Ostrava podruhé v řadě, Trutnov se nečekaně nadřel

Neděle nabídla v ŽBL dva zápasy, kterými se dohrálo šestnácté kolo nejvyšší ženské basketbalové soutěže. V onou případech zvítězily venkovní týmy, když výhru z palubovky soupeře veze jak Ostrava z Brna, tak Trutnov ze Strakonic.

Ostrava podruhé za sebou

Teprve třetí výhru v sezoně, ale druhou v řadě získaly basketbalistky Ostravy, které zvítězily po domácím skolení Slavie i na palubovce kolegyň ze spodních pater tabulky Teamstore Brno, kde zvítězily 85:66. Výhra se však nerodila lehko, hlavně v prvním poločase, kdy se skóre několikrát převracelo ze strany na stranu a mírné vedení si Ostrava získala až v úplném závěru druhé čtvrtiny. To však jako by je nastartovalo a závěr poločasu se ukázal být zlomem mezi oběma týmy. Pak už byla Ostrava jasně lepší a cennou třetí výhru v ročníku si kontrolovala. K té pomohla výrazně Američanka Chelsea Waters 23 body a 13 doskoky, čtrnáct bodů doručila Acheil Tac, jedenáct bodů a deset doskoků Sarah Saba. Střeleckou hvězdou Brna byla Tereza Zítková s 21 body, na sedmnáct bodů se dostala Karolína Jandová.

Lucie Zítková (trenérka Teamstore Brno):„Dnešní zápas byl velmi bojovný, holky se dokázaly vypořádat i s novými posilami v tymu Ostravy, bohužel v závěru už nám docházely síly, ale i tak holky předvedly hezký výkon. Ostrava hrála velmi dobrý basket, jen je smutné, že v honbě za výsledky nedá prostor velmi šikovným mladým hráčkám. Myslím si, že hráčky jako je Smutná, Muntágová, Pavlicová nebo Busková, by si proti poslednímu týmu zasloužily hrát aspoň 10 minut.“

Rostislav Měch (trenér SBŠ Ostrava):„Přijeli jsme sem dnes vyhrát, což se povedlo. Rozhodl podle mě začátek druhého poločasu, který jsme měli hodně dobrý hlavně Chelsea Waters se dařilo. Taktika do druhého poločasu byla zjednodušit hru a hrát více protiútoků a hlavně nepustit domácí k trojkovým střelám.“

Trutnov se musel snažit

Až nečekaně těžko se rodila osmá výhra v sezoně Trutnova, pro kterou si Východočešky dojely do Strakonic na palubovku U19 Chance, kde zvítězily poměrem 86:75. Trutnov měl skvělý start a rychle si získal až dvanáctibodový náskok. Ten však do poločasu zvládl domácí celek prakticky kompletně zlikvidovat a náporem ve třetí čtvrtině si naopak Strakonice vybojovaly desetibodové vedení, které svítilo na tabuli ještě sedm a půl minuty před koncem. Pak se však ofenziva domácích na tři minuty zasekla a Trutnov předvedl sérii 14 bodů v řadě, kterou otočil skóre ve svůj prospěch. Nápor hostů pokračoval, celkově nasázely hráčky Trutnova za poslední čtvrtinu 29 bodů a výhru si musely opravdu zasloužit. K té jim nejvíce pomohla 24 body Michaela Potočková, na sedmnácti bodech se shodly Brittany Carter a Anna Rylichová. Domácí celek hrající jen v šesti hráčkách vedla 25 body Anna Rosecká, 20 bodů a 13 doskoků přidala Tereza Halátková.

Petr Martínek (trenér U19 Chance):„Gratulujeme Trutnovu k vítězství. Přesto musím smeknout a pochválit šest statečných hráček Strakonic, které předvedly místy až heroický výkon. Vstup do utkání z naší strany nebyl povedený. Prohrávali jsme rychle o deset bodů. V průběhu druhé čtvrtiny se hra výrazně vyrovnala a do šaten se šlo rozdílem čtyřbodového manka. Ve třetí čtvrtině zavelely naše hráčky k obratu a dokázali jsme v průběhu vést až o deset bodů. Přesto to nestačilo a v poslední čtvrtině nám vlivem úzkého kádru docházely síly. A hráčka s číslem 16 úspěšnými tříbodovými pokusy zvedla Trutnov k velkému obratu. Myslím, že dnes se nemáme za co stydět a mám pocit, že jsme morálními vítězi my.“

Michal Martišek (trenér Trutnov):„Domácí tým si zaslouží za obětavý a bojovný výkon absolutorium. My jsme sice začali relativně koncentrovaně, vybudovali si 10 bodový náskok, ale pak jsme se úplně vytratili. V obraně nám nefungovalo absolutně nic, hořeli jsme na doskoku, domácí hráčky se postupně dostávaly do pohody a i v 6 hráčkách dnes sahaly na vítězství. Přesně se nám ukázalo, jak je v sportu důležité udržet si koncentraci a za žádných okolností nic nepodcenit i proti výrazně oslabenému soupeři. Doufám, že to bude pro nás dostatečné poučení do budoucna.“