Nymburk vyhrál na Rosničce, padly dvě stovky

Během víkendu se odehrálo kompletní devatenácté kolo ŽBL. V největším šlágru celého kola zvítězil Nymburk na palubovce Žabin Brno, v duelu prvního s druhým padlo KP Brno s pražským USK po osmi výhrách v řadě. Dvakrát padla stobodová hranice, a to při výhře Hradce nad Ostravou a Trutnova nad Teamstore Brno.

Hradec se stovkou a bez pětistovky

Basketbalistky Hradce Králové zvítězily podle očekávání v domácím duelu s Ostravou 100:64. K výhře nakročily hned v první čtvrtině, když vstřelily prvních devět bodů zápasu, po deseti minutách vedly 35:8 a bylo prakticky rozhodnuto. V polovině druhé čtvrtiny rozdíl přesáhl třicet bodů, Ostravě se pak podařilo vyhrát třetí čtvrtinu, ale rozdíl ve skóre výrazně nestáhly, a nakonec inkasovaly i stovku. Východočešky vedla za výhrou sedmnácti body Andrea Klaudová, o bod méně přidala Pamela Effangová. Za Ostravu daly čtyři hráčky dvouciferný počet bodů v čele se Sarah Sabovou, která dala 14 bodů a doskočila 10 míčů. V dresu Ostravy se mohla přes pětisetbodovou hranici Anežka Kopecká, do zápasu však nezasáhla.

Romana Ptáčková (trenérka Hradec Králové):„V dnešním zápase se minutáž rozložila mezi všechny hráčky, takže zápas splnil svůj účel. Trochu mě mrzí naše zaváhání ve třetí čtvrtině, kdy jsme zase měli pocit, že je všechno jasné a dovolili jsme v ní soupeři docela dost bodů.“

Rostislav Měch (trenér Ostravy):„Bohužel se nám nepodařil zachytit začátek utkání, ačkoli na to hráčky byly upozorněny. Utkání se po prvních pěti minutách v podstatě dohrávalo. Jsem rád, že jsme alespoň ve druhém poločase ukázali, že basketbal trochu hrát umíme.“

KP padlo po osmi výhrách

V souboji prvního s druhým a mezi dvěma nejdelšími vítěznými sériemi v soutěži přehrál mistrovský USK Praha brněnské KP 83:56. Brňanky se udržely na kontakt po většinu prvního poločasu, když to ještě dvě minuty před poločasem bylo jen o pět bodů, pak ale Pražanky uzavřely půli osmi body v řadě a v druhé půli už kontrolovaly vedení. USK vedly za výhrou Isabelle Harrison s 19 body, Alyssa Thomas se 17, za Brno se mezi deseti a jedenácti body vměstnalo trio Michaela Stará, Edita Šujanová a Andrea Sládková.

Martin Pospíšil (trenér KP Brno):„My jsme do zápasu šli s určitými cíli a určitě jsme nechtěli USK dát nic zadarmo. Zadali jsme si úkoly, které jsme částečně splnili, částečně ne. Mrzí mě, že v některých situacích jsme byli celkem nesmělí, i když jsme stáli oproti kvalitnímu soupeři. Jsem ale rád, že i v poslední čtvrtině jsme prokázali nějaký vzdor a byli jsme rovnocenným soupeřem.“

Pavel Kubálek (asistent trenérky ZVVZ USK Praha):„Na našich hráčkách byla ze začátku ještě vidět únava z předchozího Euroligového zápasu. V obraně jsme nebyli tak důrazní a nedotahovali jsme ji do konce a z toho vycházel soupeř a využíval situace k volným střelám.“

Slavia blízko sedmému místu

Hráčky Slavie Praha přehrály v přímém duelu o sedmou příčku soupeřky ze Slovanky 75:55 a přiblížily se jistému sedmému místu po základní části. Hostující Pražanky do zápasu skvěle vstoupily a hned získaly dvouciferné vedení. Slovanka pak snížila rozdíl, do přestávky už ale znovu prohrávaly o patnáct bodů. Druhá půle už pak byla převážně vyrovnaná a domácím hráčkám se vedení Slavie ohrozit nepodařilo. Pražanky se mohly spolehnout na skvělý výkon Leezy Burdgess, která zářila 14 body a 16 doskoky, Angelika Theiner přidala 13 bodů. Slovanku vedla Andrea Ondroušková s 12 body.

Kateřina Jurková (trenérka Slovanky MB):„Prohráli jsme o dvacet, což mě mrzí. O tolik bodů nemusel zápas skončit, pokud bychom proměňovali volné střely, kterých jsme měli hodně. Ale je lepší si to vybrat dneska než v příštím zápase, který bude mnohem důležitější.

