Naděje KP žije a USK slaví i bez trojek

Úspěšný pohárový večer mají za sebou týmy z RENOMIA ŽBL. Vyhrálo jak KP Brno v EuroCupu, USK v Eurolize i Žabiny v CEWL.

Naděje KP žije

Další parádní pohárový večer mají za sebou basketbalistky KP Brno. Jediný český zástupce v EuroCupu vyhrál třetí zápas v řadě, když na domácí palubovce před zaplněnou halou Vodova přehrál silný izraelský tým Elitzur Ramla 72:69. Drží tak šanci na postup.

Brňanky šly do zápasu nahecované šancí na postup a ve snaze získat historickou třetí výhru a první čtvrtina televizního zápasu byla extrémně vyrovnaná a oba celky se přetahovaly ve vedení. V závěru první desetiminutovky se ale izraelské favoritky utrhly. Za stavu 19:19 přitlačily v obraně a další úsek hry vyhrály 16:2. Svěřenkyně Dušana Medveckého přes šest minut neskórovaly a velké trápení prolomila až Gabi Green čtyři a půl minuty před poločasem. Naštěstí se pak Královopolanky chytily z dlouhé vzdálenosti, a právě Green krátce před koncem druhé čtvrtiny snižovala už jen na rozdíl pěti bodů.

Bitva pokračovala i po přestávce, když Ramla po minisérii znovu odskočila do dvouciferného vedení, nepomohla ani technická chyba Evy Kopecké. Bojovný výkon Královopolanek ale nebral konce, a tak se domácí hráčky hnané skvělým publikem znovu vrátily do hry a před poslední čtvrtinou ztrácely zase jen tři body. Brňanky ale znovu kontrolu před zápasem nepřevzaly a sedm minut před koncem ztrácely 55:62. Ramla pak přes tři minuty neskórovala, KP zavelelo k závěrečnému náporu a ten konečně vyústil k otočení skóre, což se podařilo Chatille van Grinsven dvě minuty před koncem. V poslední minutě se z divoké pozice po odrazu míče od desky prosadila Sarah Beránková a klíčové šestky přidaly nejprve Grinsven a poté i Gabriela Andělová. Ramla chtěla za každou cenu vyhrát, ale nezadařilo se.

Vítězky vedla 21 body a 9 doskoky Green, van Grinsven přidala 14 bodů a 13 doskoků, Andělová zvládla 12 bodů. Hvězdná Američanka v dresu Ramly Mitchell dala 26 bodů, ale spotřebovala na ně díky skvělé obraně 25 střel a neměla velkou podporu od spoluhráček.

Skupina se dohraje ve čtvrtek večer duelem tureckého Botasu s polským Gorzowem a o osudu Brňanek v soutěži rozhodne tento zápas i další výsledky. Díky negativnímu skóre není šance KP velká, i tak ale naděje umírá poslední.

Netrojkový USK bez potíží

Bez potíží vyhrály basketbalistky USK Praha v 6. kole Euroligy na palubovce posledního týmu tabulky Benátek jednoznačně 77:50 a na čele skupiny A znovu dorovnaly Jekatěrinburg. První poločas zápasu připomínal některé ligové duely USK, když daly v jednu chvíli čtrnáct bodů v řadě a po první čtvrtině vedly 22:6. Podobný obrázek měla i druhá čtvrtina a za poločasového stavu 50:16 to vypadalo na rekordní výprask. USK pak ale viditelně polevil a nechal poklidným tempem slabšího soupeře po celý průběh druhé půle držet krok. I tak z toho byla jednoduchá výhra. Nejlepší střelkyní vítězek byla pivotka Brionna Jones, která na padesátibodové představení z ligy navázala „jen“ 16 body. O bod méně přidala Valériana Vukosavljević, nejlepší Češka Simona Sklenářová se dostala na šest bodů. USK nedal za celý zápas jedinou trojku, z dálky vystřelil sedmkrát. Další duel čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden doma proti belgickému celku Castors Braine.

Dvojnásobně úspěšný CEWL

Už v úterý v podvečer si připsala Slovanka první výhru ve Středoevropské lize CEWL. Středočešky na palubovce rakouského Grazu i přes náročné cestování dominovaly od samého úvodu, když druhou čtvrtinu ovládly poměrem 28:8 a nakonec dokráčely k výhře 78:43. První výhra v tomto ročníku CEWL je tak udržela ve hře o postup. Slovanku čeká příští týden další náročné cestování a slovenské Piešťanské Čajky.

Ján Hricko (trenér Slovanky): „Základní kámen naší výhry jsme položili už v prvním poločase. Rychlý přechod a agresivní obrana působila domácímu Grazu problémy. Ani v druhé půli jsme nepolevili a udrželi rychlé tempo hry. První výhra v CEWL nás těší. Musíme udržet tento nastavený standart a pracovat na každém tréninku tvrdě a svědomitě.“

V CEWL slaví i Žabiny Brno, které naopak od Slovanky v této soutěži ještě neprohrály. Platí to i po čtvrtém zápase, německý Marburg si naopak po vzájemné porážce 72:88 připsal první výhru v soutěži. Duel byl po celou dobu vyrovnaný, ale Brňanky pořád mírně vedly a navyšovaly svůj náskok, než ovládly poslední čtvrtinu 23:12.