Odvety a naladění na EuroCup

Ve své druhé polovině je základní část Chance ŽBL a o druhém prosincovém pátku odstartovalo desáté kolo, kdy se celky poprvé střetávají s týmy, se kterými se již v tomto ročníku potkaly. Důležité výhry si připsaly v domácím prostředí brněnské celky připravující se na play off EuroCupu. Všechna tři páteční utkání nabídla fanouškům velmi slušnou podívanou.

KP TANY předvedlo doma proti pražské Slavii téměř dokonalý výkon v prvním poločase, a i přes slabší třetí desetiminutovku zvítězilo 86:73 a vrátilo soupeřkám porážku z úvodního ligového kola z palubovky soupeřek.

Brňanky naskočily do zápasu bez zraněné Ludmily Dudáčkové, první minuty zpátky v týmu si připsala pivotka Natalia Kucowski a i ona byla součástí skvělého útoku KP TANY od prvních minut. Prakticky celý první poločas prakticky nemíjely z pole, ani zpoza oblouku, krátce před přestávkou měly úspěšnost střelby osmdesát procent a náskok rychle narůstal. V první čtvrtině dala sedm bodů Lucie Svatoňová, košem s faulem ji uzavřela Michaela Vondráčková a 28 bodů v první čtvrtině bylo jasným znamením. Ve druhé čtvrtině bylo vedení až devatenáctibodové a vypadalo to na debakl.

Pražanky se ale o přestávce pod vedením bývalého kouče Brňanek Dušana Medveckého zkonsolidovaly a předvedly na začátku druhého poločasu bleskový ofenzivní nápor (v jednu chvíli série 12:0), díky kterému snížila hostující opora Alena Hanušová šestkami čtrnáct minut před koncem na rozdíl pouhých dvou bodů. Slavia mohla dokonce otočit skóre, ale v útoku ztratila míč a Brno čtyřmi šestkami a trojkou Anežky Kopecké odskočilo a Slavii prakticky nedalo šanci duel více zdramatizovat. Duel plný faulů a trestných hodů se pak definitivně zlomil na startu poslední čtvrtiny, do které KP TANY vstoupilo sérií 10:0 a odskočilo poprvé do dvacetibodového vedení. Slavia navíc přišla o zraněnou Marijanu Zukanovič, která odkulhala s poraněnou nohou z palubovky. Ve finiši už Brňanky kontrolovaly důležitou výhru, která KP TANY srovnala bilancí na třetím místě tabulky právě se Slavií.

Nejlepší střelkyní zápasu byla hostující Alena Hanušová s 23 body a 9 doskoky, sekundovaly jí Kateřiny Rokošová (17 bodů) a Suchanová (16 bodů). Z lavičky dala Slavia jen čtyři body. Lídryní KP TANY byla Anežka Kopecká s 20 body, která duel pro technickou chybu a pět faulů krátce před koncem nedohrála, patnáct bodů přidala Kateřina Galíčková. Kucowski při premiéře za necelých sedmnáct minut zaznamenala 5 bodů a 8 doskoků.

Drtivý druhý poločas zajistil odvetu za úvodní ligové kolo brněnským Žabinám, které v přípravě na start play off EuroCupu zdolaly Hradec Králové 92:66 a vrátily tak Východočeškám porážku z palubovky haly na Eliščině nábřeží.

Přitom v první půli dokázal Hradec se soupeřkami držet krok. Sice vedl jen v úvodu a Žabiny měly několikrát nakročeno k navýšení náskoku a k trháku, který duel zlomí. Lvice ale dokázaly několikrát odpovědět a do půle se udržely na kontakt. Druhou půlku ale nahecované Žabiny odstartovaly samostatnou sérií 18:2, ze čtyřbodového vedení byl najednou dvacetibodový trhák a Brňanky od té doby duel kontrolovaly. Třetí čtvrtinu domácí tým ovládl 26:11 a v poslední čtvrtině tak nebylo o vítězkách pochyb. O to víc, když Žabiny udržely soupeřky ve čtvrté desetiminutovce na čtrnácti bodech.

Hradec se nedokázal vůbec dostat na čáru trestného hodu, když střílel jen čtyři šestky, Žabiny oproti tomu střílel osmnáct střel za fauly Hradce. Brňankám pomohlo k výhře tlačení míče pod koš – převaha na body z vymezeného území 46:32 a body z brejku 14:6. Ve vyrovnaném domácím výběru se šesti dvoucifernými střelkyněmi vládla Bosenka Nikolina Knežević s 19 body, patnáct bodů zapsala Francouzka Lopez Sénéchal a double double za deset bodů s jedenácti doskoky zaznamenala Natálie Stoupalová. Hradec vedlo dvanáctibodové duo Julia Vydrová – Natálie Vlčková. První jmenovaná také doskočila čtrnáct míčů.

Druhou výhru v tomto ligovém ročníku dokázal vybojovat Trutnov, který v souboji dvou týmů ze spodních pater tabulky porazil Slovanku 81:75. Výhrou se KARA odpoutala od posledního Brandýsa a srovnala se právě se Slovankou a Ostravou na děleném sedmém místě tabulky.

První půle zápasu byla velmi vyrovnaná a esteticky velmi příjemná jak pro diváky u televizních obrazovek, ale i pro tradičně slušnou návštěvu v trutnovské hale. Slovanka za první poločas několikrát vedla, naposledy to ale bylo minutu a půl před přestávkou po trestných hodech hostující Andrey Ondrouškové. V poločase byl rozdíl mezi oběma pouze dva body.

V divokém druhém poločase začal domácí Trutnov ofenzivní smrští, dokázal zastavit i soupeřky na obranné polovině a vybudoval si náskok, který byl necelých sedm minut před koncem po koši domácí Kyah Proctor dokonce na patnácti bodech. Pak se ale domácí celek jakoby uspokojil jasnou výhrou a bleskovou sérií deseti bodů hostující tým čtyři minuty před koncem snížil dokonce na rozdíl pěti bodů. V závěru plném ztrát, chyb, a hlavně faulů plynoucích v trestné hody byl jistější Trutnov, který těsný náskok v koncovce pohlídal.

Slovanku srazilo dvacet ztracených míčů, nepomohlo tak ani devět úspěšných trojek. Jasnou hvězdou zápasu byla právě Proctor s 31 body (střelba 20/12), sedmnáct bodů dodala Finka Sara Rokkanen, třináct bodů s patnácti doskoky zapsala Rashida Timbilla. Čtyři dvouciferné střelkyně Slovanky vedla s 19 body Andrea Ondroušková, na čtrnáct bodů se dostala Sára Lišková.