Stanislav Onuška (trenér BLK Slavia Praha):„Nejvíc mě těší, že jsme podali z 90 procent celkového času koncentrovaný výkon, což v předchozích zápasech nebylo, podáváme rozkolísané výkony jako na houpačce. Jsem rád, že jsme podali soustředěný výkon v obraně.“

Šlágr pro Nymburk

Ve šlágru devatenáctého kola zvítězily hráčky Nymburka po boji na palubovce brněnských Žabin 77:74. Prvních patnáct minut zápasu měly navrch hostující hráčky, které držely náskok kolem pěti bodů. V druhé čtvrtině však Středočešky zaznamenaly jen 6 bodů, inkasovaly devatenáct bodů a v poločase už ztrácely desetibodovým rozdílem. Zápas jako na houpačce pokračoval i po přestávce, kdy na chvíli vedení Žabin vzrostlo na čtrnáct bodů, závěr třetí čtvrtiny ale zase extrémně vyšel Nymburku, jenž v úvodu čtvrté čtvrtiny srovnala Chloe Wells na 56:56. V koncovce pak měly navrch Brňanky, pětapadesát sekund před koncem otočila šestkami skóre ve prospěch Brna Marquese Webb. Pak už se ale trefovaly jen hostující hráčky, když klíčový koš dala Reynolds a závěr jistila šestkami Wells. Ta se vrátila po zranění do sestavy Nymburka ve velkém stylu a vedla svůj tým k výhře 29 body, do dvouciferných čísel se z vítězek dostala už jen čtrnáctibodová Tereza Krakovičová. Brno táhla neúspěšně za vítězstvím Webb s 18 body a 15 doskoky, patnáct bodů přidala Kateřina Zohnová.

Daniel Kurucz (trenér DSK Basketball Nymburk):„My jsme byli celý zápas lepší, kromě pětiminutovky ve druhé čtvrtině, kdy jsme trochu naivně netrefovali koše, neskákali jsme a Žabiny toho dokázaly využít. Upřímně řečeno to vypadalo, že už se nevrátíme do zápasu zpátky, ale nakonec jsme to dokázali. Já bych chtěl holkám poděkovat, myslím, že jsme vyhráli zaslouženě.“

Viktor Pruša (trenér BK Žabiny Brno): „Prohráli jsme další zápas v koncovce. Myslím, že jsme byli lepším týmem, problém jsme měli s Chloe Wells, která dala 29 bodů. Dalším problémem byly ztráty, ze kterých dal Nymburk 31 bodů.“

Trutnov se stovkou a pětistovkou

Basketbalistky Trutnova zvítězily v dohrávce devatenáctého kola ŽBL doma nad Teamstore Brno 103:74 a připsaly si jedenáctou výhru v sezoně, díky které mají šanci ještě zabojovat o výhodu domácího prostředí pro play off. Poslední celek tabulky se držel jen v první čtvrtině, během které několikrát vedl, závěr první desetiminutovky ale vyšel Východočeškám, které utekly do sedmibodového vedení. Brzy poté přerostl náskok dvoucifernou hranici a od poločasu už pod tuto hranici nepoklesl. Po přestávce se Brňanky chvíli držely, a ještě v šestadvacáté minutě to bylo jen o dvanáct, pak ale přišel nápor Trutnova a zápas se definitivně zlomil. Trutnov měl pět dvouciferných střelkyň v čele s dvojicí Američanek Jordan Adams (24 bodů), Brittany Carter (23 bodů). Adams přidala i 12 doskoků a má tak cenný double double stejně jako Anna Rylichová, kterou 11 bodů a 10 doskočených míčů dostalo přes 500 nastřílených bodů v ŽBL. Teamstore vedla s 25 body Tereza Zítková.

Michal Martišek (trenér BK Loko Trutnov):„Měli jsme v hlavě zápas ve Strakonicích, proto jsme chtěli do utkání vstoupit koncentrovaně a zodpovědně. V první čtvrtině nám ovšem chyběla energie a odehráli jsme ji ve stylu, že se nám nic nemůže stát. Podařilo se nám dát trojku s klaksonem a od té doby jsme utkání kontrolovali, ale nic víc. Až v závěru jsme potvrdili naši kvalitu. Soupeři se chytla Zítková, která nám dala dvacet bodů za poločas. Teamstore ukázal, že umí být nebezpečný v útoku, o čemž svědčí 74 nastřílených bodů. Nebyl to ale hezký basketbal, v utkání bylo hodně kontaktů. Stovka nás těší, dali jsme si ji také jako cíl, abychom zakončili zápas pozitivně. Těší mě 65 doskoků, to je výborné číslo.“

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno):„Trutnov předvádí výborné výkony, proto jsme přijeli k zápasu s velkým respektem. Nicméně do utkání jsme vstoupili velice dobře. V závěru nám docházely síly, fyzicky na takové soupeře nemáme. Trutnov disponuje velice šikovnými mladými hráčkami, které odvedly velice dobrý výkon a můžou pošetřit síly těm, které hrají více. Naopak my nemůžeme tolik točit hráčky, což bylo vidět v závěru, kdy se rozdíl mezi soupeři prohloubil.“