Ostrava po první půli dál od postupu

První ostrý start v letošním sezóně ze všech týmů Chance ŽBL obstarala Ostrava, která bojuje o to, aby doplnila v druhé nejprestižnější evropské soutěži další české zástupce Žabiny, KP a Chomutov. Svoji cestu si však musí zasloužit v kvalifikaci, kde po prvním utkání doma ztrácí na slovenský Ružomberok po porážce 45:59. Druhý zápas se hraje za týden na palubovce slovenského týmu.

Ostravský celek sice vyměnil pro utkání nejvyšší ligové soutěže legendární halu Tatran za novou palubovku univerzitního kampusu, kvůli nařízením EuroCupu se ale pro kvalifikaci musel na Tatran vrátit. Velmi slušně zaplněná aréna včetně hlasitého hloučku fandů slovenského celku viděla dobrý start Ružomberoku, který ze stavu 2:2 utekl jedenácti body v řadě do prvního dvouciferného trháku. Domácímu celku se ale postupně podařilo stabilizovat a týmovým výkonem se vrátit do konce čtvrtiny alespoň na rozdíl sedmi bodů.

Bohužel na startu druhé čtvrtiny pokračovalo střelecké trápení Ostravy z úvodu zápasu, kdy se přes tvrdou obranu Ružomberoku nedařilo vytvářet si kvalitní střelecké pozice a končilo to i přes velkou bojovnost těžkými pokusy v závěru limitu na útok. Naštěstí ani Ružomberok nepředváděl žádný úžasný střelecký výkon a hodně dlouho se zasekl na čtyřiadvaceti nastřílených bodech. Ostravským basketbalistkám tak ani nevadilo, že první body zaznamenaly až téměř po pěti minutách druhé čtvrtiny, i tak se dokázaly přiblížit těsně před přestávkou na rozdíl pěti bodů.

Defenzivní bitva pokračovala i po přestávce, kdy se ani jednomu z týmů nedařilo zlomit výrazněji skóre. Slovenský výběr nedokázal utéct do výraznějšího vedení, Ostravě se zas nedařilo více se přiblížit, aby ohrozil vedení soupeřek. Nejblíže byl domácí tým pět a půl minuty před koncem, kdy opora Tereza Motyčáková snížila na rozdíl tří bodů 40:43. Ružomberok ale okamžitě kontroval trojkou a soupeřky už blíže do konce zápasu nepustil. I tak nejsou hráčky SBŠ bez šance do odvety, přestože si v závěru nechaly soupeřky lehce utéct.

V utkání obran se nelehce hledaly střelkyně dvouciferného počtu bodů – nejlepší střelkyní celého zápasu byla v dresu hostů ukrajinská křídelnice Olha Yatskovets se sedmnácti body, na patnáct se dostala její spoluhráčka Dominika Urbanová. Bývalá hráčka KP Brno Lucia Hadačová doskočila čtrnáct míčů, na osm bodů se dostala Češka Andrea Andělová. Double-double si za jedenáct bodů a deset doskoků připsala Američanka ve službách Ostravy Hannah Little, Tereza Motyčáková dala deset bodů stejně jako Kateřina Káňová.

"Kvalikační utkání jsme nezvládly především po mentální stránce. Srážela nás vysoká neúspěšnost ve střelbě TH a z dlouhé vzdálenosti, a to nás bohužel stálo lepší výsledek. Holky dřely, ale náš výkon byl křečovitý. Stále je to otevřené, v Ružomberku určitě zabojujeme a budeme se snažit předvést kvalitnější výkon. Osobně jsem velmi zklamaná, měli jsme velkou diváckou podporu a odehráli jsme špatný zápas. Děkuji všem, kteří nás podporovali v hale, ale i u obrazovky." dodává trenérka týmu Iveta Rašková.