Oslabený USK končí bez medaile

Na poslední čtvrté příčce skončily na Final4 v tureckém Istanbulu basketbalistky ZVVZ USK Praha. České mistryně po páteční porážce s domácím celkem v semifinále nestačily v neděli v oslabené sestavě na španělskou Salamancu a po výsledku 59:71 odjíždějí do Prahy s prázdnou. Spravit chuť si mohou už v tomto týdnu ve finálové sérii domácí nejvyšší soutěže.

Pražanky už před zápasem věděly, že pro hlavní opory to bude pořádná „šichta“ s vysokou minutáží, když kvůli zranění ramene ze semifinále vypadla ze sedmičlenné rotace hráčka z nejlepší pětky Euroligy pro letošní sezónu Španělka María Conde. V páté minutě navíc obdržela úder loktem do nosu Slovinka Teja Oblak, která s ručníkem na obličeji na několik minut zmizela do šatny. I bez ní USK velmi dobře začal, zareagoval na start 0:5, zavřel svou obranu, a i díky devíti bodům Veroniky Voráčkové vedl po první čtvrtině 19:12. Oblak se navíc ve druhé čtvrtině vrátila na palubovku a trefila trojku, která pomohla Pražankám zpět navýšit vedení po bleskurychlém srovnání soupeřek. Pětibodový náskok si USK přenesl i do poločasu, když střelecky zářila zejména třináctibodová Brionny Jones, která přestřílela těsně i nejlepší hráčku Salamancy Katie Samuelson.

Druhý poločas však byl výrazně ve prospěch Salamancy, která do třetí čtvrtiny vstoupila devíti body v řadě a krátce poté „vyšvihly“ hráčky španělského týmu dokonce jedenáctibodovou šňůru, která jim vynesla poprvé v utkání dvouciferný náskok. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové i přes přibývající únavu duel nezabalily, trojka Veroniky Voráčkové či koš Dragany Stankovič přiblížil pražský tým v poslední čtvrtině na rozdíl pěti bodů, ale Salamanca v důležitých chvílích zareagovala a závěr si pohlídala.

Nejlepší střelkyní zápasu byla Brionna Jones s 26 body, ale kromě ní a čtrnáctibodové Veroniky Voráčkové nikdo z USK nestřílel s vyšší úspěšností, než 25% z pole, a to při šesti hráčkách nestačilo. Salamanca to okolo 25 bodů Samuelson daleko lépe rozložilo, a menší únava v klíčových chvílích rozhodla. USK tak nedorovnal třetí místo z roku 2019.