Parádní bitva neporažených

Dvěma zápasy pokračovalo v sobotu deváté kolo RENOMIA ŽBL. O prvním letošním adventním víkendu došlo na souboj neporažených celků mezi USK a Žabinami a odvěcí rivalové svedli velmi zajímavý duel, ve druhém zápase programu si Hradec vylepšil náladu proti Ostravě.

Hradec zpět na vítězné vlně

Zpátky na vítěznou notu se v rámci devátého kola vrátily basketbalistky Hradce Králové, když přehrály Ostravu hladce 95:49 a zapomněly tak na poslední nepříjemnou porážku se Slávií Praha.

Hradec nastoupil do utkání odhodlán předvést lepší výkon, než kterým se Východočešky prezentovaly v Praze před týdnem a proti papírově slabšímu soupeři to bylo o dost jednodušší. Domácí hráčky ani jednou neprohrávaly, málo faulovaly a udržely Ostravu v první čtvrtině na jedenácti bodech. Zlomová pak byla druhá čtvrtina, kdy se naplno rozjela domácí ofenziva, do koše Ostravy napadalo 31 bodů a náskok se dostal před dvacetibodovou hranici. Klíčový byl úsek 16:0 v prostřední pasáži druhé čtvrtiny. To Hradec nabudilo, naopak Ostravu lehce nalomilo a bylo prakticky po utkání. Hostující hráčky ztrácely na doskoku, navíc proměnily jen tři trojky oproti jedenácti úspěšným pokusům Lvic.

Bodově se nejvíc činila domácí Kristýna Čuperková s 21 body, o bod méně dodala Pamela Effangová. Ostrava se opírala o 13 bodů Soni Světlíkové.

Největší výzva pro USK

Zatím nejsložitější duel v letošním ročníku domácí ligové soutěže odehrál dlouholetý hegemon pražský USK. Favorizovaný lídr tabulky v duelu dosud neporažených týmů přehrál Žabiny na jejich palubovce 91:69. Výhra se ale nerodila lehko a Žabiny ukázaly, že jsou ve velmi dobré formě.

První polovina byla ze strany Žabin výborná. Brňanky hnané domácími fanoušky si nenechaly soupeřky utéct do dvouciferné ztráty a v poločase ztrácely jen čtyři body, i když nedokázaly vůbec zastavit pivotku USK Brionnu Jones, která zvládla za prvních dvacet minut 23 bodů a 9 doskoků. V domácím dresu byla s deseti body nejlepší Petra Záplatová. Po přestávce ještě Žabiny zvládly srovnat skóre, do vedení ale nešly a závěr třetí čtvrtiny duel zlomil, když Pražanky přitlačily a utekly soupeřkám do sedmnáctibodového náskoku. Na zvrat pak už Žabinám došly síly. I tak ale Brňanky potrápily soupeře víc, než se povedlo posledním třem euroligovým soupeřům USK a nebýt ztráty v doskakování, mohl být duel ještě vyrovnanější.

Jones se nakonec dostala na 30 bodů a 11 doskoků, ale taky sedm ztrát, Alyssa Thomas dodala 17 bodů a jedenáct doskočených míčů. Petra Záplatová se za Žabiny dostala na 21 bodů, na dvanácti zůstala se čtyřmi trojkami Kateřina Galíčková. Žabiny i s jednou porážkou okupují druhou příčku tabulky.