Obrat přinesl Lvicím U20 první výhru

Velké drama nabídlo hned první utkání české reprezentace žen do 20 let na Challengeru v maďarské Šoproni. Lvice dokázaly v koncovce otočit nepříznivý vývoj duelu s Izraelem a nakonec zvítězily 67:65. Turnaj pro ně pokračuje v úterý v 15 hodin soubojem se Španělskem.

Úvod utkání byl ve znamení nesehranosti obou celků a chyb, které se objevovaly na obou koncích palubovky. Češky se extrémně trápily střelecky, když po sedmi a půl minutách prohrávaly 2:9, než se prosadila z trojky Valentýna Kadlecová a přiblížila český tým na dostřel. Přesto Lvice zvládly za první čtvrtinu jen osm bodů. Ve druhém období se obě ofenzivy zahřály na provozní teplotu a hra začala vypadat lépe. Češky na soupeře tlačily a dorážely, Izraelky ale v důležitých chvílích trefovaly těžké střely ze střední i dlouhé vzdálenosti. Těsně před přestávkou vyrovnala Tereza Králová na 28:28, závěr poločasu ale patřil soupeřkám, které šestkami a košem utekly zpět do vedení.

V nervózní třetí čtvrtině český tým otočil skóre a šel do vedení 40:36, trhák ale neudržel a do posledního hracího období šly s vedením znovu Izraelky. Ty pak svůj náskok pět minut před koncem navýšily na deset bodů a vypadalo to na definitivní úder do řad českého výběru. Lvice se ale nevzdaly, přitlačily v obraně, na více než tři minuty zavřely svůj koš a necelé dvě minuty před koncem už Kadlecová ostřílená bitvami v RENOMIA ŽBL otáčela na 62:61 pro Češky. Izrael ještě jednou zahrozil, když Noa Givon trefila trojku, okamžitě ale srovnala Dominica Hynková a v nervózním závěru Češky lépe zvládly loterii trestných hodů, když Izrael spáchal v nevhodnou chvíli nesportovní faul a Emma Rinat minula potenciálně vítěznou trojku.

Střelkyní zápasu v českém dresu byla Valentýna Kadlecová se 14 body, na deset se dostaly Hynková s Malíkovou, osm bodů a 12 doskoků získala Simona Fišerová. Soupeřky vedla Yarden Garzon se 16 body.

Valentýna Kadlecová (hráčka českého týmu): „Na poradě jsme si řekli, že budeme hrát rychle, a s co nejméně ztrátami, ale ani jednu z těchto dvou věcí jsme nesplnili. Celý zápas jsme se přizpůsobovali k jejich chaotické hře a to vedlo k vyrovnanému konci. Naštěstí jsme ukázali, že jsme lepší tým a vyhráli koncovku.“

Romana Ptáčková (trenérka českého týmu): „První ostré utkání jsem začali velmi špatně po všech stránkách. Nízká střelecká úspěšnost, ztráty a nedůrazná hra pod košem na obou stranách. Soupeř začal od začátku v zónové obraně, a i když jsme měli slibné pozice, tak minimum z nich vedlo k bodům. Zápas jsme si nakonec museli tvrdě vydřít v obraně a na doskoku. Bohužel ztráty nás provázely celým utkáním jak červená nit. Pochvala pouze za nasazení a otočení výsledku v poslední čtvrtině.“