Parádní brněnské drama

Nedělní večer byl v rámci českého sportu ve znamení velkých městských derby. Tomu nejsledovanějšímu fotbalovému derby pražských S předcházela nádherná bitva o moravskou metropoli v rámci šestého kola Chance ŽBL. Vyrovnanou koncovku zvládly lépe domácí basketbalistky KP Brno, které přehrály Žabiny 65:64 a jsou tak spolu se suverénním USK jedinými dvěma zbývajícími celky bez porážky v nejvyšší ženské soutěži. Žabiny první porážku utrpěly právě v tomto zápase.

Oba celky časují formu na start EuroCupu, který čeká brněnské duo již v příštím týdnu, oba trenéři si tak pochvalovali, že je před mezinárodní konfrontací prověří kvalitní protivník. Byl z toho krásný zápas, který od začátku bavil i velmi slušně navíc oběma tábory zaplněnou halu Vodova. V první čtvrtině se více dařilo Žabinám, které bleskově vedly o pět bodů a v osmé minutě dokonce maximálním trhákem v zápase 17:10, náskok ale neudržely a přelom čtvrtin patřil Královopolankám, které v čele s agresivně hrající Karolínou Fadrhonsovou otočily skóre a před přestávkou se vedoucí tým několikrát měnil. Žabiny mají proti většině týmům v lize výškovou převahu, KP však chodilo agresivně za útočným doskokem a oba celky si pod košem soupeře připsaly patnáct doskočených míčů.

Nejlepší pasáž zápasu pro domácí přišla na přelomu obou poločasů, kdy se k Fadrhonsové přidala i Petra Malíková a jako by z ničeho nic vedlo KP 47:40. V tu chvíli to vypadalo zle s Žabinami, zápletce zápasu ale nebyl ani zdaleka konec. V tu chvíli se ukázala jako velká hráčka předsezónní posila Žabin Alena Hanušová, která se chytila střelecky a její trojky znamenaly nejprve snížení a následně i další obrat ve skóre. Po její třetí trojce vedly svěřenkyně trenéra Viktora Pruši ještě necelých pět minut před koncem o šest bodů, Žabiny pak prožily ofenzivní krizi a minutu před koncem už Malíková ze střední vzdálenosti srovnávala na 62:62. Už už to vypadalo, že Žabiny přeci jen soupeřky udolají, když byla Hanušová faulována pod košem a jistými šestkami poslala svůj tým naposledy do vedení. Po divoké závěrečné sekvenci si ale Petra Malíková pět sekund před koncem našla vlastní neúspěšnou střelu a druhý pokus doskákal do obroučky i přes faul Michaely Vackové. Nabídnutou šestku Malíková neodmítla a Žabiny měly už šanci jen na poslední akci. Vybraly si nahození pod koš na Hanušovou, která tísněná nezakončila úspěšně a KP mohlo začít slavit.

Královopolanky byly ve většině statistických údajů drobně lepší, nakonec ale mohou být za nejtěsnější výhru hodně rády. Pomohlo jí vystřílet sedmnáctibodové duo Karolín Fadrhonsová – Šotolová, na patnácti bodech skončila Malíková. Svůj nejlepší zápas v dresu Žabin odehrála s devatenácti body Alena Hanušová, deset bodů přidala Bosňanka Nikolina Kněževič.