Nymburk loupil v Brně, Žabiny se trápily s Trutnovem

Desáté kolo ŽBL se obešlo bez překvapení, i když se často favorité na své výhry nadřeli. Výjimkami jsou Slávistky a USK Praha, tyto týmy vyhrály bez problémů, ale celky Nymburka, KP Brno a Slovanky se na své výhry natrápily.

Úřadující šampionky předvedly proti Technicu Brno další ostrostřelbu a po dobrém výkonu zvítězily hladce 114:42. Hned první čtvrtinu vyhrály favoritky poměrem 33:9, v jednu chvíli daly 26 bodů v řadě a vedly až o dvaasedmdesát bodů. Všech deset hráček USK, které se dostaly na hřiště, daly aspoň dva body. Nejlepší z nich byla s 21 body Marija Režanová. Jedinou dvoucifernou střelkyní Technicu byla Tereza Zítková se 16 body.

Pavel Kubálek (asistent ZVVZ USK Praha): „V tomto zápasu dostaly převážnou většinu času šanci mladé hráčky a v 7 případech naskórovaly 2 ciferná čísla, takže jsme rádi, i když některé úseky mohly být svižnější. A přesně tohle je šance pro mladá děvčata, kde se mohou ukázat a dát do toho 100 %.“

Lucie Zítková (trenérka Technic Brno): „Dnešní zápas měl jasného favorita. Začátek nám poměrně vyšel, holky se moc nebály, rvaly se do koše, takže naše první čtvrtine nebyla až tak špatná, ani ta druhá. Pak už soupeř přece jen nastoupil a dal nám hodně rychlých protiútoků. Výsledek by nebyl až tak špatný, ale pokazily jsme si ho v posledních 3 minutách, kdy jsme dostaly uplně zbytečné koše a nebyly jsme schopné překonat ten pres před půlkou.“

Nymburk si v souboji o druhé místo tabulky poradil s KP Brno 80:74 na jeho palubovce a má i po deseti kolech stále jednu porážku. Favoritky se však pěkně nadřely a v závěru musely odolávat náporu soupeřek. Po vyrovnané první čtvrtině se hostům podařilo zlepšit útok a s devětadvacetibodovou druhou čtvrtinou bylo jasné, že půjdou do přestávky s mírným náskokem. Když pak Středočeškám vyšel přelom třetí a čtvrté čtvrtiny, vedly až o patnáct bodů, jenže pak se sebraly domácí hráčky a v závěru se přiblížily, otočit skóre už však nezvládly. K tradiční nymburské opoře Vaughnové (24 bodů) se s dvaceti body přidala kapitánka Huňková (šest trojek). Nová posila Wellsová skončila na šesti bodech. Nejlepšími střelkyněmi poražených byly sedmnáctibodové Kopecká a Šujanová.

Dan Kurucz (trenér Basketball Nymburk): „Oba celky předvedly kvalitní basketbal, pro naši výhru byl rozhodující náskok vybojovaný v závěru druhé čtvrtiny. Zejména Vaughn a Huňková potvrdily střeleckou pohodu, mrzí mě, že Huňková se vyfaulovala. Což přispělo k tomu, že naše výhra nebyla ještě přesvědčivější."

David Zdeněk (trenér KP Brno): „Opět se nám nepodařilo zvládnout první poločas a snaha o nápravu po změně stran byla marná. Beru v úvahu kvalitu soupeře i naši marodku a únavu po těžkém pohárovém utkání s Fribourgem, přesto byl v silách družstva lepší výsledek."

Slávistky potvrdily pozici jednoho z nejlepších týmů ligy i na hřišti Ostravy, kde relativně hladce zvítězily 80:59. Pražanky se chopily zápasu v závěru první čtvrtiny, kdy získaly devítibodový náskok. Ten v úvodu druhé desetiminutovky navýšily na dvacet bodů a od té doby duel kontrolovaly. Hvězdou zápasu byla hostující Kristi Bellocková, která k 21 bodům přidala i 18 doskoků. Na druhé straně jí kontrovala Chambersová 26 body a deseti doskoky.

Martin Stavěl (trenér Slavia): „My jsme sem přijeli vyhrát, nicméně věděli jsme, že se v Ostravě hraje těžce. Což se potvrdilo i dnes, i když to nebylo tak vyrovnané jako minulou sezónu. Toto utkání jsme sice 37-38 min vedli, to znamená, že to může opticky vypadat, že tento zápas byl jasný, ale pro mě jasný nebyl. Vytvořili jsme si minimálně 3-4x komfortní náskok 20 bodů, nicméně následně 4x došlo k tomu samému. Došlo k polevení v koncentraci a snížení náskoku na 10 bodů, time-out a znova. Samozřejmě jsem rád za vítezství, ale s tímhle spokojený nejsem. Vím, že nejsme poslední tým, který tady hrál a měl problémy. Myslím si, že Ostrava je schopná doma nějaké zápasy uhrát a tam, kde je aktuálně v tabulce úplně tak nepatří. Útok soupeře podle očekávání táhly dvě Američanky. Dařilo se Chambers, ale na nás to nestačilo.“

