Nymburk v semifinále, Kara a Lvice blíž

DSK Basketball Nymburk - VŠ Praha 90:78 (32:23; 53:54; 74:64)

Nízké skóre jako znak série mezi Nymburkem a VŠ Praha? Až třetí zápas zbavil sérii druhého se sedmým tohoto stigmatu, vždyť pražský celek v poločase vedl 54:53. Oba celky shodně v jedné ze dvou prvních čtvrtin zaznamenaly 30 bodů. Pražanky opět ukázaly, že dokáží favorita pozlobit, ale ani jednou v sérii nedosáhly na vítězství. Šanci na prodloužení sezóny jim vzala třetí čtvrtina, kterou domácí hráčky opanovaly 21:10 a nasměrovaly tak své snažení do semifinále.

Oba celky střílely s vysokou úspěšností střelby, největší rozdíl byl ve ztracených míčích. Domácí hráčky si míče vážily více a za celé utkání spáchaly deset ztrát, oproti 21 soupeřovým. Nymburské tradičně táhla Jessica Kuster, která si v zápase číslo tři připsala double-duble za 13 bodů a 10 doskoků. Svůj nejlepší zápas v letošním ročníku si pak na poslední čtvrtfinále schovala Lenka Bartáková, která byla si validitou 25 vytvořila nový „season best“.

Konečný stav série: 3:0

Sokol ZVUS Hradec Králové - BLK Slavia Praha 74:58 (17:13; 30:30; 56:46)

Slavia překvapila výhrou v prvním zápase série v hale na Eliščině nábřeží, ale o nabytou výhodu přišla těsnou porážkou doma v Edenu. Vyrovnaná série se stěhovala opět na východ Čech a bylo jasné, že vítěz získá psychickou výhodu pro čtvrtý (a možná rozhodující) zápas série. Ještě v poločase k tomu měly oba celky stejně blízko, ale po změně stran rozhodly o svém vítězství domácí Lvice.

Ve druhé dvacetiminutovce se projevila širší rotace královéhradeckého celku. V souboji hráček z laviček zvítězily domácí 41:18. Slavia opět spoléhala na Krystal Vaughn, která sice nastřílela 23 bodů, ale na 16 bodů z pole potřebovala plných 24 střel. Hned tři hráčky Slavie strávily na hřišti přes 30 minuta a rozehrávačka Kateřina Bartoňová, která se do sestavy Pražanek vrátila po 20 dnech, k tomu neměla příliš daleko. Domácí měly minutáž mnohem více rozloženou a také na bodovém příspěvku se podílelo více hráček. To je pro trenérku Ptáčkovou dobrá zpráva vzhledem k dalšímu zápasu v Praze.

Stav série: 2:1

BK Kara Trutnov - VALOSUN KP Brno 76:65 (31:9; 41:34; 65:51)

Dvakrát do téže řeky nevstoupíš? To zřejmě neplatí v případě Valosunu KP Brno a Kary Trutnov. Brněnský trenér po prvním zápase na trutnovské palubovce žehral na špatný začátek svého týmu. Ani v zápase číslo 3 se ale hráčky Valosunu nepoučily a jejich dvou více než tříminutových ofenzivních výpadků během první desetiminutovky domácí využily k získání náskoku 31:9.

No a teď k Trutnovu. Také tentokrát domácí hráčky svůj vysoký náskok neudržely a soupeřky postupně stahovaly své manko. Tentokrát už se ale do vedení nedokázaly dostat. Nejvíce se mu přiblížily na šest bodů minutu před koncem střetnutí, ale na víc už neměly čas a Trutnovanky si vítězství a zisk mečbolu zkušeně pohlídaly. Druhá čtvrtfinálový úspěch získaly i přes užší rotaci, když navíc v bodování hráček z lavičky podlehly Valosunu rozdílem 20 bodů. To ale nic nezměnilo na tom, že už v Brně může Kara slavit postup do semifinále.

Pavel Prokeš, BK Kara Trutnov: "Před zápase jsem měl strach, s čím na nás Valosun vyrukuje, protože nejsme stoprocentně fit. Diváci ale mohli vidět, že začátek byl famózní. Myslím, že tohle rozhodlo. Výborně jsme bránili, hráli jsme rychlé protiútoku. V tuto chvíli si s námi Valosun nevěděl rady. Valosun nasadil zónovou obranu, která nám dělala problémy. Pomalu jsme posouvali míč, nechodili jsme na útočný doskok. Báli jsme se této obrany. Atmosféra byla fantastická, která jde najít jen v Trutnově. Před takovými diváky se nám hraje výborně."

Marian Svoboda, Valosun Brno: „Viděl jsem to úplně stejně jako první zápas. Nezvládli jsme úvodní čtvrtinu, po které jsme se trošku uklidnili, prostřídali jsme to, domácí jsme zaskočili zónou a dotáhli se. Zápas byl napínavý. Bohužel jsme neproměnili spoustu šancí - takové ty finální koše, což nás sráží v podstatě celou sérii. Vstup do druhého poločasu vyšel také lépe domácím, kteří se uklidnili, náskok zvýšili a v takových zápasech se to hrozně těžko dohání. Udělali jsme tam několik úplně zbytečných chyb. Série je vyrovnaná, takže věřím, že příští sobotu se do Trutnova ještě vrátíme. Atmosféra zápasů je přesně taková, jak by to v play-off mělo vypadat.“