Oslabené Žabiny vydolovaly výhru

Třemi duely se ve středu uzavřelo šestnácté kolo Chance ŽBL, zatímco se ke svému konci blíží základní část nejvyšší ženské ligové soutěže. Dařilo se favoritům, ale zejména ve šlágru kola mezi Žabinami a Slavií se bylo na co dívat.

Ani absence tří hráček základní rotace nevadila nakonec brněnským Žabinám při cestě za další výhrou nad pražskou Slavií, i když tentokrát ke zdolání soupeřek potřebovaly Brňanky prodloužení a nakonec zvítězily 88:80.

Bez guardek Petry Záplatové a Nikoly Dudášové a pivotky Emmy Čechové musel trenér Viktor Pruša výrazně zúžit rotaci a z lavičky tak odehrála výraznější minutáž pouze Aneta Kytlicová (14 a půl minuty). Jakoby to v sestavě Žabin v úvodu trochu skřípalo, protože Pražanky začaly na Rosničce skvěle v ofenzivě, trefily za první čtvrtinu čtyři trojky a i díky jedenácti bodům Kateřiny Rokošové vedly dokonce dvouciferným rozdílem. To vše i přes silný start Natálie Stoupalové. Podobná ofenziva se Slavii dařila až do závěru druhé čtvrtiny, kdy na chvíli z hřiště zmizely faulující Rokošová (dvě minuty před pauzou dokonce čtyři osobní chyby) a Alena Hanušová (tři fauly do přestávky) a bleskovou sérií 13:4 se Žabiny dostaly zpět do hry.

Třetí čtvrtina byla z pohledu Slavie nejslabší v utkán, Žabiny naopak zabraly a šly poprvé v duelu do vedení. To narostlo až na devět bodů a o tolik byl rozdíl v brněnský prospěch před posledním hracím obdobím. Pražanky ale ještě zabojovaly a také v úzké sestavě prakticky šesti hráček se dokázaly dostat zpět na vyrovnaný stav. Tři minuty do konce jim získala dokonce tříbodové vedení Kateřina Suchanová, na druhé straně ale odpověděla veledůležitým košem s faulem Kytlicová. Po koši hostující Dubniuk srovnala minutu a půl před koncem domácí Nikolina Knežević a v koncovce oba týmy nepředvedly ideální střelecké pokusy, takže muselo rozhodnout prodloužení. To sice otevřela košem Suchanová, ale jinak se Slavia v ofenzivě totálně trápila a Žabiny zkušeně kontrolovaly závěr k důležité výhře.

Brňankám výrazně pomohlo 30 trestných hodů oproti 13 Slavie, které naopak nestačilo devět úspěšných trojek. Převahu Žabin na doskoku 48:34 demonstrovala zejména úžasným výkonem Američanka Cunane, která za kompletních pětačtyřicet minut na hřišti zaznamenala 25 bodů a 23 doskočených míčů. Natálie Stoupalová dodala za čtyřicet minut 23 bodů, Knežević za téměř čtyřiačtyřicet minut osmnáct bodů. Kateřina Suchanová vedla Slavii s 21 body, Alena Hanušová dodala 18 bodů a duel dohrála stejně jako sedmnáctibodová Rokošová.

Pro hladkou výhru si do Prahy do arény Rokytka přijely Levhartice Chomutov, které přehrály Slovanku 91:59. První půle a zejména první čtvrtina byla relativně vyrovnaná, kdy se Slovance dařilo držet ofenzivní choutky soupeřek na uzdě a samy solidně útočily, i přesto Levhartice do přestávky dokázaly utéct do dvouciferného vedení. Zlomová pak ale byla třetí čtvrtina, ve které se Chomutov rozjel, vyhrál ji 26:12 a udělal velký krok ke klidné výhře, kterou si následně v poslední čtvrtině mohl už jen hlídat.

Levhartice spáchaly v duelu pouze osm ztrát, což jim výrazně pomohlo stejně jako vyšší počet šestek a skvělá úspěšnost za dva body přes 55 procent. Ve střelbě vynikala Eliška Brejchová, která dala za Levhartice sedmnáct bodů, o bod méně zaznamenala Američanka Wynn-Pollard a ještě o bod méně patnáct bodů dodala Valentýna Kadlecová. Střelkyní celého zápasu byla pro Slovanku podle očekávání nejlepší ligová střelkyně Eliška Hálová s dvaceti body.

Zajímavá bitva se ale odehrála i ve spodních patrech tabulky, kde se střetl Trutnov s Ostravou. Bláznivé utkání nakonec zvládla domácí KARA po bitvě poměrem 73:60.

Ostrava v hale 3. ZŠ vedla v úvodních minutách, než převzaly domácí basketbalistky iniciativu a čtyřiadvacetibodovou první čtvrtinou odskočily do dvouciferného vedení. V divokém dalším průběhu se ale až šestnáctibodové vedení smrsklo díky zlepšení Ostravy před poločasem pouze na šest bodů, aby pak krátce po přestávce znovu vzrostlo zpět k patnácti bodům, a ještě ve třetí čtvrtině se skoro kompletně smrsklo na rozdíl dvou bodů dvanáct minut před koncem. Zápasová houpačka ale znovu jako gravitací začala směřovat na druhou stranu a Trutnov otevřel poslední čtvrtinu sedmi body v řadě, které je dostaly znovu do dvouciferného trháku a vynutily si ostravský timeout. Tenhle náskok se sice bojovnému hostujícímu týmu podařilo zmenšit z patnácti bodů na sedm, blíž už to ale nešlo a Trutnov si v závěru důležitou třetí ligovou výhru přeci jen připsal a srovnal se s Ostravou a Slovankou na stejném počtu úspěchů v tomto ročníku. O výhru víc má Brandýs.

Trutnov udržel Ostravu na úspěšnosti jen něco málo přes 30 procent z pole a z dvojek dokonce trefily hostující hráčky jen něco málo přes čtvrtinu svých pokusů. Přesto měla Ostrava ve svých řadách nejlepší střelkyni utkání, kterou byla Adéla Smutná, která velmi efektivně zvládla 26 bodů, ale za Trutnov odpověděla 21 body Devon Nicole Brookshire a čtrnácti body Finka Sara Rokkanen.