Nervy, pak oslavy

Třetím finále dnes skončila sezóna Chance ŽBL, když si pražský USK poradil i napotřetí s největším rivalem, brněnskými Žabinami, tentokrát 87:54. Brňanky ale znovu ukázaly, že minimálně ve fázích zápasu s euroligovým soupeřem mohou hrát vyrovnanou partii a s hrdostí si na krk pověsily stříbrné medaile. Pražanky vybojovaly celkem pětadvacátý titul v klubové historii, sedmnáctý český a třináctý v řadě. Nejužitečnější hráčkou finálové série byla vyhlášena americká pivotka ve službách USK Brionna Jones. Ještě před úvodním rozskokem si Cenu Chance pro nejlepší mladou hráčku do 23 let převzala křídelnice USK Simona Sklenářová.

USK neprožil ideální vstup do zápasu, když hned po devadesáti sekundách odkulhala z palubovky španělská křídelnice María Conde a navíc Brňanky vlétly do duelu plné elánu a od začátku vedly. Prvního srovnání se dočkaly Pražanky až po šesti minutách a po chvíli znovu prohrávaly. Skvělý start měla hlavně reprezentační rozehrávačka Eliška Hamzová, která zvládla za první čtvrtinu šest bodů, a ještě připravit několik střeleckých pozic pro spoluhráčky. Motor USK se ale postupně rozjížděl, a i když se domácím nedařilo z dlouhé vzdálenosti, dostávaly se mistryně do hry tlačením se pod koš a tvrdou obranou. Právě pod košem došlo k obratu, když Brionna Jones dvěma koši s faulem za sebou po třinácti minutách poslala svůj tým poprvé v utkání do vedení. Skvěle bránila zejména Slovenka Barbora Wrzesinski a když zrovna odpočívala Eliška Hamzová, nevěděly si Brňanky na rozehrávce s chybějící Petrou Záplatovou vůbec rady. Navíc se začal hostující tým v druhé čtvrtině hodně soustředit na výkon rozhodčích, z toho vyústila technická chyba pro lavičku a USK postupně přidávalo na náskoku. Zářila hlavně Jones, která zvládla za poločas čtyřiadvacet bodů.

Po přestávce jako by se z hry Brna vytratilo to nadšení z úvodu a přišlo smíření s tím, že USK zápas dotáhne, což v úvodních minutách utkání tak nevypadalo. Snaha Žabinám nechyběla, ale síla úřadujících šampionek zejména pod košem byla přeci jen větší. O to víc, když v úvodu čtvrté čtvrtiny odkulhala ze hřiště s bolestivou grimasou Hamzová. Nezastavitelná Brionna Jones i přes „pouhých“ sedmadvacet minut na palubovce zapsala 32 bodů a 12 doskoků, na čtrnáct se vystřílela Veronika Voráčková. V dresu Žabin si vydřela dvouciferný počet bodů pouze desetibodová Michaela Vondráčková, na devět se dostala Natálie Stoupalová.