Němky se budou chtít pomstít za vyloupení svého hnízda

Právě proti Němkám Lvice kvalifikaci na začátku listopadu otevřely, když v malém městečku Saarlouis u francouzských hranic zvítězily 89:56. Tehdy byl celek Německa velkou neznámou, protože většina hráček působí v domácí soutěži a nehraje ani příliš minut, ale náš západní soused se ukázal být velmi houževnatým soupeřem, se kterým se musí hlavně na domácí palubovce počítat. Na horké palubovce v zaplněné hale v Saarlouis Češky většinu prvního poločasu prohrávaly a potýkaly se s tvrdou hrou soupeřek, než se jim povedlo zlepšit obranu a zlomit zápas ve třetí čtvrtině.

Svěřenkyně trenéra Hermanna Paara si pak dojely pro jasnou prohru do Belgie poměrem 60:103, když jasně ztrácely hned od úvodu a když se pak zmohly ve druhé čtvrtině jen na osm bodů, byl debakl na světě. Ve druhém kvalifikačním okně nejprve ve Fribourgu změří síly se Švýcarskem, než se vydají do Prahy na valentýnský duel s domácími Lvicemi.

Německý tým nemá ve svém středu žádnou hvězdu evropského formátu, která by dokázala sama strhnout spoluhráčky a změnit vývoj utkání, ale spoléhá se na týmový výkon založený na velmi dobré a tvrdé obraně. Trenér Paar dal zatím v kvalifikaci prostor jen devíti hráčkám a podle rozdělení minut se spoléhá hlavně na svou základní pětku.

Čtyři členky základní pětice dávají průměrně alespoň deset bodů na utkání, nejlepší jsou s dvanácti body rozehrávačka německého Rotenburgu Svenja Brunckhorst a pivotka Wisly Krakow Sonja Greinacher. Češky mají v Německu svého „špeha“, protože v nejlepším týmu tamní soutěže Wasserburgu působí rozehrávačka Petra Záplatová. Žádná její spoluhráčka však v prvním kvalifikačním cyklu nebyla do reprezentace nominována.