Nápor Slovenek nestačil

Pátou výhru v přípravě na blížící se EuroBasket si připsaly české basketbalistky. Svěřenkyně trenérky Romany Ptáčkové ve středu vpodvečer zdolaly Slovensko 87:84 a zvládly tak poslední veřejný zápas před odletem na evropský šampionát do Izraele. Ve čtvrtek dopoledne se oba týmy střetnou za zavřenými dveřmi.

Češky předvedly drtivý nástup do utkání, když prohrávaly jen pár sekund po rychlé trojce Miroslavy Mištinové, ale pak už bylo na hřišti minimálně po zbytek první čtvrtiny jen jedno družsvo. Lvice odpověděly sérií deseti bodů, v kvalitní ofenzivě pokračovaly i dál a trojka Gabriely Andělové po šesti minutách posílala tým do drtivého trháku 22:6 a hostující kouč Juraj Sura si naštvaně bral oddechový čas. Už za první čtvrtinu zvládly po devíti bodech jak Veronika Voráčková, tak Petra Holešínská a málem přestřílely celý slovenský tým.

Slovenky pak lehce zabraly v úvodní pasáži druhé čtvrtiny a až devatenáctibodovou ztrátu snížily téměř na polovinu. V tu chvíli ale zareagovala další trojkou Holešínská a Lvice pokračovaly v kontrolování zápasu. Fungovala zejména agresivní obrana a presink, který jako už tradičně až do maxima tlačila rozehrávačka Kateřina Zeithammerová. Českou hru výrazně nerozhodila ani slovenská série 14:2 na konci třetí čtvrtiny, přesto trenérka Ptáčková rozhodně nemohla být s tímto úsekem spokojena. V závěru už oba týmy lehce polevily v koncentraci a kupily se chyby. Slovenskému týmu se v závěru přeci jen povedlo zápas zdramatizovat, když až šestadvacetibodové vedení stáhla Mištinová dvě a půl minuty před koncem na rozdíl jediného bodu. Velkou trojku v poslední sekundě útoku pak trefila Stoupalová, důležité šestky proměnila Eliška Hamzová a Češky pak přežily potenciálně vítěznou trojku Terezy Páleníkové.

Česko – Slovensko 87:84 (29:12 50:32 72:57)

Stoupalová 21, Voráčková 18, Holešínská 15, Hamzová 9 (11 asistencí), Paurová 7, Čechová 6, Březinová 4, Andělová 3, Zeithammerová a Sklenářová po 2, Vyoralová a Šípová 0 – Páleníková 17, Mištinová 14, Stašová 12, Wrzesinski 10

Fauly: 22 - 19

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „Bylo jasně vidět, že to v obraně nebylo dobré. Nejen souhra, ale hodně jsme propadaly jedna na jedna zejména v dolním postavení. Navíc musím říct, že Slovenky se opravdu chytily a zvedly procento střelby oproti první čtvrtině. Je to pro nás varování, že nesmíme vypnout ani na chvíli. Na druhou stranu to byl přípravný zápas, točilo se dvanáct hráček, někdy tam nebyla úplně šťastně zvolená sestava a tam začala jízda Slovenek. Naštvaná nejsem, je to fakt příprava a v soutěžním zápase by to vypadalo jinak. Je to lepší než vyhrát jasným rozdílem, některé věci si uvědomit musíme. Na začátku jsme měly holky s velkým tlakem na míč s rychlým výběhem dopředu, což už v druhém poločase moc nebylo. Potřebovaly jsme si zkusit koncovku, to nám v přípravě chybělo a z tohohle pohledu to byl přínosný zápas.“

Natálie Stoupalová (hráčka českého týmu): „Nesmíme vůbec povolit. My jsme úplně vypnuly, přestaly jsme bránit, nehrály jsme naši hru. Přestalo nám padat a dělaly jsme jednoduché chyby, které Slovenky proměnily v jednoduché zisky a pak jednoduché koše, to rozhodlo. Takové kiksy si nemůžeme na Evropě dovolit, to bychom byly tvrdě potrestány, ale jsem ráda, že to dobře dopadlo. Velké trojky si vážím dost, ale nepřemýšlela jsem nad tím. Byla jsem volná, tak jsem to zvedla a skvělé, že to padlo. Už jsme si říkaly v kruhu, že nesmíme takhle vypínat. Byl to jen přípravný zápas, ale musíme si dát pozor.“