Nezastavitelná Brionna s padesátkou

V nedělním programu se odehrály tři zápasy, dva ligové včetně jednoho rekordu a jeden v Evropské lize EWBL.

Žabiny ovládly Piešťany

Brněnské Žabiny dál kralují EWBL. Basketbalistky Žabin Brno vyhrály i svůj pátý zápas v letošním ročníku Evropské ligy EWBL. Na turnaji v Piešťanech zdolaly po Horizontu Minsk v neděli maďarskou Pécsi 82:59 a vládnou tabulce své skupiny. Žabiny do zápasu výborně vstoupily a v polovině první čtvrtiny vedly 17:7, vedení ale neudržely a od závěru první čtvrtiny se skóre tahalo na obou stranách. Další nápor hráček v bílém přišel krátce po přestávce, kdy se Žabiny dostaly do dvouciferného vedení, a to už se rozhodly nepustit. S dvouciferným náskokem šly do poslední čtvrtiny, tu navíc ovládly jednoznačně 27:13 a mohly slavit další cennou výhru.

Hvězdou zápasu byla pro vítězky zkušená křídelnice Kateřina Zohnová, která nastřílela 17 bodů, na deseti se shodlo trio Vacková, Vondráčková, Adamcová. Poražené Maďarky se opíraly o dvojici Emma Stach (22 bodů), Shenita Landry (16 bodů).

KP se nabudilo na klíčový souboj

Povzbuzeny skvělým výkonem v EuroCupu v Turecku nastoupily do desátého kola RENOMIA ŽBL basketbalistky KP Brno proti Trutnovu. Trápící se Východočešky vzdorovaly favoritovi celý první poločas, když se dvakrát i dostaly do vedení a živily naději na cennou výhru. Po přestávce, o které prohrávaly jen o čtyři body, se ale hra hostujících hráček úplně rozpadla a začaly se prosazoval Královopolanky. Ty za druhou půli nasázely díky skvělé ofenzivě 64 bodů a soupeře jednoznačně přejely. Trutnovu se začaly kupit ztráty, kterých napáchal hostující tým celkem 25 a bylo po zápase.

Vítězky, které se naladily na středeční snad postupový duel s izraelskou Ramlou, vedla Van Grinsven s 21 body a dvacetibodové duo Michaela Stará, Eva Kopecká. Trutnov držela Aneta Finková se 13 body, dvanáct přidala Michaela Potočková. Brňanky vyskočily na druhé místo neúplné tabulky, Trutnov je osmý.

Nezastavitelná Brionna

Jasnou postavu mělo jednoznačné utkání desátého ligového kola mezi USK Praha a Slovankou. Pražanky dovedla k výhře 121:32 americká pivotka Brionna Jones hned 50 body, čímž vytvořila historický rekord soutěže, když překonala 46 bodů Jany Stejskalové z Trutnova v roce 2005.

Jones dala jedenáct bodů z prvních patnácti svého týmu, který vedl po pěti minutách drtivě 17:0. V první čtvrtině dala celkem 17 bodů a o třináct bodů přestřílela celý tým soupeře. Ve druhé čtvrtině sice Jones přidala jen čtyři body, ani to ale USK nevadilo a pohodlně navyšovalo svůj náskok. Po přestávce třiadvacetiletá basketbalistka znovu šlápla do pedálů a 22 body znovu sama přestřílela celý tým Slovanky. Ligový rekord už tak měla v prakticky v kapse. Definitivně ho překonala čtyři minuty před koncem po střele ze střední vzdálenosti, zápas nakonec dohrála až do úplného závěru.

Na rekordní zápis spotřebovala 30 střel z pole, proměnila 10 z 12 šestek a přidala 12 doskoků. Doplnila ji sedmnácti body Marija Režan. Slovanku, která hrála jen v osmi hráčkách, vedla střelecky desetibodová Andrea Ondroušková.