Outsideři doma obírali Brno

Třemi zápasy se poslední zářijovou středu rozjel nový ročník nejvyšší ženské soutěže Chance ŽBL. Ve dvou ze tří utkání se dařilo domácím celkům, neúspěšný byl při své premiéře v soutěži pouze Brandýs. Poprvé v akci budou v pátek v rámci druhého kola hráčky Trutnova a USK Praha.

Největší překvapení úvodního hracího dne se zrodilo v Hradci. V hale na Eliščině nábřeží si vítěznou premiéru odbyl domácí kouč Peter Bálint a hned ve velkém stylu, když jeho tým zaskočil obhájkyně stříbra z brněnských Žabin 67:63.

Hradecké Lvice měly skvělý start do utkání a brzy vedly týmovou hrou pětibodovým rozdílem 10:5 a poté i 12:7. Po oddechovém čase ale Žabiny začaly získávat půdu pod nohama a bleskovou sérií skóre otočily, a naopak samy dovedly mírný náskok až do konce první čtvrtiny. Brňanky ale jako by se nedostatečně koncentrovaly na svůj výkon a vždy, když si v zápase dokázaly vybudovat vedení, bojovný soupeř ho dokázal relativně rychle smazat. Tak se vyvíjela druhá čtvrtina a pak i třetí, a dokonce ta čtvrtá. Nejvyšší náskok Brňanek byl osmibodový, Hradec o víc, než pět bodů nevedl ani jednou, duel tak byl vzácně vyrovnaný.

Odměnou pro diváky tak byla vyrovnaná koncovka, ve které zkušená Petra Záplatová třemi šestkami ze čtyř pokusů otočila skóre nejtěsnějším rozdílem pro Žabiny 107 sekund před koncem. Byly to však poslední body Brna v zápase. V divoké koncovce otočila skóre Kateřina Zeithammerová, oba celky spáchaly ztráty až navýšila vedení Hradce dvěma šestkami Havrylchyk a konečné skóre stanovila jednou šestkou Anna Brožová. V závěru nepadly do koše střely Natálie Stoupalové a Hradec se mohl radovat. Podle webu Brňanek tak Žabiny musely zkousnout úvodní trpkou porážku po více jak devíti vzájemných duelech s Hradcem pocítit neúspěch (naposledy Hradec zvítězil v dubnu roku 2021).

K výhře mu pomohlo zejména jedenáct ztrát oproti 23 chybám Brna, Žabiny se dostávaly méně na čáru trestného hodu a trochu překvapivě prohrály těsně na body z brejků. Třiadvacet bodů i přes pouze střelbu 12/3 z trojek dala Zeithammerová, nová kapitánka Pamela Effangová dodala třináct bodů. Žabinám nestačilo 17 bodů a 13 doskoků Natálie Stoupalové, čtrnáct bodů dodala Američanka Cunane.

Michal Martišek (asistent trenéra Žabiny Brno): „Zápas se odvíjel dle soupeřových not, nedokázali jsme hrát náš styl basketbalu, kterým se dlouhodobě chceme prezentovat. Přizpůsobili jsme se. Mysleli jsme si, že půjde všechno samo a hráli příliš profesorsky. Když jsme měli hrát rychle, tak jsme nehráli. Naopak když jsme potřebovali zpomalit, dělali jsme zbrklé rozhodnutí. Je to první utkání sezony a potvrdilo se nám, že v ŽBL nebudou lehké zápasy. Zítra je nový den a začneme znovu na sobě pracovat, protože bez tvrdé dřiny to samo nepůjde.“

Natálie Stoupalová (hráčka Žabiny Brno): „Hradec dneska vyhrál zaslouženě. Bojovnost předvedly minimálně o devadesát procent více než my. Bojovaly o každý balón, měly jednoduché doskoky a nájezdy dávaly. Těžko říct, jestli jsme je podcenily, anebo jsme jen na začátku sezony, kdy ještě nejsme dostatečně sehrané.“

Snad ještě větší drama nabídl duel v pražské hale Rokytka, kde se k první výhře v tomto ročníku prostřílela Slavia, když udolala KP TANY Brno 73:72.

Pražanky naskočily s novou kapitánkou Eliškou Žílovou a už bez Petry Bakajsové (Čípkové) a vstoupily do zápasu dobře, přesto si nedokázaly vypracovat větší náskok a průběh byl velmi podobný, jako v Hradci. Ani tady si žádný z celků nedokázal vypracovat vyšší, než osmibodové vedení a byla z toho také velká bitva pod oběma koši.

TANY Brno mělo lepší první půli, ve které v úvodu druhé čtvrtiny po trojce Anežky Kopecké vedlo 27:19, pak se ale zbytkem poločasu střelecky protrápilo a bylo z toho v poločase už jen nejtěsnější vedení. Po přestávce zase převzala taktovku Slavia a díky skvělému výkonu ukrajinské posily Darii Dubniuk vedla čtyři minuty před koncem o sedm bodů. Brno ale neuvěřitelně zareagovalo a Anežka Kopecká už o minutu a půl později otáčela skóre pro svůj tým. V šílené koncovce TANY ještě jednou vedlo, než trefila velkou trojku domácí posila Alena Hanušová. Porážku ještě na chvíli odmítla Anežka Kopecká, když půl minuty před koncem košem s faulem srovnala na 73:73. Dubniuk ale nezazmatkovala, vzala to na sebe a v nájezdu si vybojovala osobní chybu Brna. Proměnila jen jednu šestku, ale TANY Brno se už v závěru k pořádné střele nedostalo.

Brňanky srazila zejména slabší úspěšnost střelby, která se z pole nedostala přes čtyřicet procent a přišlo i devět zahozených šestek. I tak vyčnívalo 25 bodů a 14 doskoků Anežky Kopecké, k šestnácti bodům se prostřílela Kateřina Galíčková. Po zápase se ale radovala s 19 body Dubniuk. Zkušené duo Hanušová – Suchanová v dresu Slavia nasbíralo dohromady 25 bodů.

Jediná jasná výhra dne přišla v Brandýse, kde před skvěle zaplněnou halou prohrál domácí DSK s Levharticemi Chomutov 59:108. Diváky na úvod přivítal v aréně hvězdný olympionik Ondřej Synek, dobře naladění fanoušci pak ale ani jednou neviděli svůj tým ve vedení.

Levhartice pod staronovým koučem Pavlem Staňkem přijely do Brandýsa s jasným cílem a ten začaly plnit od prvních minut. Po třech minutách bylo skóre 12:3, první dvouciferný náskok přišel o chvíli později po úspěšné trojce nové posily Anny Rylichové. Nejdrtivější byly prostřední dvě čtvrtiny, kdy Levhartice nastřílely nejprve 30 a následně dokonce 35 bodů a dostaly se až do šestapadesátibodového vedení. Hráčky Brandýsa si v úvodním utkání vybíraly nováčkovskou daň v ŽBL a budou si muset na rychlejší hru postupně zvyknout. To se jim částečně podařilo v poslední čtvrtině, kterou o šest bodů vyhrály nad převážně lavičkou Chomutova a alespoň částečně si tak zvedly sebevědomí.

Šest dvouciferných střelkyň vítězek vedla s 18 body a 7 doskoky jedna z nejlepších hráček loňské sezóny Najai Wynn-Pollard, šestnáct bodů přidala Zuzana Kučerová a třináct Valentýna Kadlecová. Nejlepší střelkyně Brandýsa Američanka Kwanza Murray dala 14 bodů.