií na obou koncích palubovky a polský výběr s tím začal mít problémy. Fungovala jak ofenziva včetně útočného doskoku, tak i obrana, která nutila domácí celek ke ztrátám a vyrážela do brejků. Šanci dávaly polskému týmu prakticky jen fauly, díky kterým se dostával na čáru trestného hodu. Stíhací jízda se dvanáct minut před koncem dostala až na rozdíl pouhých tří bodů, když se z dálky prosadila Barbora Leopoldová. Pak si sice Češky vybraly slabší chvíli a Polky znovu utekly, v poslední čtvrtině ale nápor pokračoval a Nela Nétková si šest a půl minuty před koncem vynutila snížením na rozdíl jediného bodu oddechový čas. I když v přípravě o výhru primárně nejde, nechaly Češky na hřišti všechno, aby duel otočily, měly několik šancí na srovnání ve skóre, ale klíčové střely do koše nepadly. Při poslední šanci na zdramatizování po těžké trojce Malíkové v poslední minutě vyklouzl nájezd Zeithammerové z obroučky a Polky si už výhru pohlídaly.

Obě nejzkušenější hráčky českého týmu nastřílely po patnácti bodech, do dvouciferných čísel se dostala ještě desetibodová Eliška Brejchová. Domácí vedla s 18 body Liliana Banaszak. Polkám pomohlo k výhře lepší doskakování a pak příliš vysoký počet faulů českého týmu, který pustil domácí celek ke 33 trestným hodům.

Polsko – Česko 72:65 (26:11 45:24 53:48)

Banaszak 18, Borkowska 14, Kośla 11 – Zeithammerová a Malíková po 15, Brejchová 10, Nétková a Trávníčková po 7, Fučíková, Velichová a Leopoldová po 3, Brožová 2, Kytlicová a Hrubá 0

TH: 25/33 – 10/16

Trojky: 3 – 5

Doskoky: 53 – 42

Zisky: 4 – 11

Ztráty: 15 – 11

Asistence: 24 – 12

Fauly: 21 – 24