Nadějné Žabiny na úvod

Asi nejvyrovnanější duel v letošním ročníku Chance ŽBL musely odehrát v prvním finále basketbalistky ZVVZ USK Praha. Držitelky nejdelší série výher v ligové historii přehrály rivalky v podobě brněnských Žabin 89:73 a k ukončení série potřebují ještě dvě výhry. Druhou mohou přidat na palubovce soupeře v neděli.

Pražanky naskočily do finálové série v nejsilnější možné sestavě, z hlavní rotace chyběla zejména Britka Temi Fagbenle, která si před Final Four Euroligy poranila ruku. I bez dvou hráček základní rotace Petry Záplatové a Michaely Vackové Žabiny od úvodních minut držely krok a skóre se otáčelo mezi oběma týmy. Pražanky skórovaly hlavně z čáry trestného hodu, Brňanky zpod koše a nechávaly USK střílet otevřené pozice z dálky, což české mistryně zradilo právě v klíčových fázích Euroligy. První ostřejší nápor se USK povedl až v závěru prvního poločasu, kdy díky tvrdší obraně odskočily až do osmibodového vedení, a to ještě Valériane Vukosavljevič minula v poslední sekundě trestný hod po koši s faulem. Dvanácti body se v první půli blýskla hostující Eliška Hamzová, ještě o bod více dala Alyssa Thomas, navíc s deseti doskoky a pěti asistencemi.

Brňanky pokračovaly ve velmi dobrém výkonu i po přestávce, naopak ještě zlepšily obranu, která měla na konci poločasu výpadky. Kromě Alyssy Thomas, kterou nedokázaly Žabiny vůbec zastavit to byl hodně zodpovědný výkon, který je až do závěru držel ve hře. Ještě šest minut před koncem snižovala Hamzová na sedmibodový rozdíl, pak ale USK předvedl poslední nápor v zápase a dramatickou koncovku nedopustil. Thomas dominovala statistikám s 25 body, 18 doskoky a 7 asistencemi, dvacet bodů přidala Teja Oblak a 19 Brionna Jones. Do zápasu nenaskočila vůbec Veronika Voráčková, která se před Final Four dostávala ze zdravotních problémů. Eliška Hamzová zůstala i v druhé půli nejlepší střelkyní svého týmu, když dala celkem 16 bodů, na čtrnáct se dostala Natálie Stopupalová.