Nováček na favorita nestačil, Ostrava podlehla Bartákové a spol.

Předehrávku pátého kola RENOMIA ŽBL obstaral páteční duel mezi nováčkem z Chomutova a úřadujícími šampionkami USK Praha. Duel skončil podle očekávání, ale Levhartice nedaly svou kůži lacino. V akci byla i SBŠ Ostrava, a to v prvním duelu letošního ročníku Evropské ligy EWBL, kde ostravský celek podlehl v Košicích běloruskému týmu Tsmoki Minsk.

USK si poradil s nováčkem

Basketbalistky USK Praha potvrdily i v pátém kole RENOMIA ŽBL roli favoritek a zvítězily v předehrávce na palubovce nováčka Levhartic Chomutov 89:41. Jak už to bývá pro Pražanky zvykem, nastoupily na své soupeřky hned od začátku a agresivní obranou je nutily ke ztrátám, kterých nakonec Levhartice spáchaly 26. Domácí hráčky i přes znovu velmi slušně zaplněnou městskou sportovní halu ani jednou nevedly, přesto ještě v první čtvrtině relativně držely krok a po deseti minutách prohrávaly jen o jedenáct bodů. Pak ale hostující hráčky ještě víc přitlačily v obraně, dovolily soupeřkám jen čtyři body za druhé hrací období a definitivně rozhodly utkání ve svůj prospěch. Svěřenkyně trenérky Hejkové sice nedokázaly podruhé z pěti zápasů překonat stobodovou hranici, i tak ale vedly až o devětačtyřicet bodů a mohly dostatečně rozdělit zátěž mezi všech devět hráček, se kterými do Chomutova přijely.

V domácím dresu se střelecky alespoň trochu dařilo jen zkušené pivotce Tereze Vorlové, která nastřílela 14 bodů, na druhé straně se do dvouciferných čísel dostalo pět hráček USK v čele s Marijou Režan, která zaznamenala 23 bodů a navíc i 10 doskoků.

Zápas se hrál i pro dobrou věc, když se oba celky zapojily do charitativní akce pro mladého levharta Davida Soptu. Výsledek této akce USK a její nadace Koš proti drogám + dobrovolné vstupné = fantastických 50000 Kč.

Tomáš Eisner (DSK Levhartice Chomutov): „Předvedli jsme maximum toho, čeho jsme schopni. Nedostali jsme ani devadesát bodů, takže nějakou kvalitu v obraně máme. USK má vyšší hráčky, takže některé akce se ani ubránit nedaly. Hlavní bylo, že jsme se nedopouštěli ztrát, ze kterých by nás soupeř trestal. Zápas jsme si užili, přišli lidi, takže jsme nechtěli, aby to skončilo debaklem. To se nám povedlo a já holkám děkuji, že to odbojovaly.“

Natália Hejková (USK Praha): „Po středečním utkání v Ostravě jsme k dnešnímu zápasu nastoupili bez normálního tréninku, a hlavně cesta z Ostravy byla velmi únavná. Dnes jsme to přežili ve zdraví, protože už jsem počítala hráčky, které nemají žádné zranění. Blíží se nám Euroliga, takže to dnes dopadlo výborně – nikdo další se nezranil. Měli jsme to jako poslední přípravu před Euroligou.“

Ostrava nestačila na Minsk

Basketbalistkám Ostravy nevyšel první zápas na turnaji Evropské ligy EWBL v Košicích. Český tým podlehl běloruskému celku Tsmoki Minsk, v jehož sestavě přicestovala i reprezentační rozehrávačka Lenka Bartáková. Minsk si hladkou výhru 67:52 zajistil hlavně díky skvělému prvnímu poločasu, který ovládl o 20 bodů. Druhou půli vyhrál celek SBŠ, ale jen o pět bodů a na větší zvrat to nestačilo.

Poražené vedlo dvanáctibodové duo Tiffany Jones – Sara Dickey, v dresu Minsku nejvíc zářila s 18 body Viktorija Hasper, Lenka Bartáková zaznamenala 2 body a šest asistencí za dvacet minut na hřišti.