Ostrava a Slavia v koncovce vítězné

Třemi duely pátého kola pokračovalo v neděli dění v RENOMIA ŽBL. Na svou první výhru stále čeká kvůli těžkému losu ambiciózní Chomutov, který podlehl pražské Slavii. Dařilo se i druhému pražskému týmu USK, který si poradil se Slovankou. V třetím televizním souboji slavila premiérovou výhru v novém ročníku Ostrava, která zaskočila doma Trutnov.

Marný nápor v závěru

Ani na pátý pokus nezískal první výhru v tomto ligovém ročníku Chomutov. Tentokrát stála v cestě Levharticím pražská Slavia, která vyrovnaný duel urvala v koncovce 55:51. Sama tak získala třetí výhru a upevnila si pátou příčku v tabulce.

V duelu plném zvratů měly většinu času v první polovině mírně navrch domácí Levhartice. Ty se po slabém startu probraly a vedly většinu první čtvrtiny a po znovu slabším úvodu i v defenzivní druhé čtvrtině. Pak jim ale zle nevyšla třetí hrací část, ve které zvládly jen pět bodů, jediný koš z pole a Slavia získala náskok, který se v úvodu poslední čtvrtiny vyšplhal až na dvanáct bodů. Levhartice duel nezabalily a tři a půl minuty před koncem snižovala domácí kapitánka Michaela Krejzová už jen na rozdíl jediného koše. Domácí hráčky pak měly i šanci na srovnání, kterou nevyužily a hostujícímu celku dodala klid dvěma koši Kateřina Rokošová. Levhartice ještě dotíraly, ale minuté šestky jim sebraly šanci na větší drama.

Rokošová byla statisticky nejlepší hráčkou zápasu se 17 body a 12 doskoky, na třináct se dostala kapitánka Pražanek Eliška Mircová. Domácí Krejzovou se 14 body doplnila třináctibodová Kateřina Bartoňová.

Pohodový USK

Bez větších potíží si pro další ligovou výhru dojel pražský USK do Benešova, kde přehrál Slovanku 125:47. Pražanky si tak vytvořily letošní rekord v nastřílených bodech i rozdílu mezi oběma celky.

Pražanky povzbuzeny dvěma výhrami v Eurolize v řadě si i v klasicky zúžené ligové sestavě nedělaly problémy a do zápasu vlétly drtivým náporem. Za první čtvrtinu nastřílely 35 bodů, v té druhé zvládly ještě o dva body více jejich náskok se blížil padesáti bodům. Mohly tak dát dostatek prostoru hráčkám z lavičky a netavit příliš na hřišti americké posily Brionnu Jones a Alyssu Thomas, které jsou jinak v ŽBL magnetem na rekordní zápisy. I tak ale Jones zvládla za šestadvacet minut na hřišti nastřílela 29 bodů a doskočila osm míčů. Ze šesti dvouciferných střelkyň USK se Veronika Voráčková ještě dostala na 20 bodů a Španělka María Conde 16 bodů. Jedinou dvoucifernou střelkyní poražených byla čtrnáctibodová Kateřina Zeithammerová, odchovankyně USK.

Ostrava v televizi s první výhrou

Premiérovou výhru v novém ligovém ročníku získala na pátý pokus SBŠ Ostrava, když v souboji celků bez vítězství před kamerami webového vysílání ČT Sport přehrála doma Trutnov nejtěsnějším rozdílem 80:79.

Ostravanky do duelu vlétly plné elánu, po čtyřech minutách vedly díky skvělému útoku 17:7 a Trutnov jen těžko stíhal reagovat. Ostravský nápor nezastavil ani oddechový čas a náskok v první čtvrtině narostl už na patnáct bodů. Vedení domácích přerostlo ve druhé čtvrtině dokonce dvacetibodovou hranici, pak se ale Trutnov zlepšil a druhé hrací období dokonce těsným způsobem ovládl. Třetí čtvrtina pak probíhala úplně v opačném gardu, Trutnov dokázal zrychlit hru, méně chyboval a bod po bodu stahoval náskok soupeřek. Nápor Východočešek vrcholil v poslední čtvrtině, když tři minuty před koncem trojkou Michaela Potočková poslala svůj tým do vedení 75:71. Ostrava zvládla srovnat, ale Trutnov šel ještě jednou do vedení, když Anna Rylichová nejprve trefila jednu ze dvou šestek a Potočková půl minuty do konce trojkou po oddechovém čase otočila na 79:78. Rozhodující koš dala dvacet sekund před koncem Soňa Světlíková a Trutnov už nedokázal v dramatických posledních sekundách odpovědět.

Nejlepší střelkyní zápasu byla domácí Josipa Silov s 20 body, osmnáctibodovou Světlíkovou dorovnala nejlepší střelkyně Trutnova Rylichová. Madison Wolf se blýskla v dresu Trutnova 11 body a 17 doskoky.