Lvice zaskočily favoritky, ale nakonec na úvod ME padly

České basketbalistky dnes vstoupily do evropského šampionátu, na kterém startují potřinácté v řadě. Los jim na úvod nepřichystal vůbec snadnou úlohu. V Rize vyzvaly Francouzky, které obhajují stříbrné medaile a patří i letos k nejžhavějším kandidátům na zisk cenného kovu.

Soupeřky českého výběru byly před začátkem zápasu jasnými favoritkami. Jenže svěřenkyně trenéra Štefana Svitka byly rozhodnuté, že jim rozhodně nenechají nic zadarmo. Základní pětka Lvic ukázala, že Češky chtějí stavět na pevné obraně a obětavosti na obou polovinách hřiště. Hráčky v červených dresech si navíc pohlídaly úvod, s čímž měly v přípravě problémy, a soupeřky zaskočily.

Po prostřídání základní sestavy se budovaný český náskok snížil, ale když trenér Svitek vrátil na hřiště úvodní pětici, Lvice šly opět dopředu. Pomohla i trojka Karolíny Elhotové se sirénou první čtvrtiny. Díky dobré střelbě zvenku a ofenzivní souhře se dařilo eliminovat i francouzskou podkošovou převahu. Soupeřky první čtvrtinu na doskoku vyhrály 13:7.

Jenže Lvice kontrovaly dobrou střelbou z perimetru. V prvním poločase vyslaly na koš soupeřek dvanáct tříbodových střel a hned polovinu z nich proměnily. Jejich náskok tak narostl až na deset bodů. Starosti trenéru Svitku přidělal krvavý šrám na hlavě Renáty Březinové. Vše ale spravil jeden steh v poločase a pivotka byla připravena do dalšího pokračování zápasu.

Další starosti nastaly po třetím faulu Březinové hned zkraje druhého poločasu. Stejný počet osobních chyb na svém kontě v tu dobu měla i Krakovičová. Češky už se neprosazovaly tak dobře jako v prvním poločase. Francouzky v obraně přitlačily a donutily Lvice k několika ztrátách, z nichž plynuly jednoduché koše. Před čtvrtým dějstvím tak bylo vyrovnáno.

Češky sice do závěrečné čtvrtiny vstoupily úvodním košem, ale pak převzaly taktovku soupeřky. Lvice se trápily v útoku a Francouzky jim začaly lehce unikat. V době, kdy to chtělo, aby přišla nějaká těžká úspěšná střelou, kterou by se chytly, se prostě vůbec nedařilo. Češky zkusily změnit obranu na zónovou, ale ani to nepomohlo. Ještě dvě minuty před koncem ztrácely Češky jen čtyři body, ale dvě francouzské trojky byly posledním hřebíčkem.

Lvice tak vstoupily do turnaje těsnou prohrou s favorizovanou Francií. Teď musí rychle zregenerovat. Zítra v poledne českého času je už čeká další zápas. Vyzvou Švédky, které dnes přehrály Černou Horu.

Francie – Česká republika 74:61 (19:20; 28:35; 50:50)

Epoupa 18, Hartley 13, Miyem 11, Johannés a Chartereau po 9 – Hejdová 19, Elhotová Kat. 15, Březinová 8, Štěpánová 6, Elhotová Kar. 5, Krakovičová a Vyoralová po 3, Bartáková 2, Voráčková 0

Fauly: 16 - 16

Štefan Svitek: "Předně gratuluji soupeřkám k vítězství. Když se podíváme na statistiky, je tam velký rozdíl v bodech z vymezeného území a rychlých protiútoků. To má samozřejmě souvislost s našimi ztrátami. Dovolili jsme soupeřkám vstřelit hodně jednoduchý košů, layupů a z podkoše. I přesto jsme měli šanci zápas vyhrát. Myslím, že pokud přistoupíme k dalším zápasů s takovýmto výkonem a energií, rozhodně nejsme bez šance."