Lvice začaly vítězně, ale znovu přišly o kapitánku

České basketbalistky zdolaly v úvodním duelu mezinárodního turnaje v Karlových Varech Rumunsko 76:63. Nejlepší střelkyní českého týmu byla se 14 body Karolína Elhotová. Na turnaji čekají svěřenkyně Štefana Svitka ještě výběry Turecka, se kterým se střetnou zítra a Číny. Tyto celky se v prvním zápase úterního programu střetly ve vzájemném utkání a úspěšnější byly Číňanky.

K radosti přítomných fanoušků nechyběla v základní pětce českého týmu ani kapitánka Kateřina Elhotová, která v posledních týdnech léčila zraněný kotník. Spolu s ní šly do hry od začátku také Karolína Elhotová, Renáta Březinová, Lenka Bartáková a Dana Kušlitová. V sestavě Rumunska nastoupila hráčka KP Brno Sonia Ursu.

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka trochu zaspaly začátek a agresivní Rumunky šly okamžitě do vedení. Zářila hlavně pivotka Pavelová, která dala tři rychlé koše a za stavu 5:11 si Česko vybíralo oddechový čas. Ani ten však příliš nepomohl a v sedmé minutě šly hostující hráčky poprvé do dvouciferného vedení – 9:19. To Češky konečně probralo, a hlavně díky Karolíně Elhotové se dotáhly na rozdíl jediného bodu. Těsně před koncem první čtvrtiny však Češky zpražila trojkou Kelemenová.

Podobný průběh měla i druhá desetiminutovka. Trenér Svitek rychle točil sestavou a vysoké tempo se začalo projevovat na obranné polovině. Češky byly po trojce Terezy Peckové znovu na dosah vyrovnání, ale Rumunky nastartoval nesportovní faul Karolíny Elhotové a i díky následnému koši s faulem si do přestávky udržely mírný náskok.

Zápas se zlomil v polovině třetí čtvrtiny, protože od stavu 44:50 nedaly Rumunky šest minut ani koš a český tým třinácti body v řadě otočil skóre. Bohužel už v tu chvíli chyběla na hřišti kapitánka Kateřina Elhotová, která si po nezaviněném střetu s protihráčkou zřejmě obnovila zranění kotníku. Češky ani ztráta opory USK Praha nerozhodila a tvrdou obranou nutily Rumunky k jedné ztrátě za druhou. Vedení domácích favoritek narostlo do dvouciferného rozdílu a publikum souhlasně aplaudovalo. Závěr už se dohrával bez v poklidu a Češky mohly slavit cennou výhru.

„Ano Kateřina si zranila znovu ten stejný kotník. Velmi mě to mrzí kvůli ní, protože se snažila pomoct družstvu a dala se do pořádku na tento turnaj a hned se zase zraní. Zítra zřejmě nenastoupí,“ okomentoval zranění Kateřiny Elhotové trenér reprezentace Štefan Svitek

V domácím týmu hned šest hráček nastřílelo mezi 9 až 14 body, nejlepší byla Karolína Elhotová, o bod méně přidala Tereza Pecková. Nejlepší zápas za národní tým odehrála brněnská Sarah Beránková, která zaznamenala 9 bodů a pět doskoků, Lenka Bartáková přidala k 9 bodům i osm asistencí. Rumunky se opíraly o podkošové opory Pavelovou a Margineanovou, které se složily na 35 bodů.

„Úvodní dvě čtvrtiny nebyly podle mých představ. Nepodařilo se nám zachytit úvod, ale nebylo to tím, že by soupeř hrál nějak excelentně, ale my jsme chybovali hlavně na doskoku, dali jsme Rumunkám šanci a bylo to pak hodně těžké. Po přestávce jsme přestali dělat chyby v obraně, udrželi jsme kvalitní útokem a zápas otočili. Bylo to o nás a náš výkon se podařilo zlepšit, proto jsme zvítězili,“ zhodnotil zápas Svitek.

„První poločas se nám nepovedl, takže jsme si v šatně o přestávce řekly, že musíme zabrat v obraně. To se povedlo, zlepšily jsme doskakování, začaly získávat jednoduché míče a podařilo se nám to zlomit. Dobře jsme se v útoku hledaly a v závěru už jsme to měly pod kontrolou. Já osobně jsem měla špatný vstup do zápasu, ale pak jsem se chytila na doskoku, padly mi tři trojky a pak se mi hrálo skvěle,“ zhodnotila duel rozehrávačka Sarah Beránková.

Česká republika – Rumunsko 76:63 (20:24, 35:40, 57:50)

Střelkyně: Karolína Elhotová 14, Pecková 13, Březinová 11, Kateřina Elhotová, Bartáková a Beránková po 9, Vojtíková 4, Kušlitová 3, Bartoňová a Pudláková po 2 – Pavel 18, Marginean 17, Kilin 7, Ursu a Kelemen po 6, Dumitrache a Irimia po 2, Ardelean 1, Stan a Lenart 0.

Čína přehrála Turecko pod košem

Úvodní duel celého turnaje vyšel lépe Číně, která přehrála Turecko 71:54. Číňanky prohrávaly jen v první čtvrtině, v jejím závěru se však dostaly do vedení, které už nepustily. Když se pak Turecko zmohlo ve druhé čtvrtině jen na devět bodů, vyrostl náskok asijského týmu do dvouciferných čísel.

Až patnáctibodová ztráta Turkyně nerozhodila a devět minut před koncem se přiblížily na rozdíl tří bodů, pak je však zastavilo nepříjemné zranění Emirtekinové, která si zvrtla kotník a Číňanky si závěr pohlídaly. Nejlepší střelkyní zápasu byla s 15 body čínská křídelnice Huangová, dvanáct bodů přidala Hanová a jedenáct Liová. Turecko držela se 13 body Senyureková.

V rámci středečního programu se od 16:30 střetnou Rumunsko s Čínou, od 19 hodin vyzvou Češky Turecko.

Turecko – Čína 54:71 (16:21, 25:37, 42:51)

Střelkyně: Senyurek 13, Gulcan a Nakkasoglu po 8, Takmaz a Ural Topuz po 6, Koksal a Emirtekin po 3, Bilgic, Bakircioglu a Basaran po 2, Yalcin 1, Aydin 0 – Huang Si-Jing 15, Han Xu 12, Li Yue-Ru 11, Shao Ting 9, Sun Meng-Ran 7, Li Meng a Liu Jia-Cen po 6, Yuan Li 3, Jia-Bao Jin 2, Xue-Meng Wang, Li-Li Wang a Shuang Zhao 0

TH: 8/7 – 16/11

Trojky: 5 - 6

Doskoky: 35 - 40

Zisky: 3 - 8

Ztráty: 15 - 11

Asistence: 16 - 24

Fauly: 19 - 17