Tibor Jány (trenér SBŠ Ostrava): „Když se podívám na konečný výsledek, tak myslím, že je to uspokojivé, protože když jsem sledoval zápas Slavie ve Varech a v první čtvrtině vyhrávala o 40 bodů, tak z tohoto pohledu jsme dost dlouho drželi se soupeřem krok. Rozdíly ve čtvrtinách nebyly až tak moc velké, ale v konečném důsledku se to nasbíralo na -20 bodů. Když soupeř polevil, tak jsme měli ještě šanci nějakým způsobem se přiblížit a udělat toto utkání zajímavější. Vždy nás to však vyšlo, že náš výkon zrovna klesal, když soupeř zvyšoval svůj tlaku, a to tlaku nejen v obraně, ale i v útoku, kde se pak následně opět dostal do bezpečné vzdálenosti. Byl to jasně ukočírovaný zápas až do konce. Může nás však potěšit výkon Frgalové, která má dnes v nohách už druhý zápas, tak jako všechny juniorky. Na mnohých se to projevilo. Dvě hráčky nemohou utkání utáhnout a my jsme nenašli tu třetí, anebo možná i čtvrtou, která by jim pomohla, abychom dokázali ještě více vzdorovat.“

Slovanka na hřišti posledního týmu tabulky U19 Chance přišla o náskok, a nakonec se protrápila k výhře 85:80. Favorizované hostující hráčky zápas od úvodu kontrolovaly a vedly až o dvacet bodů. I přes zlepšení domácích Strakonic byl náskok Slovanky ještě v polovině poslední čtvrtiny stále dvouciferný. Domácí v čele s nezastavitelnou pivotkou Šípovou byly blízko obratu, ale blíže, než na pět bodů se nedostaly. Slovanku táhlo šestadvacet bodů Denisy Harapesové, která byla stoprocentní z trojky (4/4). V domácím dresu zářila Tereza Šípová s 31 body a devíti doskoky, když na hřišti strávila 39 minut.

Martínek (trenér U19 Chance): „Úvodní desetiminutovka, kdy si soupeřky vybudovaly až patnáctibodový náskok rozhodla o vývoji utkání. Domácí hráčky nesložily zbraně a bojovaly do samého závěru, kdy vývoj utkání dokázaly zdramatizovat. Holky se vydaly, celá hala viděla nezdolnou bojovnost a vůli po vítězství ".

Káník (trenér Slovanka): „Vítězství se počítá.“

Žabiny Brno potvrdily výhodu domácího prostředí, když přehrály Trutnov 62:55, ale jednoduchý zápas to pro ně nebyl. Bez zábran hrající hostující hráčky se nezalekly úvodního náporu Brna a v poločase ztrácely pouhé dva body. Po přestávce šly dokonce Severočešky na chvíli do vedení, ale pak jim nevyšel přelom třetí a čtvrté čtvrtiny a zápas jim utekl. Nejlepší střelkyní zápasu, kde se ani jednomu z týmů nedařilo střelecky, byla s 15 body hostující Snyderová. Překonala ji však dvojice čtrnáctibodových Adamcová a Stoupalová.

Jakub Gazda (asistent Žabiny Brno): „Průběh zápasu přesně takový, jaký jsme očekávali. Trutnov si hrál svoji rychlou agresivní a dobře organizovanou hru. Pro nás zápas byl specifický i tím, jak probíhal celý tento týden. Od úterý do pátku jsme cestovali po Rumunska, kde jsme odehráli dvě utkání CEWLu. Vrátili jsme se v pátek ráno a celý den měly holky volno, aby dospaly strávený čas na cestách. V sobotu jsme je dávali dokupy pod vedením kondičního trenéra a fyzioterapeuta. Tím pádem byla i příprava na tento zápas dost taková specifická a improvizovaná. Trutnov hrál 95 % zápasu zónovou obranu, do které se nedá moc hrát pěkný basketbal. Moc si cením toho, že jsme našli zbytky sil po celém týdnu a že jsme zápas urvali a dotáhli do vítězného konce. Chtěl bych i poděkovat Trutnovu za ochotu přeložit tento zápas a vyměnit si pořadatelství, čímž nám ušetřili další cestování v tomto týdnu“.

Petr Kapitulčin (trenér Trutnov): „Myslím, že jsme na naše poměry odehráli velice solidní utkání, které se při troše štěstí dalo vyhrát. Rozhodlo jenom několik detailů a pár momentů. Kdybychom v určitou chvíli neztratili míč nebo strefili nějakou střelu, tak to utkání mohlo skončit velkým překvapením. Domácí využili toho, že přece jenom mají 7 dospělých hráček, my jich máme 5 a z toho bohužel Snyder měla 4. osobní chybu ve 26. minutě, což byl asi rozhodující moment tohoto zápasu. Když se podíváme na bilanci účasti na hřišti, tak se Snyder na hřišti jsme vyhráli o 7, a bohužel musela být dlouhé minuty mimo hřiště a domácí natáhli rozdíl na 11. I když jsme se půl minuty do konce dostali na 2 body, tak už jsme to nedokázali otočit. Vzhledem k tomu, že jsme v tomto týdnu v podstatě ani jednou netrénovali 5 na 5, museli jsme si k tomu brát kadetky, abychom mohli trénovat, tak je pro mě tento výkon milým překvapením. Na druhou stranu, kdybychom trefili nějakou otevřenou střelu nebo nezahodili z pod koše na začátku utkání, tak se utkání mohlo vyvíjet jinak. Takže ano dobrý, jdeme nahoru, ale my tu jednu výhru navíc někde, díky tomu našemu nesmyslnému propadáku doma proti Ostravě, potřebujeme, jen škoda, že to nebylo dnes“.