Pět NEJ 1. kola

To nejzajímavější, co se odehrálo v prvním kole Chance Ženské basketbalové ligy.

Nejzářnější návrat

Francouzská star Valériane Vukosavljević je zpět v české nejvyšší soutěži, svému staronovému klubu ZVVZ USK Praha při své obnovené premiéře na palubovce Kary Trutnov dodala 32 bodů, když proměnila 11 ze 14 střel a 10 z 10 trestných hodů. Připojila k nim pět doskoků a pět asistencí a mistryně uspěly 124:45. Zastínila domácí navrátilkyni Michaelu Gaislerovou, které stačilo osm bodů na pozici nejlepší střelkyně týmu.

Nejblíže k triple double

Španělská reprezentantka María Conde pomohla USK proti Trutnovu rovněž třicetibodovým večerem, k 30 bodům připojila 10 doskoků a osm asistencí. Ve svém 33. utkání v české lize se ocitla nejblíže k triple double. Na Východočešky se jí daří, letos v únoru zvládla 20 bodů, 12 asistencí a sedm zisků.

Největší příslib

Trenérku české reprezentace Romanu Ptáčkovou jistě potěšilo, že se mladá křídelnice Simona Sklenářová v dresu USK Praha v souboji s Trutnovem prosadila k 16 bodům a především k osmi ziskům. Po sezonách ovlivněných zdravotními potížemi zvládla odehrát 28 minut.

Nejdravější nástup

Začátek 4. minuty, Sára Iris Lišková z BK Strakonice zvyšuje proti BLK Slavia Praha svým pátým bodem na 11:5. Na osmnáctiletou debutantku slušné. Do konce zápasu sice připojila už jen dva body, na pozici nejlepší střelkyně Jihočešek jí to však stačilo. Po velkém nástupu nakonec v Praze prohrály 50:83.

Strakonice nasadily proti Slavii ještě tři další hráčky bez předchozí ligové zkušenosti, i Julie Laubertová, Anita Štenclová a teprve šestnáctiletá Alžběta Matasová se střelecky prosadily.

Nejlepší nákupy

KP Brno omladilo, ale s Levharticemi Chomutov si doma poradilo poměrně hladce, výhra 83:69 je pro hosty ještě milosrdná. Velký podíl na úspěchu měly dvě posily. Dvaadvacetiletá Anežka Kopecká se blýskla 22 body, šesti doskoky, pěti asistencemi a dvěma bloky; v bodech a asistencích jsou to její osobní maxima. O rok starší Karolína Šotolová zvládla 16 bodů, sedm doskoků a sedm asistencí.