Maďarky nad síly Lvic U18

Druhý těžký zápas mají na domácím Challegngeru v Klatovech za sebou české basketbalistky do osmnácti let. Svěřenkyně trenéra Viktora Pruši předvedly proti Maďarsku velmi podobný výkon jako o den dříve proti Srbkám a byla z toho velmi podobná porážka, tentokrát 47:71. Ve čtvrtek budou Lvice bojovat o první výhru proti Irsku, papírově nejslabšímu celku na turnaji.

Češky tentokrát nezažily takovou čtvrtinu hrůzy, jako při vstupu proti Srbkám, když po šesti minutách ztrácely jen tři body. Pak se ale maďarský tým nastartoval, ovládl zbytek čtvrtiny poměrem 11:2 a udal ráz zbytku duelu. Znovu podobně jako proti Srbsku se v prostředních dvou čtvrtinách Lvice se soupeřem držely a snažily se rozdíl ve skóre snížit, aby si vytvořily šanci na zvrat a rozdíl se nepodařilo stáhnout pod desetibodovou hranici. V poslední čtvrtině pak českému výběru došly morální i fyzické síly a skóre jim uteklo nad dvacetibodový rozdíl.

Lvice znovu trápila slabá střelba, která se tentokrát těsně přehoupla přes hranici 30 procent. Maďarky dovolily soupeřkám devatenáct útočných doskoků, Češky toho však nedokázaly dostatečně využít, navíc znovu hodně ztrácely, tentokrát se dopustily 25 chyb. Bodově vedly český tým Luisa Vydrová s Charlotte Velichovou s osmi body, Lucie Ceralová přidala k šesti bodům i deset doskoků. Šanci dostat se na vítěznou vlnu budou mít Lvice ve čtvrtek od 19:30 proti Irsku, které také čeká na první výhru.

Viktor Pruša (trenér českého týmu): „O vstupech do utkání se bavíme pořád dokola až už nevím, jestli si nevytvořily nějaký blok. To už je šestý zápas – čtyři v přípravě a jeden včera, kdy po první čtvrtině jsme se soupeřem prakticky vyrovnaní. Dnes byla výjimka, že jsme přežili první pětiminutovku, už jsem si myslel, že jsme ok, ale pak nám utekla šňůra a byli jsme zase na dvanácti bodech, což se na takové úrovni těžko dotahuje. O poločase není v šatně úplně klid (smích), takže pak přijde impuls na začátku třetí čtvrtiny. Scénář je podobný jako včera. Maďarky mají všechny hráčky podobně vysoké, víceméně všechno přebíraly, takže situace po clonách byly pro nás náročnější, navíc dobře stíhaly na nohách. Včera jsme měli lepší pohyb, dokázali jsme si vytvořit pozice, i když jsme nedávali. Dnes jsme byli bez pohybu, takže jsme si pozice ani nevytvářeli. Nebyli jsme schopní porazit soupeřky 1na1. Čeká nás zápas pravdy, který nás může odpíchnout do zbytku turnaje nebo nás srazit. Nemáme moc co ztratit, na holky není výsledkový tlak. Naše práce jako trenérů je dostat je do pozice, aby byly připravené a namotivované.“